Szacuje się, że tylko co piąty dorosły mieszkaniec naszego kraju potrafi udzielić pierwszej pomocy. Aby poprawić te statystyki dwie krakowskie organizacje połączyły swoje siły i wspólnie uczą nas, jak uratować ludzkie życie.
Fundacja Ziko dla Zdrowia we współpracy z Fundacją Ratuj Życie stworzyły film edukacyjny „Jak uratować ludzkie życie?”, który krok po kroku pokazuje w jaki sposób należy udzielać pierwszej pomocy w przypadku nagłego zatrzymania krążenia.
– Jestem ratownikiem medycznym i wiem, że każdy z nas może uratować ludzkie życie – mówi Jerzy Jaskuła, prezes Fundacji Ratuj Życie, związany zawodowo z Centrum Innowacyjnej Edukacji Medycznej UJ CM oraz z Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie.
Te słowa padają z ust Jurka w końcówce filmu, ale – jak to mówią Anglicy – fraza ta jest „last, but not least” (ostatnia, ale nie mniej ważna). Dlaczego?
Oszacowano, iż każdego roku około 400 tys. Europejczyków doznaje nagłego zatrzymania krążenia. Mniej niż jedna osoba na dziesięć przeżywa. Gdybyśmy umieli udzielać pierwszej pomocy można by uratować życie około 100 tys. osób rocznie. Ratowanie życia w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia nie jest szeregiem skomplikowanych czynności, a prostą sekwencją działań, które trzeba wykonać. Działań, które każdy może się nauczyć, aby – w razie potrzeby – w odpowiednim momencie nie być bezsilnym, tylko uratować komuś życie.
Film „Jak uratować ludzkie życie?” jest skrótowym kompendium wiedzy – może on posłużyć jako materiał szkoleniowy dla dzieci i dorosłych, ale przede wszystkim ma promować postawy społeczne otwarte na naukę pierwszej pomocy oraz – w miarę potrzeb – udzielanie jej poszkodowanym. Ważnym tematem filmu jest również używanie aparatów AED – zwiększenie dostępności tych urządzeń w przestrzeni publicznej oraz przeszkolenie społeczeństwa z ich korzystania jest jednym z celów statutowych Fundacji Ratuj Życie.
Fundacja Ziko dla Zdrowia to organizacja dobroczynna, która od 2016 roku prowadzi działania społeczne i charytatywne w obszarze promocji i ochrony zdrowia. Realizowane przez Fundację programy dotyczą edukacji, rzetelnego poradnictwa oraz pomocy osobom w potrzebie, jej partnerami społecznymi są Towarzystwo Przyjaciół Dzieci oraz Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej. Od 2019 roku organizacja posiada status Organizacji Pożytku Publicznego.
Fundacja Ratuj Życie jest organizacją pożytku publicznego, której celem jest promowanie publicznego dostępu do defibrylacji. By móc realizować swoje zadania Fundacja współpracuje z wolontariuszami oraz wieloma organizacjami pozarządowymi i instytucjami publicznymi.
Źródło: Fundacja Ziko dla Zdrowia