Jak strzelić najpiękniejszego gola świata? Ampfutboliści na czele z Marcinem Oleksym opowiedzieli o tym podopiecznemu Akademii Przyszłości
Kadra reprezentacji Polski w ampfutbolu na czele z Marcinem Oleksym – twórcą najpiękniejszego gola świata, za który zdobył nagrodę FIFA Puskás Award w 2023 roku – spotkali się z Damianem, podopiecznym Akademii Przyszłości. Wymarzona supermoc chłopca to strzelanie goli. Akademia Przyszłości, która pomaga dzieciom uwierzyć w siebie dzięki cotygodniowym spotkaniom z indywidualnym wolontariuszem, zorganizowała także spotkanie 11-latka z reprezentacją Polski i autorem najpiękniejszego gola na świecie.
Jak budować wiarę w siebie? – sposób Akademii Przyszłości
Akademia Przyszłości, to ogólnopolski program społeczny, który od ponad 20 lat pomaga dzieciom odkryć ich potencjał oraz cegiełka po cegiełce buduje w nich pewność siebie. Na pytanie: dlaczego warto wspierać dzieci? Marcin Oleksy, ampfutbolista odpowiada: „To jest nasza przyszłość. Mam dwójkę swoich dzieci i nie wyobrażam sobie, żeby nie wspierać ich w drodze w życiu. Dzieci mają w sobie tyle energii, że trzeba je troszkę ukierunkować, pokazać im trochę drogi, ale najważniejsze jest to, żeby dzieci też swoją drogę wybierały, pozwolić im na to, żeby decydowały”.
Wierzę w Ciebie, bo widzę w Tobie siebie!
Pomóż Dziecku, które nie wierzy w siebie na www.akademiaprzyszlosci.org.pl
Akademia Przyszłości to program, który pomaga dziecku budować wiarę w siebie. Dzieje się to dzięki cotygodniowym spotkaniom podopiecznego z indywidualnym wolontariuszem lub wolontariuszką, ale też dzięki wsparciu darczyńcy lub darczyńczyni, którzy fundując Indeks Sukcesów, wysyłają do dziecka bezcenny komunikat: „Wierzę w Ciebie, Dzieciaku”.
Celem Wolontariuszki lub Wolontariusza jest dotarcie do prawdziwych przyczyn trudności dziecka, zrozumienie ich, wspólne znalezienie rozwiązania, a następnie rozwijanie jego mocnych stron. Wolontariuszki i wolontariusze są wdrażani do pracy z podopiecznym lub podopieczną. Dziecko ma zapewnione indywidualne podejście, a praca odbywa się według sprawdzonej, bezpiecznej dla niego metodologii wypracowanej w Akademii. Dzięki regularnym spotkaniom z wolontariuszem lub wolontariuszką i poczuciu, że jest darczyńca, który kibicuje mu w codziennych zmaganiach, dziecko buduje poczucie własnej wartości i zaczyna wierzyć w swoje możliwości.
Damian, podopieczny Akademii Przyszłości, mówi o sobie, że jest uśmiechnięty, koleżeński i radosny. W przyszłości chce zostać piłkarzem. Najwięcej radości Damianowi sprawia granie w piłkę i uczęszczanie na treningi piłkarskie. Gdy wpisywał te informacje o sobie do formularza zgłoszeniowego do Akademii, nie spodziewał się, że stanie na boisku z całą reprezentacją i wybitnym strzelcem.
Marcin Oleksy i Damian z Akademii w jednej drużynie
W Akademii Przyszłości, tak jak na boisku, ważna jest drużyna. Strzelenie gola w stu procentach samodzielnie czasem jest możliwe, ale łatwiej jest, kiedy w akcję angażuje się cały zespół. Wtedy dochodzi dobre podanie, celne dośrodkowanie i gol! Tak było, gdy Marcin Oleksy strzelił najlepszą bramkę 2022 roku, za którą dostał nagrodę FIFA im. Ferenca Puskasa. To pokazuje jak ważne jest, mieć wsparcie w innych, którzy w nas wierzą.
W drużynie każdego dziecka powinni być tacy, którzy pokazują nowe możliwości – jak wolontariusze z Akademii Przyszłości. A także ci, którzy mocno trzymają kciuki i kibicują, kiedy dziecko spełnia marzenia – taką rolę w Akademii przyjmują darczyńcy Indeksów Sukcesów, dzięki którym Akademia może działać i pomagać dzieciom.
Darczyńcy Indeksów Sukcesów w Akademii Przyszłości
Każdy może wejść na www.akademiaprzyszlosci.org.pl, zapoznać się z historiami podopiecznych i wybrać dziecko, któremu chce pomóc. Darczyńcy często wybierają dzieci podobne do siebie. Na zasadzie: wierzę w Ciebie, bo widzę w Tobie siebie. Drużyna także widzi wiele podobieństw z chłopcem, np. pasję do piłki nożnej, strzelanie najlepszych goli – to nie jedyne wspólne cechy naszych bohaterów. „Koledzy z boiska” mają też podobny gust kulinarny i wolą pomidorową z makaronem, a nie ryżem.
Jak ważna jest wiara w siebie i poczucie, że ktoś nam kibicuje?
To jak czujemy się w dzieciństwie, wpływa na to, jak radzimy sobie jako dorosłe osoby. Pewność siebie i wiara we własne możliwości zbudowana w dzieciństwie procentuje w dorosłym życiu. Budowanie pewności siebie i wiary w swoje możliwości to proces, który nie wszystkim dzieciom przychodzi łatwo, dlatego nieocenione jest wsparcie drugiej osoby, która w nie wierzy i trzyma za nie kciuki.
Marcin Oleksy zwraca uwagę na element wyczucia w kibicowaniu i wspieraniu innych: „Myślę, że wsparcie jest bardzo ważne. Tylko, że to wsparcie musi być z wyczuciem przez tę drugą osobę. Może być tak, że to wsparcie stanie się bardzo nachalne, że cały czas ktoś powtarza to i to. A nie zagłębi się w prawdziwe przyczyny problemu. Mam nadzieję, że osoby, które wspierają dzieci, będą wspierały je z głową”.
Każda godzina to szansa na wzmocnienie pewności siebie
Dzięki Akademii Przyszłości w życiu dziecka pojawiają się wolontariusz lub wolontariuszka i darczyńca lub darczyńczyni. Wolontariusz lub wolontariuszka podczas indywidualnych, godzinnych zajęć raz w tygodniu poświęca dziecku czas i uwagę. W edycji 2022/2023 spędzili na takich spotkaniach w sumie 61 050 godzin. Każda z nich to szansa na wzmocnienie pewności siebie i uświadomienie Dziecku, że jest ważne.
Wierzę w Ciebie, bo widzę w Tobie siebie!
Wejdź na www.akademiaprzyszlosci.org.pl. Pomóż konkretnemu Dziecku uwierzyć w siebie, pokaż, że mu kibicujesz.
Źródło: Stowarzyszenie WIOSNA