Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Nie wypełniamy przekazów pocztowych! Nie robimy przelewów! Nie wpłacamy pieniędzy organizacjom na konta! 1% podatku przekaże organizacjom pożytku publicznego Urząd Skarbowy. Wyjaśniamy, co zrobić, aby 1% naszego podatku trafił do organizacji pożytku publicznego.
1. Wybrać organizację pożytku publicznego, której chcemy
przekazać 1%
Organizacje te znajdziemy na liście opublikowanej przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej w Dzienniku Urzędowym Monitor Polski (nr 99, poz. 1078. z dnia 31 grudnia 2007), dostępnej pod adresem: http://pozytek.gov.pl/files/pozytek/Pliki_aktualnosci/ogloszenia/monitor.pdf (w formacie pdf).
Organizacje te znajdziemy na liście opublikowanej przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej w Dzienniku Urzędowym Monitor Polski (nr 99, poz. 1078. z dnia 31 grudnia 2007), dostępnej pod adresem: http://pozytek.gov.pl/files/pozytek/Pliki_aktualnosci/ogloszenia/monitor.pdf (w formacie pdf).
2. Wypełnić odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym
(PIT-36, PIT-37, PIT-28, PIT-36L, PIT-38)
Po wyliczeniu, ile podatku będziemy mieli do zapłacenia w tym roku,
w odpowiednich rubrykach zeznania podatkowego, zatytułowanych
„Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji
pożytku publicznego OPP”, wpisujemy:
- nazwę i numer KRS organizacji, której chcemy przekazać 1% naszego podatku (art.45 ust.5c ustawy o pdpf). Numer ten znajdziemy m.in. na liście publikowanej przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej.
- kwotę, którą chcemy przekazać organizacji – nie może ona być większa niż 1% tego podatku, który mamy do zapłacenia urzędowi skarbowemu (po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół - art.45 ust.5c ustawy o pdpf).
Podatnik w składanym zeznaniu podatkowym może podać dodatkowe informacje, które w jego ocenie mogą mieć wpływ na to, jak organizacja pożytku publicznego wykorzysta przekazane jej pieniądze (np. podatnik może wskazać np. konkretną osobę, której organizacja pomaga lub oddział organizacji); informację tę umieszczamy w rubryce „Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem” (poz. 135 – PIT-28, poz. 311 – PIT-36, poz. 107 – PIT-36L, poz. 123 – PIT-37, poz. 59 – PIT-38). Informacje te zostaną przesłane organizacji pożytku publicznego jako uszczegółowienie przekazanych kwot.
UWAGA! Jest to możliwość, którą wskazuje jedynie komunikat wydany przez Ministra Finansów w grudniu 2007 r. (patrz: Komunikat w sprawie przekazywania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego za pośrednictwem urzędów skarbowych), nie jest to obowiązujące prawo.
3. Pieniądze - 1% podatku należnego - na konto wybranej organizacji przekaże urząd skarbowy w terminie do 3 miesięcy.
Z wyliczonej kwoty potrącone zostaną koszty przelewu.
Podatnik nie może podzielić swojego 1% między kilka organizacji.
1% można przekazać tylko w zeznaniach podatkowych złożonych w terminie (art.45 ust.5f ustawy o pdpf).
Kto może przekazać 1% podatku organizacjom pożytku publicznego?
- podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych,
- podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
- podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku.
Źródło: inf. własna
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.