Jak żyje się na osiedlu przy ul. Zamenhofa i Opata Hackiego w Gdyni?
W celu podniesienia jakości życia mieszkańców osiedla ulic Zamenhofa i Opata Hackiego w Gdyni Chyloni Fundacja Zmian Społecznych "Kreatywni" zasięgnęła ich opinii. Przy współpracy z mieszkańcami powstał raport, który jest podsumowaniem badania przeprowadzonego na osiedlu pomiędzy ulicami Zamenhofa i Opata Hackiego (ZOH) w Gdyni. Ze względu na dość przekrojowe spojrzenie na mieszkańców Osiedla, raport może posłużyć różnym odbiorcom.
W celu podniesienia jakości życia mieszkańców osiedla ulic Zamenhofa i Opata Hackiego w Gdyni Chyloni zasięgnęliśmy ich opinii. Potrzebne narzędzia do badania (kwestionariusz – 79 pytań, formatka bazy danych, dobieranie próby respondentów) przygotowywane były w partnerstwie z Pracownią Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” i Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Chęci w badaniu wyraziły 202 osoby z 458 losowo wybranych mieszkańców, którzy chętnie opowiadali o swojej dzielnicy i jej wyzwaniach – zgłaszały się również osoby, które chciały udzielić wywiadu pomimo, iż nie zostały wylosowane (wszystkie dodatkowe uwagi zostały uwzględnione jako uzupełnienie do raportu końcowego).
Raport jest podsumowaniem badania przeprowadzonego na osiedlu pomiędzy ulicami Zamenhofa i Opata Hackiego (ZOH) w Gdyni. Ze względu na dość przekrojowe spojrzenie na mieszkańców Osiedla, raport może posłużyć różnym odbiorcom. Przede wszystkim jest to cenne źródło wiedzy o problemach, potrzebach i priorytetach mieszkańców – będzie to pożyteczny dokument dla tworzących miejskie i dzielnicowe polityki urzędników oraz pracowników instytucji działających na rzecz mieszkańców Osiedla (np. Dzielnicowego Ośrodka Pomocy Społecznej czy Centrum Aktywnego Mieszkańca). Dla tej grupy analiza treści raportu może być inspiracją do wzbogacenia oferty, przeformułowania działań lub przeniesienia ich akcentów. Zaś dla samych mieszkańców ciekawe może być przyjrzenie się temu swoistemu autoportretowi, zwłaszcza że negatywny wizerunek Osiedla zostaje w poniższym raporcie w wielu miejscach „odczarowany”, co może być dla wielu z nich pocieszającą perspektywą.
Badanie było realizowane przez Fundację Zmian Społecznych "Kreatywni" we współpracy z Pracownią Badań i Innowacji Społecznych Stocznia w ramach projektu "PULS DZIELNICY - TU MIESZKAM, TU DZIAŁAM, TU ZMIENIAM" programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z funduszy Europejski Obszar Gospodarczy
Źródło: kreatywni.ngo