Zanim otworzymy własne biuro warto się zastanowić, z jakiego sprzętu będziemy musieli korzystać. Oczywiście jest to niezwykle istotne przy ustalaniu budżetu, ale wcześniej przygotowana lista zakupowa pomaga również podjąć ostateczne decyzje, czy danego sprzętu naprawdę potrzebujemy, czy bez niego możemy się obejść.
Prowadząc organizację pozarządową planujemy wszelkie wydatki. Wliczamy w nie koszty, jakie pochłonie zakup sprzętu komputerowego. Specjalnie dla Was zrobiliśmy listę, która może Wam nieco ułatwić zadanie.
Komputery – stacjonarne czy laptopy?
Oczywiście najważniejsze będą komputery, na których przyjdzie nam pracować. Przed ich zakupem warto jednak rozważyć, jakich potrzebujemy. Czy powinny być to typowe, stacjonarne komputery, czy może laptopy, albo nawet netbooki. Zależne jest to od kilku czynników, w tym od rodzaju pracy, jaki będziemy wykonywać, oraz od budżetu, jakim dysponujemy. Wiadomym jest, że decydując się na sprzęt stacjonarny dostaniemy wydajność i niższą cenę. Jednak zakupując laptopy zyskamy mobilność i możliwość wykonywania pracy w domu. Jak to wygląda od strony kosztów? Komputer stacjonarny z niezłymi parametrami można nabyć nawet od 1000 zł, za laptopa o podobnych osiągnięciach przyjdzie nam zapłacić około 1600 zł.
Telefony
Wszystkie zakupy na naszej liście mogą się wydawać oczywiste. Jednak nad wszystkimi warto się dwa razy zastanowić. Szczególnie nad ilością telefonów w firmie – zarówno tych stacjonarnych jak i komórkowych. Przed ich założeniem należy więc sprawdzić dokładnie ewentualne abonamenty i ewentualne koszty utrzymania owych urządzeń. Jeśli wiemy, że telefony będą służyć głównie do komunikacji pomiędzy pracownikami, to wtedy warto pomyśleć o abonamencie gwarantującym darmowe połączenia ze wszystkimi numerami w sieci operatora. Tego typu abonamenty oferuje większość sieci komórkowych w Polsce.
Drukarka
W dzisiejszych czasach firma nie może funkcjonować bez drukarek. W zależności od budżetu jakim dysponuje nasza organizacja, ilości drukowanych stron i zawartości drukowanych plików, musimy podjąć ważną decyzję – czy zakupimy drukarkę atramentową czy laserową. Różnica cenowa? Oczywiście jest. Drukarka laserowa jest bowiem nieco droższa, ale teoretycznie tańsza w utrzymaniu.
Czytaj:
>>>Jak zaoszczędzić na druku
Ksero
Decydując się na zamontowanie ksero w swoim biurze, możemy wybrać sprzęt wielofunkcyjny łączący w sobie zarówno drukarkę jak i właśnie kopiarkę. Oczywiście nie zawsze jest to najlepsza decyzja, gdyż takie urządzenia bywają mocno zawodne, częściej się psują. Ich największym plusem jest zapewnie niższa cena zakupu. Pytanie tylko, czy tańszy zakup to oszczędność, jeśli eksploatacja jest droższa?
Fax
Czy dzisiaj jakiekolwiek biuro, niezależnie czy NGO czy też nie, może funkcjonować bez tego urządzenia? Przesyłanie sobie faxów może często okazać się niezbędne, dlatego warto zainwestować w tego typu urządzenie. Tańsza wersja to wydatek rzędu 300 złotych.
To oczywiście podstawowe urządzenia, bez których ciężko stworzyć poważne biuro. Warto też pomyśleć o zakupie routera, podłączeniu klimatyzacji czy innego sprzętu. Jednak te, które wymieniliśmy są najważniejsze i każde biuro pozarządowe powinno być w ich posiadaniu.
Biuro w jednym urządzeniu
Na potrzeby małego biura często nam wystarczy urządzenie o wartości 300 złotych łączące w sobie funkcje, drukarki, skanera, ksero i faksu. Tego typu rozwiązania oferuje większość wiodących producentów drukarek.
Źródło: technologie.ngo.pl