Jak skutecznie modernizować budynki wielorodzinne – poradnik dla zarządców nieruchomości
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC opublikowało poradnik dla zarządców nieruchomości pt. Jak skutecznie modernizować budynki wielorodzinne. Publikacja jest skierowana do wszystkich osób zainteresowanych efektywnością energetyczną budynków wielorodzinnych oraz prowadzeniem działań modernizacyjnych.
Celem opracowania jest zwiększenie świadomości na temat rozwiązań w zakresie modernizacji budynków, ze szczególnym uwzględnieniem budynków mieszkalnych wielorodzinnych. Poradnik jest swego rodzaju narzędziem, które stanowi rzetelne źródło wiedzy, technicznej i prawnej, dzięki której w łatwiejszy sposób i bardziej świadomie będą podejmowane decyzje rozpoczynające transformację w kierunku zrównoważonych modernizacji budynków wielorodzinnych.
Publikacja omawia następujące obszary:
· europejskie i krajowe strategie obniżania emisyjności sektora budownictwa,
· modernizacje w kontekście prawa budowlanego,
· audyt energetyczny budynku, modernizację przegród zewnętrznych,
· modernizację systemu wentylacji, błędy projektowe i wykonawcze w przeprowadzaniu modernizacji,
· badania termowizyjne,
· modernizacja instalacji c.o. i c.w.u.,
· zastosowanie pomp ciepła oraz fotowoltaiki w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych,
· modernizacja budynków wpisanych do rejestru zabytków,
· finansowanie modernizacji,
· komunikacja zarządcy z mieszkańcami.
– Obecnie ok. 190 milionów budynków w Unii Europejskiej to obiekty nieefektywne energetycznie, co z jednej strony stawia kraje europejskie przed ogromnym wyzwaniem związanym z modernizacją, z drugiej wskazuje olbrzymi potencjał oszczędności energii w budynkach, które w większości nadal będą użytkowane w 2050 r. Oznacza to, że poprawa efektywności energetycznej już istniejących budynków ma zasadnicze znaczenie dla osiągnięcia neutralności klimatycznej. Przekształcenie istniejących zasobów budowlanych w obiekty neutralne klimatycznie wymaga opracowania i wdrożenia niskoemisyjnych innowacji w całym zakresie modernizacji – mówi Dorota Bartosz, Dyrektorka ds. Zrównoważonego Rozwoju w PLGBC.
Poradnik pod redakcją PLGBC jest pracą zbiorową. Autorami poszczególnych rozdziałów są:
· dr inż. Dorota Bartosz - PLGBC
· Sebastian Brzoza - Danfoss
· Maciej Drobczyk - IBC SOLAR Polska
· dr arch. Tomasz Jeleński - Międzynarodowe Centrum Kształcenia Politechniki Krakowskiej
· Katarzyna Mateja - Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego
· dr inż. Agnieszka Palmowska - Politechnika Śląska
· Łukasz Sajewicz - VIESSMANN
· dr inż. Aleksandra Specjał - Politechnika Śląska
Elektroniczna wersja publikacji Jak efektywnie modernizować budynki wielorodzinne. Poradnik dla zarządców nieruchomości jest dostępna na polskiej stronie projektu RetrofitHUB.
Publikacja wydana jest w ramach projektu RetrofitHUB, będącego częścią Europejskiej Inicjatywy Ochrony Klimatu (EUKI). EUKI jest instrumentem finansowania projektów Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Działań Klimatycznych (BMWK). Nabór wniosków do EUKI jest realizowany przez Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Projekt RetrofitHUB realizowany jest przez trzech partnerów: Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego, Croatia Green Building Council, Hungary Green Building Council.
O Polskim Stowarzyszeniu Budownictwa Ekologicznego PLGBC
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC (Polish Green Building Council) jest organizacją pozarządową, która od 2008 roku realizuje działania dla transformacji budynków, miast iich otoczeniaw takim kierunku, aby sposób ich planowania, projektowania, wznoszenia,użytkowania, modernizowania, rozbierania i przetwarzania był jak najbardziej zrównoważony.
Organizacja wspiera tworzenie zrównoważonych budynków dla wszystkich poprzez:
● powstrzymanie zmian klimatu oraz adaptację do nowych warunków,
● stosowanie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym,
● podnoszenie poziomu dobrostanu, jakości życia i zdrowia społeczeństwa,
● zwiększanie bioróżnorodności.
PLGBC stanowi część globalnej społeczności 80 organizacji green building councils skupionych w ramach World Green Building Council.