W Troskliwym Oku pracujemy zdalnie. W naszej organizacji każda osoba pochodzi z innej części Polski. Dodatkowo współpracujemy z innymi organizacji, nie byłoby to łatwe, gdyby nie narzędzia, których używamy do pracy zdalnej.
Skąd ten pomysł?
Zdalnie pracuję już 4 rok w organizacji Anima International. Przejście z systemu w otwartej przestrzeni z około 300 osobami do mojego ulubionego pokoju było nie lada zaskoczeniem. Dziś mogę stwierdzić, że nie wyobrażam sobie już innego systemu pracy i nie wiem, jak wytrzymałam 13 lat w biurze pośród gwaru, klimatyzacji i innych rozpraszaczy.
Praca zdalna okazała się idealnym rozwiązaniem dla mnie, udowodniła mi, że ma sporo plusów, dlatego postanowiłam rozszerzyć ją na działalność swojego stowarzyszenia.
Narzędzia, których używamy — SLACK
Slack to moim zdaniem najlepszy komunikator pomagający zebrać osoby pracujące ze sobą w jednym miejscu. Prawie zawsze ludzie mają opór, żeby zacząć z nim pracować:) może dlatego, że jest kolejnym komunikatorem w ich życiu. Co wyróżnia Slack’a?
- nie ma reklam
- jest darmowy
- można tworzyć na nim kanały tematyczne
- ma możliwość prowadzenia calli
- w odróżnieniu od messengera nie prowokuje do rozproszenia
- jest bezpieczny i można łatwo udostępniać w nim dokumenty
Jego największą wadą jest to, że ludzie mogą używać go jako forum i rozpraszać się w pracy, dlatego ważne jest ustalenie zasad pracy na Slack. W Troskliwym Oku staramy się ograniczać ilość wiadomości na kanałach ogólnych do najważniejszych (mieliśmy feedbacki od aktywistów, że nie nadążają z czytaniem informacji). Staramy się nie pisać w wiadomościach prywatnych rzeczy, które dotyczą projektów, aby nie umknęły nam ważne postanowienia.
Niestety Slack darmowy ma też wady, po 90 dniach archiwizuje wiadomości, dla nas to bardzo duży problem. Przy współpracy z kilkunastoma osobami czasami ciężko nadążyć za komunikacją i wiadomości przepadają, dlatego zorganizowaliśmy zbiórkę, aby wykupić roczny plan, aby nasza praca była efektywniejsza i prostsza.
Możesz wesprzeć nasze działania i pomóc wykupić nam pełną wersję tu: wesprzyj
Clickup – przestrzeń organizująca pracę codzienną i projekty
Clickup, to moje ulubione narzędzie. Można w nim zorganizować sobie pracę dokładnie z terminami i priorytetami, w dodatku też jest w wersji podstawowej za darmo!
Przed Clickupem pracowałam na Trello i było to doskonałe narzędzie do nauki pracy na tablicach, przestrzeniach z odpowiednimi statusami. W obu przypadkach narzędzia pozwalają tworzyć ogromne ilości przestrzeni, co oznacza, że organizacje mogą w pełni wykorzystywać ich możliwości dla każdego zespołu.
Na rynku znajdziesz wiele podobnych opcji, można właściwie dziś przebierać. Ja wybrałam Clickup, bo wizualnie i technicznie najbardziej mi odpowiada. Nasz projekt dotyczący walki z bezdomnością rozpisany jest właśnie na Clickup.
Canva – darmowe narzędzie do tworzenia grafik
Canvę zna pewnie wiele osób, dla nas to najszybsze i najprostsze narzędzie do współdzielenia projektów graficznych i planowania ich od razu na Social Mediach. Choć osobiście jestem osobą, która od 1999 roku korzysta z Photoshopa, to muszę powiedzieć, że Canva jest wspaniale zbudowanym narzędziem! Pomaga wielu organizacjom, osobom niegraficznym ubrać swoje treści. Gotowe szablony, możliwość wgrania palet kolorystycznych i brandingu, ułatwia mocno pracę. I tak jest darmowa!
Cykliczne spotkania online
Wiele osób pracując zdalnie, zapomina o spotkaniach, które nie muszą dotyczyć tylko omawiania zadań. Zdarza się, że nie widzimy się przez wiele miesięcy, chcemy zachować ze sobą kontakt, pośmiać się i budować Psychological Safety. Bez tego nie byłoby sprawnie działającego zespołu.
"Praca zdalna, ludzie i narzędzia to nie wszystko. Ważne jest, aby zbudować zgrany zespół, który sobie ufa, wtedy nawet najbardziej niewyobrażalne projekty mogą zostać ukończone!"
Lunda - płatności online
To jest nasz najnowszy nabytek! Płatności Lunda, to dokładnie to, czego szukaliśmy. Widget, który wygląda całkiem dobrze, brak zawiłych formalności i procentów od opłat. Dashboard do zarządzania w połączeniu ze Stripe. I najważniejsze, płatności cykliczne, które tak bardzo są ważne dla organizacji NGO.
Inne narzędzia
Jesteśmy organizacją, która lubi testować, mamy też swoje doświadczenia z pracy w innych miejscach i szukamy rozwiązań najbardziej dopasowanych do nas. Niestety jako stowarzyszenie zwykłe, nie możemy się zarejestrować w TechSoup, który umożliwia dostęp do wielu narzędzia dla NGO za darmo, dlatego testujemy jeszcze więcej.
W ten sposób sprawdziliśmy już:
- Salsesforce dla NGO
- Monday
- Buffer
- Hubspot
- MailerLite
- Mailchimp
- i inne
Na dziś dzień widzimy problem taki, że wiele organizacji nie ma dostępu do ważnych narzędzi pomagających rozwijać się w wersji NGO. Na początku nie możemy liczyć na duże finansowanie, dlatego jest nisza w rozwiązaniach zintegrowanych. Np baza CRM wraz z mailingiem, platformy do zbiórek zintegrowane z CRM, platformy do petycji. Mamy nadzieję, że w przyszłości się to zmieni i organizacjom będzie łatwiej się rozwijać, ale też będą chciały pracować w tak zorganizowany sposób.
Chcesz wiedzieć więcej o naszych działaniach, napisz do nas: Kontakt