Jak skutecznie wspierać rozwój przedsiębiorstw społecznych - konferencja w Brukseli
Co powinny robić rządy i przedsiębiorstwa społeczne, by ekonomia społeczna rozwijała się i służyła społeczeństwom i gospodarkom – dyskutowali europejscy i krajowi urzędnicy, eksperci ekonomii społecznej i europarlamentarzyści na konferencji kończącej projekt SEN, 28 stycznia w Brukseli. Uczestnicy konferencji kilkakrotnie próbowali odpowiedzieć też na pytanie, czy Komisja Europejska odnowi swoje zainteresowanie ekonomią społeczną.
- rządy powinny tworzyć trwałe formuły dialogu z przedstawicielami sektora ekonomii społecznej.
- strona publiczna powinna szukać rozwiązań pozwalających na skalowanie istniejących przedsiębiorstw społecznych (np. konsorcja spółdzielni czy franczyzy społeczne).
- wsparcie merytoryczne dla przedsiębiorców społecznych powinno mieć charakter mieszany – z jednej strony potrzebują one podnoszenia ogólnych kompetencji przedsiębiorczych (podobnie jak zwykłe przedsiębiorstwa), z drugiej – porad i świadczeń bardziej specjalistycznych, dopasowanych do celów społecznych.
- wsparcie finansowe, aby zapewnić elastyczność powinno składać się z szerokiego asortymentu – od dotacji i pożyczek, przez poręczenia aż po bardziej zaawansowane narzędzia inwestycyjne, również ze środków prywatnych.
- państwa członkowskie powinny w swoich prawodawstwach uwzględnić nową dyrektywę unijną o zamówieniach publicznych.
Następnie Antonella Noya z OECD zaprezentowała wyniki działań tej organizacji na rzecz przedsiębiorstw społecznych. Powiedziała też, że przedsiębiorstwa społeczne są z reguły dość skomplikowanymi bytami, więc proces tworzenia polityki mającej na celu ich wspieranie wymaga dobrych partnerstw i działań między sektorami. Podkreśliła też znaczenie odpowiednich regulacji prawnych.
Kolejnym elementem konferencji była dyskusja panelowa, którą moderował Roger Spear, zajmujący się naukowo ekonomią społeczną na uniwersytecie w Roskilde. Spear służył swoją ekspercką wiedzę podczas dwóch spotkań warsztatowych sieci. Podczas dyskusji paneliści odnieśli się do rekomendacji zaproponowanych przez SEN.
Jan Olsson z organizacji Social Economy Europe wskazał na znaczenie badań i promowania ekonomii społecznej. Olsson był też jedną z osób, która najmocniej chwaliła polskie rozwiązania w zakresie wspierania ekonomii społecznej i umieszczania jej w politykach publicznych.
Z ramienia Komisji na panelu występowała Amaryllis Verhoeven z generalnej dyrekcji ds. GROW. Verhoeven nie miała możliwości składać żadnych wiążących deklaracji, obiecała jednak, że Komisja wkrótce odpowie na list. Przyjrzy się też efektom pracy SEN. Polska europarlamentarzystka Danuta Jazłowiecka podkreśliła, że inwestycje społeczne są raczej sposobem na generowanie oszczędności niż kosztem. Dodała, że nie rozumie, czemu SEN rekomenduje szkolenia nakierowane na liderów. Jej zdaniem bardziej chodzi o szkolenia dla menadżerów gdyż, jak powiedziała, w Europie mamy wielu liderów politycznych, ale niestety o wielu z nich nie można powiedzieć, że dobrze zarządzają europejskimi gospodarkami.
Uczestnicy konferencji kilkakrotnie podkreślili konieczność kontynuowania prac sieci analogicznej do SEN, jako miejsca, w którym wymiana doświadczeń i propozycji może odbywać się zarówno między przedstawicielami różnych krajów UE, jak i między administracją publiczną i sektorem ekonomii społecznej. Polska delegacja zapewniła, że dołoży starań, by stworzyć warunki do dalszego działania w podobnej formule.
Źródło: ekonomiaspoleczna.pl