Fundator jest z pewnością bardzo istotną postacią dla fundacji. Jego rola ma szczególnie znaczenie podczas "narodzin" organizacji. Może jednak odgrywać ważną rolę również po rejestracji w KRS. I jak każdy z nas, w pewnym momencie może nie być w stanie aktywnie i rozsądnie działać - np. z powodów osobistych, choroby czy nawet śmierci. Co to może oznaczać dla istniejącej już fundacji?
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
Nasza fundacja istnieje od kilkunastu lat. Fundator jest już osobą starszą, a ostatnio stan jego zdrowia znacznie się pogorszył. Jak fundacja może się zabezpieczyć na wypadek śmierci fundatora? Czy można go zmienić, powołać nowego fundatora?
Krótka odpowiedź jest taka, że to czy trzeba się zabezpieczyć na wypadek śmierci fundatora i jak to zrobić - zależy od zapisów statutu.
Najpierw analiza statutu
Kluczową kwestię w statucie, którą należy przeanalizować na wypadek śmierci fundatora, jest to, jakie uprawnienia i kompetencje są zapisane dla fundatora w statucie.
Fundatorem jest osoba, która podpisała „akt fundacyjny” czyli notarialne oświadczenie o ustanowieniu fundacji i wyłożyła fundusz założycielski. Rolą fundatora jest też stworzenie statutu, w oparciu o który fundacja będzie działała. Natomiast po zarejestrowaniu fundacji w KRS, fundacja staje się niezależnym bytem prawnym – niezależną od fundatora osobą prawną. Od tego momentu fundacja działa na podstawie ustawy o fundacjach i na podstawie statutu.
Często w statucie nie ma przewidzianych dla fundatora kompetencji, a więc jego śmierć nie będzie dla fundacji oznaczać poważnych konsekwencji. Ale możemy się też spotkać z odmiennymi uregulowaniami.
Brak kompetencji dla fundatora
Jeśli statut nie przewiduje żadnych uprawnień czy kompetencji fundatora – to fundator nie ma wpływu na działalność fundacji, a więc i ewentualna jego śmierć nie powinna wpłynąć na możliwość działalności fundacji.
Określone kompetencje dla fundator
W statucie mogą być też jednak zapisy przewidujące określone kompetencje dla fundatora. Zdarza się, że fundator powołując do życia fundację chce po prostu zachować wpływ na jej działania - nierzadko chce mieć ten wpływ całkiem spory.
Przykładowo: zdarza się, że fundator ma wpływ na powoływanie osób do władz, na zmianę statutu albo na likwidację fundacji. W takiej sytuacji, śmierć fundatora może sparaliżować działania fundacji.
Jeśli fundatorowi zależy na zachowaniu wpływu na działalność fundacji a jednocześnie na umożliwieniu kontynuacji działalności fundacji, to w statucie powinny być zapisy przewidujące, kto przejmie te kompetencje w przypadku śmierci fundatora lub innych sytuacjach wyłączających możliwość jego działania.
Jeśli statut nie wskazuje kto przejmie kompetencje przypisane fundatorowi w przypadku jego śmierci, to dopóki fundator żyje i może podejmować decyzje najbezpieczniej jest zmienić statut i zabezpieczyć możliwość działania fundacji po śmierci fundatora.
Jak można zmienić statut, w którym fundator ma określone kompetencje?
Zmiana może polegać na tym, by wykreślić ze statutu zapisy o kompetencjach fundatora i przypisać je zarządowi czy radzie fundacji.
Można też wprowadzić zapisy określające, że te organy przejmą określone kompetencje po śmierci fundatora, albo w sytuacji kiedy ze względów zdrowotnych nie może on już podejmować decyzji. Ten drugi przypadek może być trudny do opisania w statucie, ponieważ wymaga precyzyjnego określenia, kto i w jaki sposób ma stwierdzić, że właśnie doszło do sytuacji, kiedy kompetencje fundatora powinien przejąć inny organ fundacji.
Na marginesie warto wskazać, że fundator może mieć wpływ na działalność fundacji nie dlatego, że statut określa jego kompetencje, ale dlatego, że fundator sprawuje funkcję w zarządzie lub radzie fundacji. Wtedy ma on wpływ na działalność fundacji wynikający z kompetencji przewidzianych dla zarządu lub dla rady fundacji (a nie z tego, że jest fundatorem). W takiej sytuacji ewentualna śmierć fundatora będącego jednocześnie członkiem zarządu lub rady fundacji nie powinna stanowić zagrożenia - o ile ze statutu wynika, kto w takim wypadku powołuje członków organu uszczuplonego na skutek śmierci danej osoby.
Czy można zmienić fundatora?
Co do zasady – NIE.
Tak jak już zostało napisane wyżej, fundatorem jest osoba, która podpisała „akt fundacyjny” czyli notarialne oświadczenie o ustanowieniu fundacji, wyłożyła fundusz założycielski i stworzyła statut, w oparciu o który fundacja działa. Po tym jak fundacja zostanie już zarejestrowana w KRS, nie można zmienić tak rozumianego fundatora - bo nie można cofnąć czasu.
"Fundator" jako oddzielny organ
Czasem spotykamy się w fundacjach z sytuacją, że w statucie jest przewidziany organ fundacji o nazwie „fundator” lub „rada fundatorów” – jako dodatkowy organ oprócz zarządu czy rady fundacji. Wtedy w statucie pojawiają się regulacje dotyczące członkostwa w tym organie, czyli są zasady określające ustanie członkostwa w takim organie (np. na skutek rezygnacji, śmierci), ale też i zasady powoływania do niego. Np. można spotkać się z zapisami wskazującymi, że jednym z warunków wejścia w skład takiego organu jest przekazanie na rzecz fundacji darowizny o określonej minimalnej wysokości. W takiej sytuacji może nastąpić zmiana „fundatora” albo powołanie kolejnego - zgodnie z zasadami określonymi w statucie fundacji. Z tym, że wtedy nie jest to zmiana „fundatora” w klasycznym rozumieniu, czyli osoby zakładającej fundację - jest to zmiana osób wchodzących do określonego organu fundacji, zmiana w obszarze pełnionej funkcji w organie fundacji (tak samo jak można zmienić prezesa, czy skarbnika).
Oczywiście tu powstaje pytanie, czy warto takie organy tworzyć i po co. Odpowiedź na to pytanie jest indywidualna i zależy do osób tworzących fundację, a ponadto nie jest już elementem opisywanego tu problemu śmierci prawdziwego fundatora.
Fundacja, zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o fundacjach, musi posiadać zarząd, ale statut może „przewidywać tworzenie obok zarządu innych organów fundacji”. Przepisy nie wskazują nazwy ani kompetencji tych innych organów. W praktyce zazwyczaj takim dodatkowym organem jest rada fundacji, ale przepisy tego wprost nie określają. Tak wiec ustawa o fundacjach daje dosyć dużą swobodę w tworzeniu statutu fundacji, w tym w określeniu jakie mają być organy fundacji i ich kompetencje. Inną stroną medalu jest to, jak sąd (KRS) podejdzie do niestandardowych zapisów w statucie fundacji - praktyka pokazuje, że bywa z tym różnie.
Podsumowanie
Odpowiedź na pytanie czy i jak zabezpieczyć się na wypadek śmierci fundatora i czy można zmienić fundatora (jako osobę w organie fundacji - bo na pewno nie można zmienić osoby, która utworzyła fundację), zależy od tego jakie mamy zapisy w obowiązującym statucie fundacji i czy wymagają one jakiejś zmiany. Statut można zmienić - zgodnie z zasadami określonymi w statucie.
zobacz też: Statut – jaką rolę pełni, jak go zmienić?
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23