Jak przeciwdziałać mowie nienawiści i dyskryminacji? - relacja ze szkolenia
Trochę teorii i dużo praktyki. Tak najogólniej można podsumować szkolenie dla kadry pedagogicznej lubelskich szkół średnich. 31 maja 2019 roku siedem nauczycielek spotkało się po to, by pogłębić swoją wiedzę z tematyki przeciwdziałania mowie nienawiści i dyskryminacji oraz przygotować materiały do prowadzenia zajęć w swoich szkołach. Warsztaty dla lubelskiej młodzieży rozpoczną się jesienią 2019 roku.
Co za nami?
Szkolenie to trzeci etap projeku "Przeciwdziałanie mowie nienawiści i dyskryminacji w lubelskich szkołach" realizowanego przez Stowarzyszenie Dla Ziemi. Organizacja od ponad 20 lat pracuje w obszarze edukacji i kultury. Ważnym elementem działań Stowarzyszenia jest wsparcie integracyjne i edukacyjne osób, które w Polsce oczekują na rozpatrzenie decyzji o przyznaniu statusu uchodźcy. Organizacja kładzie również duży nacisk na edukację, prowadzi szkolenia i zajęcia projektowe w szkołach na Lubelszczyźnie. Celem tych działań jest m.in. dostarczanie wiedzy o sytuacji uchodźców i uchodźczyń w Polsce. Zajęcia te są bardzo często współprowadzone przez osoby mieszkające dla w ośrodkach dla cudzoziemców, w których oczekują na przyznanie im statusu uchodźcy.
W ramach projektu "Przeciwdziałanie mowie nienawiści i dyskryminacji w lubelskich szkołach" zorgnizowaliśmy już spotkanie otwarte na temat projektu, rekrutację osób chętnych do przeprowadzenia zajęć w swojej szkole. Szkolenie, które odbyło się 31 maja 2019 roku miało właśnie przygotować zrekrutowane osoby do opracowania scenariusza zajęć. To była także okazja do pogłębienia swojej wiedzy, poznania nowych metod szkoleniowych, wzmocnienia swoich umiejętności trenerskich, ale i poznanie innych osób, które w swojej pracy pedagogicznej kładą duży nacisk na uwrażliwianie młodzieży na problem mowy nienawiści czy dyskryminacji.
Co przed nami?
Po odbytym szkoleniu nauczycielki są zobowiązane do opracowanie scenariusza zajęć i przeprowadzenie 10 godzin warsztatów z zakresu przeciwdziałania mowie nienawiści i dyskryminacji. Jednocześnie organizacja przygotuje stronę interentową z materiałami i inspiracjami do prowadzenia takich działań. Scenarisuz zajęć będzie przedstawiony w szkole i przekazany do akceptacji środowisku szkolnemu. Treści warsztatów wpiszą się w podstawę programową i program profilaktyczno-wychowawczy. Każde zajęcia będą kończyły się anonimową ankietą ewaluacyjną. Wyniki ankiet wraz z rekomendacjami znajdą się w raporcie podsumowującym projekt, który zostanie zaprezentowany w grudniu 2019 roku.
Projekt realizowany jest ze środków Urzędu Miasta Lublin.
Źródło: Stowarzyszenie Dla Ziemi