Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Uchwalona pół roku temu ustawa o organizacjach pożytku publicznego okazała się pułapką, dzięki której władza może uzależnić od siebie organizacje pozarządowe - tę tezę przedstawia Ewa Siedlecka w artykule opublikowanym w dzisiejszej Gazecie Wyborczej.
Jakie argumenty przedstawia? Według Siedleckiej ustawa zawiera liczne niejasności, które prędzej czy później uzależnią organizacje od dobrej lub złej woli władz. Pierwsze w tę pułapkę wpaść mogą te organizacje, które zajmują się kontrolowaniem poczynań władz oraz organizacje grantodawcze. Jedne i drugie z różnych powodów mogą mieć problemy (lub po prostu nie chcieć) z otrzymaniem statusu organizacji pożytku publicznego. A tylko takie organizacje będą miały prawo do zachowania prawa niepłacenia podatku od swej działalności statutowej. Co prawda pole pożytku publicznego zakreślono w ustawie na tyle szeroko, że większość organizacji się tam mieści, ale postawiono wiele warunków dodatkowych. Te ograniczenia, przy złej woli władz, mogą stać się narzędziem nacisku na organizacje pozarządowe – twierdzi Ewa Siedlecka.
Więcej w Gazecie Wyborczej, Ewa Siedlecka, „Jak uzależnić niezależnych” oraz w portalu gazeta.pl 'Pułapka na organizacje pozarządowe'.
Więcej w Gazecie Wyborczej, Ewa Siedlecka, „Jak uzależnić niezależnych” oraz w portalu gazeta.pl 'Pułapka na organizacje pozarządowe'.
Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.