Jak robić odpowiedzialne zakupy i nie zwariować? Poznajcie aplikację na smartfony „Dobre zakupy”
Jaką wybrać żywność, ubrania, kosmetyki czy meble, aby codzienne wybory były bardziej odpowiedzialne? Na rynek trafia aplikacja „Dobre zakupy” stworzona przez ekspertki z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie. To jedyna taka baza w Polsce oraz przewodnik dla konsumentek i konsumentów zawierający ranking bardziej przyjaznych środowisku i odpowiedzialnych społecznie marek.
Aplikacja Dobre Zakupy to podręczna „ściągawka”, która pozwoli wybrać w gąszczu globalnych i lokalnych marek, te, które poważnie podchodzą do kwestii ochrony środowiska i odpowiedzialności względem pracowników i konsumentów. Baza zawiera dane o markach produkujących żywność, zabawki, odzież, kosmetyki, artykuły higieniczne, środki czystości, meble i artykuły biurowe.
POBIERZ APKĘ >>> dobrezakupy.app
„Wiele marek zwraca wagę w swojej komunikacji na kwestie środowiskowe, próbując przekonać konsumentki i konsumentów, że prowadzą swoją działalność w sposób zrównoważony. Często jednak okazuje się, że są to puste słowa, na które trudno znaleźć konkretne dowody. Greenwashing jest bardzo popularną strategią wielu marek, a my tworząc aplikację staramy się ją rozmontować” – mówi Maria Huma, prezeska Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie. – „Aplikacja Dobre zakupy powstała jako odpowiedź na zakupowe dylematy, które spotykają nas na co dzień w sklepie. Wiele osób nadal zadaje nam pytania, gdzie robić zakupy i jakie marki wybrać. Postanowiliśmy ułatwić im ten proces decyzyjny i prześwietliliśmy marki sami”.
Marki znajdujące się w Dobrych Zakupach zostały „prześwietlone” przez nas w dwóch podstawowych kategoriach: ekologia i społeczeństwo.
Kategoria ekologia dotyczy wpływu na środowisko (1) zastosowanych surowców, (2) technik produkcji, (3) zarządzania środowiskiem, (4) zastosowanego opakowania oraz (5) wielkości śladu węglowego.
Kategoria społeczeństwo obejmuje trzy obszary: (1) standardy pracy na przestrzeni całego łańcucha dostaw, (2) ekonomię społeczną oraz (3) przejrzystość.
W każdej podkategorii przyznajemy określoną liczbę punktów, które następnie sumujemy, aby uzyskać dwie końcowe oceny w obszarach ekologii i odpowiedzialności społecznej. W każdym z tych obszarów można otrzymać maksymalnie 7 punktów.
Wiarygodność i niezależność, czyli skąd czerpaliśmy dane
Aplikacja Dobre Zakupy stworzona została przez niezależne ekspertki z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie. W trakcie prześwietlania danej marki wykorzystywane są dane dostępne w przestrzeni publicznej: strona www, raporty publikowane prze firmy, raporty CSR, raporty niezależnych organizacji pozarządowych, certyfikaty.
Punktacja jest szczegółowo określona REGULAMINEM dostępnym na stronie Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie
Aplikację można bezpłatnie pobrać ze strony www.dobrezakupy.app. Marki mogą same zgłaszać się do bazy wypełniając formularz dostępny na stronie https://dobrezakupy.ekonsument.pl/pl/form. Podane dane będą weryfikowane przez osoby z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie.
Pojawienie się apki na rynku jest też okazją do porozmawiania na temat tego, czym jest greenwashing a także etyka marek, które stosują zwykły marketing zamiast faktycznie zacząć prowadzić działania zmniejszające szkodliwy wpływ na klimat i środowisko. Kryzys klimatyczny, którego doświadcza coraz więcej osób, to kryzys społeczny. Jednym z działań, jakie możemy podjąć na co dzień to demaskowanie manipulacyjnych komunikatów marek, a także podejmowanie bardziej odpowiedzialnych decyzji zakupowych na co dzień.
Źródło: Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie