Opowiada Mikołaj Czuba: Pomysł zorganizowania warsztatów dziennikarskich pojawił się już dawno i łatwo było zdobyć dla niego poparcie dyrektora i polonistów. Pewną trudnością było zaproszenie inspirujących młodzież fachowców. Jednak i z tym sobie poradziliśmy. Gdy udziału w naszym przedsięwzięciu odmówiły gwiazdy polskiego dziennikarstwa sięgnąłem po przyjaciół, z którymi poznałem się poprzez pisane teksty. Pierwszy raz spotkałem się z nimi za granicą – w Gruzji.
Cykl warsztatów, który odbył się w puckim ogólniaku obok dokładnego omówienia techniki pisania reportażu miał i ten walor, że został przeprowadzony przez osoby zawodowo gromadzące wiedzę o Wschodzie. Stąd spotkanie interesujące było również dla zaproszonych gości. W wygodnej pięćdziesięcioosobowej auli, gościnnej atmosferze puckiego ogólniaka Stanisław Brudnoch z Polskiego Centrum Nauki i Kultury w Kaliningradzie, Kuba Benedyczak z Fundacji im. Stefana Batorego i autor niniejszego artykułu przybliżali zainteresowanym kulisy i warsztat pracy dziennikarskiej. Z Kubą stwierdziliśmy zgodnie, że w błyskotliwej i krytycznej analizie polityki zagranicznej USA, autorstwa Juliusza Krzebietke dostrzegliśmy znamiona talentu i krytycznego myślenia.
Niewiele jest rzeczy, które dają większą satysfakcję niż praca z młodzieżą. Dlatego bardzo ucieszyliśmy się z dobrych recenzji wystawionych nam przez samych zainteresowanych:
„Usłyszeliśmy relacje z podróży w tereny Kaukazu i zgłębialiśmy tajniki trudnej sztuki reportażu. Mieliśmy także okazję poddania próbie naszych umiejętności pisarskich oraz przedstawienia naszego stanowiska w debacie poruszającej wiele współczesnych tematów.” napisali Maja Mach, Juliusz Krzebietke, Natalia Koszałka, Robert Jaszewski. „…czekało nas miłe zaskoczenie. Usłyszeliśmy wiele ciekawostek, nie tylko dziennikarskich. Nie była to jedynie nauka pisania. Zajęcia były prowadzone w sposób aktywny, dający szansę wypowiedzenia się i wzięcia udziału w dyskusji… Zazwyczaj po prostu nie ma na to czasu. Tym razem czas ten został nam poświęcony…” napisała Adrianna Słomska.
Pojawiły się ciekawe pytania i pomysły na kontynuowanie współpracy.
Kończąc chciałbym podziękować wszystkim aktywnym uczestnikom naszych warsztatów za zaangażowanie. Panu Dyrektorowi Piotrowi Czaji za wsparcie, dzięki któremu nasze wspólne przedsięwzięcie mogło dojść do skutku i zakończyło się sukcesem.
Źródło: inf. nadesłana