Multi-City Innovation Campaign to zapoczątkowany przez władze lokalne 25 amerykańskich miast nowy program finansowania aplikacji, które ułatwiają życie w mieście. Jako projekt pilotażowy z czterema miastami założycielskimi wystartował już w ubiegłym roku, ale sukces sprawił, że jego tegoroczne rozwinięcie było jedynie kwestią czasu.
Twórcy pomysłu nazywają swoją kampanię „rurociągiem obywatelskich innowacji”. Za główny cel stawiają sobie bowiem wsparcie najbardziej innowacyjnych aplikacji i projektów technologicznych ze sfery IT, które dotyczą szeroko pojętego zdrowia publicznego w mieście. Adresatami konkursu są wszyscy twórcy oprogramowania, którzy widzą potrzebę doskonalenia miejskich systemów właśnie w zakresie zdrowia. Sama formuła była bardzo prosta. Do 27 marca należało zgłosić propozycje aplikacji; te, które najcelniej trafiać będą w zdrowotne potrzeby mieszkańców amerykańskich miast, będą mogły liczyć na pokaźne dofinansowanie lokalnych władz – w zależności od potrzeb kwota może wynieść nawet do 120 000 dol. Dodatkowo, laureaci będą mieli również szansę na merytoryczną i finansową pomoc Jumpstart Foundry, znaczącego akceleratora startupów związanego z opieką zdrowotną.
Organizatorzy zachęcają uczestników do zmierzenia się przede wszystkim z doraźnymi problemami miast. Zgłaszane do konkursu innowacje mogą odpowiadać na wyzwania związane z monitorowaniem miejskich zanieczyszczeń, wsparciem infrastruktury rowerowej czy kontrolą przejrzystości kosztów opieki zdrowotnej. Ubiegłoroczni zwycięzcy całkiem realnie wpłynęli na efektywność funkcjonowania miejskiego otoczenia: „Spotwise” usprawnił parkowanie w Nashville poprzez system zaawansowanej analizy miejsc parkingowych, natomiast „Ziio” ułatwił nawigację wewnątrz budynków za pomocą bezprzewodowych sensorów – beaconów.
Co jednak najciekawsze w całym projekcie, głównym założeniem ma być stworzenie spójnej i przyszłościowej platformy komunikacji w zakresie usprawniania codziennego życia. Angażowanie przedsiębiorców, wizjonerów i twórców aplikacji w szukanie rozwiązań miejskich problemów ma być kolejnym krokiem w kierunku poprawy jakości opieki zdrowotnej, technologii komunikacji i transportu.
Projekt Multi-City Innovation Campaign całkiem trafnie pokazuje, że współpraca samorządów i organizacji obywatelskich z utalentowanymi startupami wydaje się mieć świetlaną przyszłość. Cieszy to przede wszystkim ze względu na oczywiste korzyści płynące w stronę samych mieszkańców. To także szansa na spojrzenie w strukturę funkcjonowania miasta z różnych punktów widzenia. Dzięki konkursowi głos w sprawie miejskich innowacji należy już nie tylko do urzędników, ale pośrednio również do samych mieszkańców. Poprzez uczestnictwo w partnerskich projektach i ich późniejsze opiniowanie, mogą aktywnie kształtować funkcjonalność codziennego otoczenia. Czekamy na podobne inicjatywy na polskim podwórku.
Źródło: technologie.ngo.pl