Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
Statystyczny Polak „produkuje” rocznie 268 kg odpadów komunalnych, wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Ilość śmieci wzrasta przed Gwiazdką, a koszty ponosi środowisko i portfele. Warto, chociażby w kontekście trwającego szczytu klimatycznego w Paryżu, zaplanować zorganizowanie i przeżycie Świąt w sposób przyjazny dla siebie, otoczenia i środowiska. Poradnik o ekologicznych Świętach przygotowała INTERSEROH Organizacja Odzysku Opakowań
Nasze zasoby są coraz skromniejsze. I nie mówimy o zawartości portfela, ale o zasobach naturalnych, które bez opamiętania czerpiemy z Ziemi. Cierpiąca planeta i płaczący portfel to już dwa dobre powody, aby przemyśleć listę prezentów i podejść do niej w sposób mądrzejszy i bardziej zrównoważony. Oto pięć punktów, które warto mieć w głowie podczas zakupów:
Reklama
1. Postaw na przeżycia, zamiast przedmiotów – przeżycie, czyli wydarzenie, doświadczenie, w którym obdarowany może wziąć udział. Coś, czego może nie da się złapać w dłoń, ale co można uchwycić na zdjęciu i zachować wśród pięknych wspomnień.
2. Jeśli już decydujesz się na prezenty w postaci przedmiotów, postaw na rzeczy trwałe i przyjazne środowisku. Dla przykładu: łatwiej poddać recyklingowi rzeczy z materiałów jednorodnych (np.: klocki) niż gadżety elektroniczne lub zabawki na baterie. Zwróć także uwagę, aby prezenty były trwałe (to daje możliwość przekazania ich dalej, nawet przez pokolenia) oraz uniwersalne (wtedy mogą służyć wielu osobom).
3. Zwróć uwagę na opakowanie produktu. Zasada jest prosta: im mniej, tym lepiej. Także tutaj górą jest jednorodność - łatwiej przetworzyć opakowania z wybranego materiału (np. tektury) niż z wielu połączonych w sposób trwały. Ważny jest także surowiec: drewno i papier łatwiej poddać recyklingowi niż tworzywa sztuczne.
4. Pakowanie prezentów. Skuś się na prostotę. Zamiast wyszukanych woskowanych papierów i torebek, które chwilę po odpakowaniu prezentu trafią na składowisko odpadów, sięgnij po… przeczytaną gazetę i kolorową wstążkę. Albo rysunki dzieci. Albo resztki tapet. Albo… po prostu rusz głową! Upcykling, czyli przetwarzanie odpadów, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej niż przetwarzane materiały, jest coraz popularniejszy. Wpisując w wyszukiwarkę „pakowanie prezentów DIY” znajdziesz sporo propozycji.
5. Regift – to pochodzące z języka angielskiego słowo oznacza oddawanie prezentów. Nie ma co się oszukiwać – zdarzą się prezenty nietrafione. Nie ma nic niestosownego w przekazaniu takich podarunków innym. Ułatwiają to coraz popularniejsze giełdy poświąteczne (także internetowe).
Przeżycia jako prezent – oto kilka inspiracji:
Bilet na koncert, spektakl, wystawę (możecie pójść razem!)
Sesja głośnego czytania (weź pod uwagę, że ktoś będzie musiał wcielić się w rolę lektora – możesz to być Ty, wtedy także skorzystasz, bo głośne czytanie uspokaja, wycisza)
Udział w wymarzonych warsztatach (nie, nie wymarzonych przez Ciebie, tylko przez obdarowanego!)
Terenowa jazda na skuterze śnieżnym.
Karnet na ulubione zajęcia sportowe lub lekcja z mistrzem w danej dziedzinie.
Udział w rytuale parzenia herbaty albo nauka przyrządzania wyśmienitej kawy.
Profesjonalna sesja fotograficzna lub portret rysowany przez lokalnego artystę.
Wycieczka – piesza, rowerowa, balonem (wg dostępnego budżetu i wyobraźni).
Gotowanie – może to być posiłek specjalnie przyrządzony dla tej osoby, lekcja gotowania wybranej potrawy albo wspólny piknik.
Degustacja regionalnych piw lub win z wybranego kraju.
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.