Każda niepełnosprawność to jakby więzienie. Ja doświadczyłem niepełnosprawności o podłożu neurologicznym, ale jej efekt to niepełnosprawność narządu ruchu. Niepełnosprawność ruchowa, która była i jest więzieniem. Ale czy dożywotnim? Nie!
Zamknięty w domu
Zastanawiam się, ilu z nas jest zamkniętych w domach i blokach? Myślę, że sporo. Według Spisu Powszechnego 2011 ponad 2 mln (!) osób z niepełnosprawnością miało mniejsze lub większe problemy z ruchem. Wśród tych osób były też całkiem niemobilne. Jednym słowem wśród 2 milionów Polaków jest spora rzesza, która nie widziała świata, prócz swoich czterech ścian. Czy to nie jest więzienie?
Areszt domowy
Wiele osób jest w takim areszcie domowym. Jest jednak jedno ale… Czy aby nie mówi się od dawna o internecie, że jest wrotami do całego świata? Owszem mówi się i naprawdę nim jest. Czyli siedząc za biurkiem i mając laptop lub komputer podłączony do sieci – ma się dostęp do informacji i obrazów z całego Świata. To już nie jest przeszłość, nawet nie teraźniejszość, to normalność. W tym momencie areszt domowy przestaje być więzieniem. Internet daje też możliwość nauki, rozwoju i pracy zdalnej. Co więcej, możliwości jakie otworzyły się przed każdym, kto ma nowy telefon komórkowy są nie mniejsze od posiadacza laptopa. Ba, jeszcze je uzupełniają tak, że dziś całe biuro da się zmieścić w smartfonie…
Świat staje otworem
Czyli… tak naprawdę to tylko Twoje, czytelniku, pomysły Cię ograniczają. Nie ma znaczenia Twoja niepełnosprawność. Nawet jeżeli problemy ruchowe nie pozwalają Ci na swobodne wychodzenie z domu, tak jak to było w moim przypadku i tak jak to jest u tysięcy, a może milionów innych osób. Internet, komputer i smartfon to wszystko, czego potrzebujesz, by żyć aktywnie, pomimo niepełnosprawności. To jest właśnie przesłanie Agere Fundacji.
jesteś niepełnosprawny… zapisz się do Społeczności Agere na www.agere.org.pl i działaj, pomimo niepełnosprawności