Wybór komputera to trudna decyzja, zarówno jeśli kupujemy sprzęt dla siebie, jak i dla swojej organizacji. Chcemy to trochę ułatwić. Wojciech Chorąży z serwisu Technologie.ngo.pl mówi, na co warto zwrócić uwagę decydując się na kupno laptopa dla organizacji.
Dzisiaj nikt sobie nie wyobraża pracy bez komputera. Na wybór sprzętu wpływa wiele czynników, a jednym z najważniejszych jest budżet, jakim dysponujemy. Warto więc zastanowić się, jakiego laptopa tak naprawdę potrzebujemy. Nie trzeba bowiem przepłacać, by kupić naprawdę dobry sprzęt.
Dlaczego laptop?
Przede wszystkim nie radzimy kupować sprzętu stacjonarnego. Prawdą jest, że łatwiej do niego dokupować kolejne części, dzięki czemu nasz komputer będzie bardziej „na czasie”, ale przecież w organizacji nie zamierzamy grać w najnowsze gry, a poważnie pracować. A z wieloma zadaniami poradzą sobie nawet starsze komputery. Dlatego możemy być pewni, że zakup laptopa to inwestycja na kilka lat.
Laptop to urządzenie, które każdy pracownik może zabrać do domu, by również na nim pracować, nie martwiąc się, czy zabrał ze sobą wszystkie dane. Może też go zabrać w delegację lub na szkolenie, bo zajmuje niewiele miejsca.
Na co warto zwrócić uwagę kupując laptopa?
Przede wszystkim na jego wielkość. Na rynku dostępnych jest wiele matryc w komputerach, od małych (nawet 7-calowych, które są niewiele większe od dużych smartfonów) do 21-calowych gigantów, na których z przyjemnością pracuje nawet łamacz gazet. Kupując mały, dziesięciocalowy laptop możemy wybrać sprzęt, na którym będzie się ciężko pracowało. My polecamy, by zdecydować się na laptopa, którego przekątna ekranu wynosi 13 lub 15 cali. Nie zajmuje on zbyt dużo miejsca, ale jednocześnie jego matryca pozwala na wyraźną widoczność tekstów i grafik. Łatwo go przetransportować, a i komfort pracy jest wysoki.
Do wyboru zostaje nam jeszcze mniejszy netbook (mniejszy od laptopa, przeznaczony głównie do przeglądania internetu i prowadzenia wideorozmów). Netbook ma z reguły 7-13 cali, jest lekki, mieści się z łatwością nawet do niewielkiej torby lub torebki. Jego wadą natomiast jest np. brak stacji cd lub dvd. Jeżeli często korzystacie z takich nośników, to netbook się do tego nie nadaje.
Co siedzi w środku?
Najistotniejsze jest jednak to, co siedzi w środku komputera. Dlatego musimy zwrócić uwagę na procesor, pamięć, kartę graficzną, dysk twardy, żywotność baterii i możliwość połączenia z Internetem.
Sprawa Internetu jest prosta – komputer musi mieć dostępną kartę sieciową (najlepiej WiFi), czyli bezprzewodową. Dzięki niej bez problemu możemy połączyć się z Internetem nie tylko w swoim biurze, ale także poza nim.
Im większy procesor, tym laptop jest szybszy i łatwiej się na nim pracuje nawet w czasie, gdy mamy otwartych wiele różnych programów. To prawda. Ale zastanówmy się, czy potrzebujemy bardzo wydajnego komputera? Czy będziemy tworzyć na nim trójwymiarowe projekty, przy których poradzi sobie tylko procesor najnowszej generacji? A może będziemy grali w skomplikowane gry? Jeśli nie, to zdecydowanie wystarczy typowy, dwurdzeniowy procesor o częstotliwości 3,3 GHz. Tego typu sprzęt znajduje się w przeciętnym laptopie o wartości od 2 do 2,5 tysiąca złotych.
Z pamięcią komputera jest zupełnie jak z procesorem. Wyższa liczba gigabajtów oznacza lepsze osiągnięcia. Jednak tak jak w przypadku procesora, i tym razem nie ma co przesadzać. Jesteśmy zdania, że każda organizacja pozarządowa poradzi sobie, jeśli jej komputer będzie miał 2-6 GB RAMu. Należy pamiętać, że pamięć w komputerze ma jeszcze jedną cechę – jej rozbudowa jest prosta i łatwa. Rozbudowę komputera można dokonać nawet w sklepie komputerowym, a dodatkowy 1GB pamięci to koszt od kilkunastu do stu złotych (w zależności od producenta, typu pamięci i miejsca zakupu). Trzeba pamiętać, że przed zakupem pamięci warto porozmawiać z fachowcem, bo zakupiony moduł może nie pasować do naszego laptopa.
Dysk twardy to już wybór indywidualny każdego klienta. Jeśli macie zamiar przechowywać na komputerach wiele danych, to polecamy dysk o pojemności co najmniej 250GB. Jeśli jednak nie korzystacie z pamięci lub serwerów zewnętrznych, to może się to okazać za mało. Warto tutaj wiedzieć, że jest kilka rodzajów dysków. Najnowszym, szybszym, ale i droższym rozwiązaniem są dyski ssd (Solid State Drive). Ich największą zaletą jest dłuższa żywotność i odporność na upadki. Niestety, trzeba za tę „przyjemność” znacznie więcej zapłacić.
Najważniejsza cecha – bateria
Kupując laptopa warto zwrócić uwagę na żywotność baterii. Sprawdźcie więc wcześniej w Internecie, jak długo laptop może działać na baterii. Nie wierzcie sprzedawcy w sklepie ani opisowi na opakowaniu. Dane tam podawane są pokazywane tak, by zachęcić nas do zakupu produktu. Opinia waszych znajomych i Internet okażą się w tym przypadku bardzo pomocne.
Oprogramowanie
Jeśli kupujecie komputer i nie macie licencji na oprogramowanie biurowe i system operacyjny, to może się okazać, że warto czasem dopłacić do droższego komputera, na którym zainstalowany jest już system Windows albo Linux. Kupując komputer marki Apple, kupujecie sprzęt z zainstalowanym już systemem.
Nowy czy używany
Jeżeli wasz komputer będzie używany do podstawowych czynności biurowych – pisania listów, przeglądania Internetu, wysyłania maili czy prowadzenia podstawowej księgowości, może się okazać, że wystarczy kupić komputer nawet 2 – 3-letni, który będzie spełniał wszystkie wymogi. Wtedy jego cena może być nawet połowę niższa niż komputera nowego! Warto jednak zwrócić uwagę na kilka podstawowych rzeczy:
– po pierwsze, gwarancja – dobry sprzedawca używanego sprzętu oferuje gwarancję 3-, 6- a nawet 12-miesięczną,
– po drugie, bateria – w systemie komputerowym można sprawdzić, jaki jest „przebieg baterii” i w jakim procencie jest wyczerpana. Trzeba pamiętać, że jej słaba kondycja oznacza nie tylko potrzebę wymiany (często drogiej), ale także mówi o tym, jak silnie komputer był użytkowany.
Jeżeli zdecydujecie się na zakup komputera używanego, to macie do wyboru mnóstwo miejsc. Najlepiej kupować od osoby zaufanej – znajomego, poleconego lub od kogoś, kto już wam coś sprzedał i jesteście z tej transakcji zadowoleni. Warto również przejrzeć produkty dostępne na Allegro i wybrać tam zaufanego sprzedawcę. Warto pamiętać, że czasem lepiej jest zapłacić więcej i mieć pewność, że nasz sprzęt zagwarantuje przyjemną, szybką pracę i będzie nam bezproblemowo służył przez najbliższych kilka lat.
Źródło: Technologie.ngo.pl