Jak opowiadać o Celach Zrównoważonego Rozwoju? Porady dla bibliotekarzy i rzeczników bibliotek
Jeżeli chcesz zdobyć czyjeś poparcie, powinnaś, powinieneś skupić się na temacie, który jest dla niego ważny. 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, znanych także jako Agenda ONZ 2030, to wyczerpująca lista kwestii, które są ważne zarówno dla światowych przywódców, jak każdego i każdej z nas. Jak opowiadać o nich w działaniach bibliotek?
Czym są Cele Zrównoważonego Rozwoju?
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś, zastanawiałaś się, na czym polega „zrównoważony” rozwój? To „rozwój, który wychodzi naprzeciw potrzebom teraźniejszości bez uszczerbku dla zdolności przyszłych pokoleń do zaspokajania własnych potrzeb”. Chodzi tutaj o środowisko naturalne, ale także o rozwój społeczno-gospodarczy.
Przykładowo dynamiczny wzrost gospodarczy nie ma większego sensu, jeżeli odbywa się kosztem ludzi i naszej planety. Musimy brać pod uwagę skutki naszych działań, aby zapewnić godne życie przyszłym pokoleniom. Więcej informacji można znaleźć w Raporcie Sekretarza Generalnego ONZ „Godne życie dla wszystkich”.
Agenda ONZ 2030 to powszechne wezwanie do działania na rzecz wyeliminowania ubóstwa, ochrony planety i zapewnienia pokoju i dobrobytu wszystkim ludziom na całym świecie.
Cele Zrównoważonego Rozwoju są ze sobą powiązane: często do osiągnięcia jednego konieczne jest rozwiązanie problemów bardziej kojarzonych z innym celem. Zostały one przyjęte przez wszystkie 193 państwa członkowskie ONZ we wrześniu 2015 roku i zaczęły obowiązywać z dniem 1 stycznia 2016 roku.
Chociaż Cele Zrównoważonego Rozwoju nie są prawnie wiążące, oczekuje się, że rządy przejmą odpowiedzialność i ustanowią krajowe ramy na rzecz realizacji wszystkich tych Celów. Utrzymanie tempa działań będzie możliwe dzięki stałemu procesowi monitorowania, opartemu na gromadzeniu danych ilościowych i sprawozdaniach krajowych. Oczywiście nie wszyscy politycy czy decydenci będą wyraźnie mówić o Celach Zrównoważonego Rozwoju. Powinno im jednak zależeć na kwestiach, którymi się zajmują – od walki z ubóstwem i poprawy zdrowia po promowanie sprawiedliwości i ograniczanie korupcji.
W jaki sposób biblioteki wspierają Cele Zrównoważonego Rozwoju?
Biblioteki na całym świecie oferują szeroką gamę produktów i usług propagujących realizację każdego z Celów Zrównoważonego Rozwoju. Promujące umiejętności czytania i pisania oraz oferujące bezpłatny dostępu do informacji biblioteki są bezpiecznymi, przyjaznymi miejscami znajdującymi się w sercu społeczności. Oferują one niezastąpione wsparcie oddanych pracowników, którzy doskonale rozumieją lokalne potrzeby. Wspierają integrację cyfrową poprzez dostęp do technologii informacyjno-komunikacyjnych, połączenie z internetem i umiejętności. Promują innowacyjność, kreatywność i dostęp do światowych zasobów wiedzy dla obecnych i przyszłych pokoleń.
Jak wynika z broszury i ulotki IFLA „Biblioteki na rzecz realizacji Agendy 2030 ONZ” oraz z raportu „Rozwój i dostęp do informacji (DA2I)”, opublikowanego we współpracy z TASCHA, większość istniejących działań, projektów i programów realizowanych przez biblioteki na całym świecie można odnieść do co najmniej jednego Celu Zrównoważonego Rozwoju.
Poniżej znajduje się lista Celów Zrównoważonego Rozwoju wraz z przykładami wkładu bibliotek w ich realizację. Mamy nadzieję, że te przykłady będą dla ciebie inspiracją i pomogą ci zidentyfikować wiele działań, projektów i programów w twojej bibliotece, które pomagają w rozwiązywaniu problemów, na których zależy decydentom.
Cel 1: Wyeliminować ubóstwo we wszystkich jego formach na całym świecie
Biblioteki dają ludziom możliwość poprawy jakości własnego życia i pomagają im podejmować świadome decyzje. Biblioteki mobilne zapewniają wiejskim i oddalonym społecznościom dostęp do książek, usług i internetu, stwarzając możliwości dla ludzi, którzy w przeciwnym razie byliby odizolowani.
Cel 2: Wyeliminować głód, osiągnąć bezpieczeństwo żywnościowe i lepsze odżywianie oraz promować zrównoważone rolnictwo
Biblioteki rolnicze dają dostęp do badań i danych dotyczących upraw, informacji rynkowych oraz metod uprawy, pomagających w rozwijaniu odpornych i zrównoważonych produktów. Biblioteki publiczne i społeczne promują również umiejętność czytania i pisania, zapewniają szkolenia w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych, dostęp do informacji w językach lokalnych oraz ułatwiają społecznościom wiejskim dostęp do usług rządowych i funduszy, a także wspierają partnerstwa na rzecz rozwoju lokalnego.
Cel 3: Zapewnić wszystkim ludziom w każdym wieku zdrowe życie oraz promować dobrobyt
Biblioteki medyczne i szpitalne dają dostęp do badań medycznych, które przyczyniają się do poprawy wyników klinicznych i stanu zdrowia publicznego. Publiczny dostęp do informacji dotyczących zdrowia we wszystkich bibliotekach pomaga ludziom w dokonywaniu lepszych wyborów życiowych i zachowywaniu zdrowia. Biblioteki publiczne odgrywają niezwykle ważną rolę w dostarczaniu informacji dotyczących zdrowia grupom szczególnie narażonym, na przykład nowym imigrantom czy osobom w kryzysie bezdomności. Usługi obejmują: dostęp do rzetelnych informacji dotyczących zdrowia, upowszechnianie wiedzy o zdrowiu, udzielanie pomocy w poszukiwaniu i nabyciu odpowiedniego ubezpieczenia zdrowotnego, a także organizację szkoleń z zakresu pierwszej pomocy i udział w takich szkoleniach.
Cel 4: Zapewnić wszystkim edukację wysokiej jakości oraz promować uczenie się przez całe życie
Biblioteki stanowią serce szkół, uniwersytetów i szkół wyższych w każdym kraju na świecie. Wszystkie biblioteki wspierają programy promujące umiejętność czytania i pisania, zapewniają bezpieczną przestrzeń do nauki oraz wspierają naukowców w uzyskiwaniu dostępu do badań i danych oraz ich stosowaniu i ponownym wykorzystywaniu w celu tworzenia nowej wiedzy. Praktyczne zajęcia z obsługi komputera, pomoc pozaszkolna czy programy dotyczące przedmiotów, z którymi wiele osób sobie nie radzi, to tylko kilka przykładów tego, jak biblioteki odpowiadają na lokalne potrzeby i podejmują działania na rzecz poprawy edukacji. Biblioteki pełnią również rolę mediatorów w swoich społecznościach, tworząc lokalne centra edukacyjne w celu wspierania nauki.
Cel 5: Osiągnąć równość płci oraz wzmocnić pozycję kobiet i dziewcząt
Biblioteki oferują programy dla kobiet i dziewcząt, dzięki którym mają one dostęp do informacji na temat swoich praw i swojego zdrowia. Prowadzą one również programy w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych i umiejętności czytania i pisania, a także kluby kodowania i szkolenia z zakresu przedsiębiorczości. Biblioteki stwarzają kobietom bezpieczne środowisko do czytania lub nauki, dostępu do komputerów i internetu, podejmowania szkoleń w zakresie technologii lub rozmów z innymi kobietami.
Cel 6: Zapewnić wszystkim ludziom dostęp do wody i warunków sanitarnych poprzez zrównoważoną gospodarkę zasobami wodnymi
Biblioteki zapewniają publiczny dostęp do informacji na temat wody, wykorzystania energii i warunków sanitarnych. Oferują one dostęp do badań i dowodów dla decydentów i organizacji rozwojowych, aby wspierać efektywną alokację środków na zrównoważoną infrastrukturę wodną i projekty sanitarne.
Cel 7: Zapewnić wszystkim dostęp do źródeł stabilnej, zrównoważonej i nowoczesnej energii po przystępnej cenie
Wiele bibliotek publicznych i społecznych na świecie stanowi jedyne miejsce, w którym ludzie mają niezawodny dostęp do światła i elektryczności, dzięki którym mogą czytać, uczyć się i szukać pracy. Biblioteki i podobne do bibliotek wiejskie centra informacyjne mogą publicznie udostępniać komputery, niekiedy zasilane za pomocą paneli słonecznych lub generatorów, co umożliwia ludziom prowadzenie spotkań, ładowanie urządzeń i dostęp do internetu w nocy.
Cel 8: Promować stabilny, zrównoważony i inkluzywny wzrost gospodarczy, pełne i produktywne zatrudnienie oraz godną pracę dla wszystkich ludzi
Publiczny dostęp do technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz szkoleń w bibliotekach umożliwia ludziom szukanie pracy. Osoby, które nie mają w domu dostępu do komputera lub internetu, przychodzą do biblioteki, aby móc z nich skorzystać, a także uzyskać pomoc wykwalifikowanego personelu biblioteki, który pomoże im napisać CV, wysłać wniosek online, zeskanować świadectwa i dyplomy oraz znaleźć odpowiednią pracę. W niektórych bibliotekach funkcjonują kluby pracy służące dzieleniu się wskazówkami i zasobami z innymi osobami, poszukującymi pracy na danym obszarze.
Cel 9: Budować stabilną infrastrukturę, promować zrównoważone uprzemysłowienie oraz wspierać innowacyjność
Biblioteki znajdują się w centrum badań, technologii, innowacji i życia akademickiego. Zapewniają dostęp do infrastruktury badawczej, danych oraz wysokiej jakości informacji, wspierając innowacyjność i konkurencyjność. Niektóre biblioteki prowadzą centra biznesowe, które oferują szkolenia z zakresu przedsiębiorczości, a także porady prawne i finansowe, aby pomóc przedsiębiorcom w rozpoczęciu działalności.
Cel 10: Zmniejszyć nierówności w krajach i między krajami
Równy dostęp do informacji, wolność słowa, wolność zrzeszania się i zgromadzeń oraz prawo do prywatności mają zasadnicze znaczenie dla niezależności każdego człowieka. Biblioteki przyczyniają się do zmniejszania nierówności, stanowiąc bezpieczną przestrzeń publiczną dla każdego – zarówno w miastach, jak i na obszarach wiejskich na całym świecie. Wspierają one zaangażowanie społeczności i udział obywateli poprzez programy lokalne i partnerstwa z innymi organizacjami obywatelskimi i władzami lokalnymi. Są one szansą dla grup marginalizowanych, które mogą mieć trudności z dostępem do informacji, umiejętności lub wsparcia w innych miejscach.
Cel 11: Uczynić miasta i osiedla ludzkie bezpiecznymi, stabilnymi, zrównoważonymi oraz sprzyjającymi włączeniu społecznemu
Biblioteki odgrywają ważną rolę w kontekście ochrony i zachowania bezcennego dziedzictwa dokumentalnego we wszystkich jego formach dla przyszłych pokoleń. Kultura wzmacnia społeczności lokalne i wspiera zrównoważony rozwój miast sprzyjający włączeniu społecznemu – biblioteki znajdują się w centrum inicjatyw promujących tę ideę. Dzięki usługom skierowanym do najbardziej narażonych grup, biblioteki stanowią bezpieczną przestrzeń dla osób starszych, oferując im możliwość spotkań towarzyskich i uczestnictwa w zajęciach kulturalnych. Są one również przyjazną przestrzenią dla imigrantów, osób w kryzysie bezdomności i uchodźców, którzy czasami stają przed wieloma podobnymi wyzwaniami.
Cel 12: Zapewnić wzorce zrównoważonej konsumpcji i produkcji
Biblioteki to zrównoważone instytucje; udostępniają one zasoby w ramach społeczności i ponad granicami, zapewniając dostęp do informacji dla każdego. Biblioteki są prekursorami nowej ekonomii dzielenia się, oferując wszelkiego rodzaju materiały do wypożyczenia (nie tylko książki, muzykę, filmy i wszelkiego rodzaju zasoby informacyjne, ale także narzędzia, instrumenty muzyczne, urządzenia i inne) i tym samym zmniejszając ślad węglowy i wpływ na środowisko. Biblioteki oferujące dostęp do drukarek 3D i technik cyfrowej produkcji pozwalają ludziom rozwijać własną kreatywność przy użyciu materiałów z recyklingu. Pomaga to w podnoszeniu świadomości na temat zrównoważonej konsumpcji i produkcji.
Cel 13: Podjąć pilne działania w celu przeciwdziałania zmianom klimatu i ich skutkom
Biblioteki odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu dostępu do rzetelnych danych, badań i wiedzy, które stanowią podstawę świadomych badań oraz publicznego dostępu do informacji na temat zmian klimatycznych. Zapewniają one długoterminowy dostęp do danych i informacji o środowisku dla przyszłych pokoleń poprzez szczegółowe strategie ochrony, które wykraczają poza politykę poszczególnych rządów. Biblioteki szkolne i publiczne pomagają podnosić świadomość wśród młodszych pokoleń w zakresie zasadniczej i pilnej potrzeby ochrony naszego środowiska oraz współpracy na rzecz łagodzenia skutków zmian klimatycznych i przystosowywania się do nich.
Cel 14: Chronić oceany, morza i zasoby morskie oraz wykorzystywać je w sposób zrównoważony
Biblioteki wspierają proces decyzyjny przez przechowywanie i udostępnianie danych i informacji dotyczących zrównoważonego wykorzystania oceanów, mórz i innych wód, odpowiednich praktyk połowowych i skutecznego zarządzania wodami.
Cel 15: Chronić, przywrócić oraz promować zrównoważone użytkowanie ekosystemów lądowych, zrównoważone gospodarowanie lasami, zwalczać pustynnienie, powstrzymywać i odwracać proces degradacji gleby oraz powstrzymać utratę różnorodności biologicznej
Biblioteki wspierają badania i pomagają w ochronie ekosystemów ziemskich, oferując otwarty dostęp do danych i literatury na temat różnorodności biologicznej. Biblioteki botaniczne i leśne pomagają w podnoszeniu świadomości potrzeby ochrony i poszanowania przyrody wśród młodszych pokoleń.
Cel 16: Promować pokojowe i inkluzywne społeczeństwa, zapewnić wszystkim ludziom dostęp do wymiaru sprawiedliwości oraz budować na wszystkich szczeblach skuteczne i odpowiedzialne instytucje, sprzyjające włączeniu społecznemu
Biblioteki są dla społeczeństwa jednym z podstawowych źródeł informacji. Są one również przygotowane do nauczania i umożliwiania obywatelom korzystania z tego otwartego dostępu. Biblioteki są zaufanym źródłem informacji, posiadającym wykwalifikowany personel, który pomaga osobom prywatnym, instytucjom i rządom w przekazywaniu, organizowaniu, porządkowaniu i wykorzystywaniu informacji w znaczący sposób w celu promowania rozwoju.
Cel 17: Wzmocnić środki wdrażania i ożywić globalne partnerstwo na rzecz zrównoważonego rozwoju
Biblioteki nawiązują partnerstwa na różnych szczeblach z lokalnymi, regionalnymi i krajowymi instytucjami obywatelskimi, rządami i organizacjami z sektora prywatnego, aby móc oferować na poziomie społeczności programy i usługi, które angażują obywateli i wzmacniają ich pozycję, a tym samym wzmacniają społeczeństwa.
I jak: czujesz się zainspirowany? Znalazłeś swoją historię? W takim razie zobaczmy, jak możesz się nią podzielić!
Materiał pochodzi z poradnika "Libraries and the Sustainable Development Goals a storytelling manual" International Federation of Library Associations and Institutions (IFLA) i dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 (CC BY 4.0)otwiera się w nowej karcie.