Smartfony i tablety są urządzeniami na tyle wielofunkcyjnymi, że można wykorzystać je zarówno do pracy, zabawy, jak i codziennego życia. Tym razem skupimy się na wykorzystaniu ich do prowadzenia prezentacji.
Na początku należy zaznaczyć, że wiele zależy od systemów, z jakich korzystamy. Poczynając od najmniej popularnego, a więc Mac OS w zestawie z iOS, spójrzmy na najbardziej przyjazne funkcje środowiska Apple. Mając iPada/iPhone’a oraz MacBooka możemy w łatwy sposób połączyć je tak, aby móc sterować prezentacją z poziomu tabletu/smartfona.
Niezrównany Keynote, apple’owe oprogramowanie do tworzenia prezentacji, posiada nie tylko funkcję sterowania nim przez urządzenie mobilne - można również nanosić z niego poprawki w czasie rzeczywistym. Przykładowo, jeśli chcemy zwrócić na coś uwagę słuchaczy, możemy bez problemu zakreślić to prostym gestem na ekranie smartfona, a pojawi się to natychmiast na przygotowanej prezentacji. Co istotne, nie są to zmiany zapisywane w samej prezentacji, ale doraźne narzędzia.
W podobny sposób można także połączyć urządzenie działające pod kontrolą Androida z PC-tem, aczkolwiek w tym wypadku będziemy już potrzebować specjalnego oprogramowania do samego połączenia. Potem jednak możemy sterować nie tylko prezentacją, ale bardzo często całą pracą komputera, co również jest niezwykle użyteczne.
Jeśli dobrze poszukać i poszperać, zapewne można znaleźć aplikacje pozwalające na podobne zabiegi, jakie oferuje środowisko Apple, a więc nanoszenie zmian w czasie rzeczywistym. Niewykluczone, że będą one płatne, ale kilka czy kilkanaście dolarów to oczywiście nieporównywalnie mniej, niż kilka tysięcy złotych wydanych na sprzęt z jabłkiem.
Ekosystem Microsoftu pozwala natomiast na połączenie smartfona wyposażonego w Windows Phone z PC-tem za pomocą aplikacji Microsoft Remote Desktop Preview. Pozwala ona na sterowanie całym komputerem za pomocą urządzenia mobilnego, jest tylko jeden problem - komputer musi działać pod kontrolą Windows 8.
Ale nie samym pilotem mobilność stoi. Oprócz przemiany w narzędzie sterujące pracą komputera, smartfona czy tablet możemy wykorzystać np. do zaprezentowania publiczności, jak szybko można reagować w social media. Poprośmy ich o zrobienie zdjęcia czy napisanie postu na Twitterze i oznaczenie nas. Mając pod ręką smartfona, możemy natychmiastowo zareagować i odpowiedzieć lub podziękować. Niby nic wielkiego, ale wielu osobom może to uświadomić, jak łatwo można wykorzystać nowe technologie do promocji.
Dobrym wykorzystaniem może być też relacjonowanie wydarzenia za pomocą Instagrama lub Facebooka poprzez zdjęcia robione z perspektywy osoby występującej. Dzięki takiej formie relacji również można pokazać, w jaki sposób efektywnie zaprząc social media do promocji. Nie bez kozery wielu artystów muzycznych zamieszcza w mediach społecznościowych fotografie wykonane z ich perspektywy, pokazujące rozentuzjazmowany tłum fanów. Oczywiście ciężko porównywać prezentację do koncertu, ale efekt może być ciekawy.
Tak naprawdę wykorzystanie urządzeń mobilnych podczas prezentacji ograniczone jest jedynie naszą inwencją. Jeśli posiadamy smartfona czy tablet z Androidem, znajdziemy szereg najróżniejszych aplikacji oferujących ciekawe rozwiązania w tej kwestii. Nieco gorzej wygląda to w przypadku iOS i Windows Phone, ale te również można wykorzystać z pomysłem!
Źródło: Technologie.ngo.pl