Jak włączyć III sektor w działania na rzecz rozwoju gospodarczego?
Zlecanie organizacjom pozarządowym przez samorządy realizacji zadań publicznych jest zjawiskiem powszechnym i nikogo już nie dziwi. III sektor wspiera administrację publiczną w realizacji wielu działania. Niemniej wciąż są takie obszary, jak np. rozwój gospodarczy, gdzie tego wsparcia praktycznie nie ma. Dlaczego tak jest i co można zrobić, by to zmienić?
Wniosek postawiony we wstępie wynika z badań, jakie miały miejsce w pierwszej połowie roku. Miały one na celu pokazanie, jak wygląda sytuacja współpracy pomiędzy sektorem publicznym a pozarządowym, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru rozwoju gospodarczego. Prowadzone były w ramach innowacyjnego projektu przez Miasto Konin i Centrum PISOP we wszystkich miastach na prawach powiatu w kraju. Skierowane były zarówno do organizacji pozarządowych, jak i samorządów.
Co w skrócie pokazały badania?
Po pierwsze, w przypadku organizacji pozarządowych potwierdziły, że współpraca jest przez większość z nich podejmowana i zdecydowana większość ocenia ją dobrze. Podobna ocena jest wystawiana przez pracowników urzędów. Po drugie, najczęstszą formą współpracy jest zlecanie realizacji zadań publicznych co też nie dziwi. Jest to jednak głównie wsparcie w dziedzinach sportu, kultury, pomocy społecznej itp. Nie ma prawie w ogóle wśród nich promocji przedsiębiorczości. Jedynym wyjątkiem potwierdzającym regułę jest Poznań, gdzie prowadzone są szkolenia przez organizacje. Dlaczego jednak tak jest, pomimo, że jest to przecież jedna ze sfer pożytku publicznego wymieniona w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie?
Jest to po części kwestia samych organizacji pozarządowych, których jest mało. Mowa tutaj oczywiście o takich, które byłyby nastawione na rozwój przedsiębiorczości. W stosunku do tych, zajmujących się rozwojem kultury fizycznej, oświatą, pomocą społeczną, jest ich rzeczywiście zdecydowanie mniej. Najczęściej jeśli takie organizacje istnieją to są to izby rzemieślnicze, izby gospodarcze itp., które zrzeszają lokalnych przedsiębiorców. To też powoduje, że samych konkursów, a co za tym idzie współpracy pomiędzy samorządem, a trzecim sektorem jest mało.
Co można zrobić, by i w tej dziedzinie rozwijać tę współpracę?
W Koninie, w ramach wspomnianego projektu, postanowiono podjąć się próby zaangażowania organizacji pozarządowych w działania mające na celu rozwój gospodarczy miasta. W tym celu ogłoszono konkurs, na wybór oferenta, który w ramach fazy testowania będzie realizował powierzone mu działania. Kto nim zostanie powinniśmy dowiedzieć się w najbliższym czasie. Jednocześnie opracowany został także wstępny model badania efektywności społecznej i ekonomicznej takiego przedsięwzięcia. Jest to o tyle ważne, że jak wykazują przytoczone badania, zdecydowana większość badanych jest przekonana, że organizacje pozarządowe realizują zadania efektywniej i taniej niż samorządowe organy administracji publicznej. Deklaracje takie złożyło 74% spośród 209 przebadanych urzędników. Są to jednak subiektywne oceny, brak narzędzi ewaluacyjnych, które by mogły wykazywał efektywność takich działań organizacji.
Jeżeli działania przyniosą efekt Konin będzie pierwszym miastem w Polsce, które będzie ściśle współpracowało z III sektorem na rzecz rozwoju gospodarczego. Będzie to współpraca długofalowa i wieloobszarowa, gdyż oparta na podstawie wieloletniej umowy.
Po wyborze organizacji i zakończeniu fazy testowania modelu, będzie on w 2014 roku upowszechniany w całym kraju. Liczymy na efekty takich działań, aby i rozwój gospodarczy, podobnie jak sport i kultura, był kojarzony z trzecim sektorem.
Źródło: Centrum PISOP