Iracki Kurdystan stał się ratunkiem dla prawie miliona uchodźców. Rodzin, które uciekły przed prześladowaniami Państwa Islamskiego czy terrorem wojny w Syrii. Miasta rozrastają się tu w zawrotnym tempie, a lokalne władze i instytucje potrzebują eksperckiego wsparcia, by zdążyć zmierzyć się szeregiem wyzwań i problemów całego regionu. Fundacja PCPM jako część europejskiego konsorcjum wspiera siedem gmin, m.in. unowocześniając system planowania przestrzennego i organizując cykle szkoleniowe dla inżynierów i geodetów.
– Na początku lat 70. zabudowania w mieście Duhok sięgały czterech kilometrów kwadratowych. Teraz jest to powyżej sześćdziesięciu kilometrów. Takich miast jest tu bardzo dużo – tłumaczy Piotr Stopka, koordynator projektu PCPM w północnym Iraku.
Żeby władze mogły podejmować dobre decyzje w tak szybko rozwijającym się regionie, ważne są szczegółowe dane. A tych w Irackim Kurdystanie brakuje. Dotąd w planowaniu przestrzennym stosowano przestarzałe metody, precyzyjnych map brakowało a dokonywane pomiary były jedynie szacunkowe. Map bazowych lub anteny o wysokiej rozdzielczości lub zdjęć satelitarnych po prostu nie było – mówią lokalni eksperci.
Dystrykt Sheikhan, Iracki Kurdystan. Zaczynamy szkolenia po przerwie, którą wymusił #covid19. W planowaniu przestrzennym wciąż stosowane są tu przestarzałe metody, brakuje map, a pomiary są szacunkowe. Dzięki projektowi 🇪🇺 robimy szkolenia GIS, by wesprzeć kurdyjskie gminy. pic.twitter.com/EPvsOLrH9a
— Fundacja PCPM (@FundacjaPCPM) March 3, 2021
W ramach Programu MASAR dla Samorządów, finansowanego z Funduszu Unii Europejskiej MADAD, rozpoczęliśmy współpracę z siedmioma kurdyjskimi gminami, by wyposażyć je w przydatne narzędzia. Zainicjowaliśmy m.in. cykl szkoleń o podstawowym systemie informacji geograficznej (GIS). Łącznie 14 inżynierów i geodetów przez dziesięć dni pozyskiwało praktyczną wiedzę. Uczestnicy zostali zaznajomieni z zagadnieniami GIS i przygotowani do pracy z praktycznym wykorzystaniem konkretnych narzędzi. Udało się to zorganizować mimo pandemii, ze starannością o bezpieczeństwo uczestników szkolenia.
– Ten rodzaj szkoleń jest dla nas istotny i przydatny, szczególnie dla naszego dystryktu Sheikhan – mówił Farid, jeden z uczestników szkolenia. – To konkretne umiejętności, które wykorzystamy – dodał.
Mieszkańcy Irackiego Kurdystanu na równych prawach jak uchodźcy korzystają z całej infrastruktury: dróg, sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, elektryczności, szkół czy szpitali. W rezultacie ta infrastruktura jest przeciążona, gdyż nie była dostosowana do znacznie większej liczby użytkowników. Trwałym rozwiązaniem problemu jest współpraca z lokalnymi władzami tak, aby mogły jak najskuteczniej odpowiadać na szybko zmieniające się potrzeby mieszkańców.
Fundacja PCPM wdraża program MASAR mający na celu wsparcie lokalnych instytucji i samorządów w radzeniu sobie ze skutkami szeroko rozumianego konfliktu w Syrii. Program finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach funduszu MADAD i realizowany przez konsorcjum europejskie, w którego skład wchodzi Fundacja PCPM, Związek Gmin Holenderskich(VNG), Katalońska Agencja Rozwojowa(ACCD) i Związek Gmin Duńskich(KL).
Źródło: Fundacja PCPM