Centrum Wolontariatu w Kościanie działa od września 2008. Inicjatorem jego powstania był Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie, w którym, jak nigdzie, ogniskują się problemy społeczne miasta i który od dawna rozumiał potrzebę włączania lokalnej społeczności w ich rozwiązywanie.
Formułą, która idealnie wpisywała się w te potrzeby był wolontariat, potraktowany jako nowa forma pomocy niematerialnej, wspierająca usługi świadczone klientom, przy wykorzystaniu bezinteresownego zaangażowania osób gotowych poświęcić swój czas, umiejętności i doświadczenie ludziom potrzebującym wsparcia.
Wykorzystanie tej cennej inicjatywy i rozwiązywanie niektórych problemów społecznych przy współudziale mieszkańców miasta Kościana stało się ambicją Ośrodka.
Należało zatem stworzyć pewną instytucjonalną formę realizacji tych celów. Warunki takie znakomicie spełnia Centrum Wolontariatu.
Centrum wpisane zostało w strukturę organizacyjną Ośrodka, natomiast pomoc świadczona w ramach wolontariatu dotyczy szeroko pojętej sfery życia społecznego i obejmuje między innymi:
- Pracę na rzecz instytucji pomocowych, w tym pomoc osobom w przezwyciężaniu trudnych sytuacji życiowych,
- Świadczenie pomocy niepełnosprawnym,
- Współpraca z rodzicami i wychowawcami na rzecz dzieci zaniedbanych edukacyjnie,
- Organizowanie form wsparcia i poradnictwa dla rodzin dotkniętych chorobą alkoholową czy narkomanią,
- Współpraca z instytucjami publicznymi i stowarzyszeniami w zakresie kształtowania
- Właściwych warunków i postaw dla niesienia pomocy najsłabszym i cierpiącym,
- Organizowanie działalności sportowej i kulturalno-oświatowej dla dzieci i młodzieży, że środowisk patologicznych itp.
Centrum Wolontariatu w Kościanie przypisano rolę koordynator działań wolontarystycznych na terenie miasta, którego zadaniem jest nawiązanie bezpośredniego kontaktu z organizacjami pozarządowymi, stowarzyszeniami, instytucjami kultury, szkołami, przedszkolami oraz innymi instytucjami publicznymi, które funkcjonując w sferze życia społecznego mogą w sposób celowy i efektywny ukierunkować pracę wolontariuszy w obszarze swojego działania, uzyskując pomoc dla instytucji, ale przede wszystkim dla osób, które z tych instytucji korzystają.
Dla realizacji tego zadania utworzono Biuro Pośrednictwa Pracy dla wolontariuszy, które w sposób profesjonalny, przy wykorzystaniu komputerowej bazy danych „kojarzy” osoby gotowe pomagać z osobami lub instytucjami oczekującymi wsparcia.
Ponadto do podstawowych zadań Centrum Wolontariatu należy:
- Promocja idei wolontariatu w społeczności lokalnej poprzez kampanie informacyjne
(plakaty, ulotki, broszury, informacje w mediach itp.) w środowiskach młodzieży szkolnej, akademickiej, osób nieaktywnych zawodowo (renciści emeryci), niepracujących zawodowo lub pracujących, chcących swój czas poświęcić na pracę wolontarystyczną, - Prowadzenie bazy danych wolontariuszy i niezbędnej dokumentacji dotyczącej wolontariuszy (np. porozumienia, polisy ubezpieczeniowe, karty pracy wolontariuszy, ankiety, porozumienia z organizacjami partnerskimi) oraz instytucji i innych organizacji, gotowych do korzystania z pracy wolontariuszy, pozyskiwanie wolontariuszy i koordynowanie ich pracy,
- Szkolenia wolontariuszy i koordynatorów wolontariatu w organizacjach pozarządowych i innych instytucjach,
- Prowadzenie pośrednictwa pracy wolontarystycznej, w formie Biura Pośrednictwa Pracy,
- Wspieranie organizacji pozarządowych i instytucji publicznych przez oferowanie im pracy wolontarystycznej,
- Współpraca z organizatorami imprez miejskich ( samorządami, fundacjami, Stowarzyszeniami) o charakterze charytatywnym, kulturalnym, społecznym, sportowym,
- Pozyskiwanie środków finansowych na działalność Centrum Wolontariatu.
Obok tych podstawowych zadań Centrum Wolontariatu realizuje także programy specjalne, w tym:
- Program „Starszy brat starsza siostra”, wspierający dzieci z rodzin dysfunkcyjnych,
- Program „Babcia - wnuczka, dziadek - wnuczek”, skierowany do osób starszych i samotnych, którym wolontariusze służą pomocą w podstawowych czynnościach życiowych, rozmową, towarzystwem itp.,
- Program „Pogotowie szkolne”, wychodzący naprzeciw dzieciom borykającym się z problemami szkolnymi, w tym z problemami w nauce,
- Program „Wolontariat w przedszkolu” wspierający pracę nauczycieli przedszkolnych zwłaszcza z maluchami (np. dodatkowa opieka podczas spacerów).
Centrum Wolontariatu to dynamicznie działające ogniwo wsparcia społecznego, które stale wzbogaca się o nowych członków, uczestniczy w ważnych dla miasta akcjach oraz podnosi poziom kwalifikacji i umiejętności swoich członków.
W 2009 r. deklarację członkostwa podpisało 109 wolontariuszy, którzy ukończyli szkolenie ”Jak być dobrym wolontariuszem”. Aktualnie odbywa się szkolenie kolejnych 35 kandydatów, gotowych pracować z dziećmi, młodzieżą, osobami starszymi i niepełnosprawnymi.
Część z wolontariuszy ukończyła specjalistyczne szkolenie w zakresie realizacji programu „Starszy brat, starsza siostra” oraz kurs na „Wychowawców w placówkach wypoczynkowych dla dzieci i młodzieży”. Wolontariusze doskonalili także swoje umiejętności interpersonalne, niezbędne w pracy wolontarystycznej na biwaku szkoleniowo-integracyjnym.
Działania te prowadzone są w ramach realizacji projektu konkursowego, finansowanego ze środków Unii Europejskiej pn. „Razem - możemy więcej”. Pozyskane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie dodatkowe środki finansowe pozwalają, bowiem zarówno na podnoszenie kwalifikacji wolontariuszy, jak również na rozszerzenie działalności i realizację dodatkowych zadań, niezbędnych do skutecznego rozwijania tej formy pomocy.
Do najważniejszych akcji, w których uczestniczyli wolontariusze należy zbiórka żywności na rzecz rodzin ubogich, pomoc w organizowaniu obchodów „Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej”, wsparcie organizacyjne festynu integracyjnego, organizowanego przez stowarzyszenie „Dodajmy życia do lat”, opieka nad dziećmi na biwaku organizowanym w ramach programu „Starszy brat, starsza siostra”.
Aktualnie przygotowywane są obchody „Dnia Wolontariusza”, w ramach, których zaprezentowana zostanie codzienna praca wolontariuszy oraz przegląd ich dotychczasowych dokonań.
W dalszej perspektywie, ambicją Centrum jest stworzenie Dyskusyjnego Klubu Filmowego dla młodzieży, jako alternatywnej formy spędzania czasu wolnego oraz uruchomienie programu „Wolontariat w szpitalu”, polegającego na radosnym wypełnianiu najmłodszym pacjentom czasu leczenia szpitalnego.
Ponadto w planie pracy Centrum przewidziano organizowanie imprez okolicznościowych, takich jak: Dzień Wolontariusza, Spotkanie Gwiazdkowe i Balik Karnawałowy dla najmłodszych dzieci z rodzin objętych pomocą.