Nagraliśmy zdjęcia do naszego filmu. Jak to wszystko teraz zmontować? Struktura filmu jest jak opowiadanie. Musimy mieć początek, rozwinięcie i zakończenie.
Ponadto dobrze zmontowana opowieść powinna zawierać następujące elementy:
- Odzwierciedlenie nastroju chwili
- Popychanie historii do przodu
- Odpowiedni dla chwili rytm
- Obserwowanie akcji
Program do montażu
Gdy już to wszystko wiemy, możemy uruchomić program do montażu. Tutaj mamy ogromny wybór. Do prostych i nie zawierających zbyt dużo ujęć filmów polecam edytor dostępny w serwisie Youtube. Wystarczy wgrać wszystkie nasze klipy na nasze konto. Oczywiście na razie jako pliki prywatne. Następnie przejść do edytora, który znajdziemy w menedżerze filmów, w zakładce narzędzia do tworzenia. Po przejściu do edytora mamy dostęp do wszystkich wgranych przez nas plików. Teraz wybrać to co nas interesuje w naszej historii, i przeciągnąć na oś czasu edytora.
Zaletą takiej edycji jest prosta obsługa, nie wymagająca dużej wiedzy technicznej. Dzięki temu, że wszystko obsługujemy w przeglądarce internetowej, edytować możemy w każdym systemie operacyjnym. Czy to będzie Windows, Linux, czy OS X - wszędzie montowanie będzie wyglądać tak samo. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest bardzo duża baza muzyki, którą możemy wykorzystać bezpłatnie i legalnie w naszych filmach. Youtube udostępnia dwie oddzielne biblioteki muzyczne. Pierwsza dostępna jest z poziomu edytora. Druga znajduje się w zakładce “biblioteka audio”.
Edycja online ma spory minus. Trzeba mieć cały czas dostęp do internetu. Gdy z jakiś powodów nim nie dysponujemy, pozostają standardowe programy do montażu. Windows jest wyposażony we własny program - Windows Movie Maker. Bardzo łatwy w obsłudze. Ma jednak ograniczoną obsługę formatów video. Gdy nie zostanie ropoznany format, z którego używa nasza kamer, trzeba użyć konwertera. Na przykład HandBrake, który jest darmowy i pozwoli nam na przekonwertowanie filmu do formatu obsługiwanego przez Movie Maker. W przypadku komputerów Apple, mamy trochę łatwiej. OS X również ma zainstalowany razem z systemem edytor filmów - iMovie. Jest on intuicyjny w obsłudze i powinien obsługiwać wszystkie popularne formaty plików.
Montaż w telefonie lub tablecie
Jeśli do edycji filmu chcemy użyć bezpośrednio telefon lub tablet, to również jest dostępna olbrzymia liczba aplikacji. Zasada ich działania będzie bardzo podobna do opisanej wyżej. Zmienia się tylko środowisko pracy. Oczywiście zamiast klikać, obsługujemy wszystko dotykowo. Dla jednych będzie to łatwiejsze, innym sprawi trudności. W systemie iOS prawdopodobnie najpopularniejszym programem jest iMovie. W Androidzie - Movie Studio. Warto jednak wpisać w wyszukiwarkach sklepów z aplikacjami hasło: “edycja filmów” i samemu dobrać najwygodniejszy dla siebie program.
Źródło: technologie.ngo.pl