„Jeden robi, dwóch się patrzy" - Puls Biznesu o aktywności zawodowej 55+
Tylko jedna trzecia Polaków w wieku od 55. do 64. roku życia pracuje zawodowo – pisze w „Pulsie Biznesu" Jacek Kowalczyk. Pomimo wzrostu aktywności zawodowej wśród osób dojrzałych Polska pod względem zatrudnienia pracowników w wieku 55+ jest w tyle za innymi krajami UE.
Dane Eurostat dla Polski na rok 2009 wykazują, że wśród osób w wieku 55-64 lata aktywnych zawodowo było tylko 32,3%. Porównywalnie niskim zatrudnieniem osób dojrzałych „pochwalić się" w UE może jedynie Malta. W krajach skandynawskich natomiast pracuje ponad dwa razy więcej osób w wieku przedemerytalnym niż w Polsce – 68-80%.
Szczęśliwie od pięciu lat liczba pracujących ponad-55-latków w Polsce rośnie, i jest szansa, że Polacy aktywni zawodowo utrzymywać będą z biegiem lat coraz mniej rencistów i młodych emerytów. Ciągle jednak jest to bardzo duże obciążenie dla gospodarki.
Przyczyną takiego stanu rzeczy jest – zdaniem Wiktora Wojciechowskiego, członka zarządu Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju – mała restrykcyjność polskiego prawa, a także brak reform emerytalnych w dużej ilości grup zawodowych (górnicy, służby mundurowe, sędziowie, prokuratorzy), które stosunkowo swobodnie mogą korzystać z przywileju wcześniejszej emerytury.
Więcej w artykule Jacka Kowalczyka w Pulsie Biznesu z 5 sierpnia 2010 r. na str 4.
Źródło: „Puls Biznesu"