Seria rozmów o tym jak przybliżać i udostępniać wystawy i ofertę muzealną osobom z niepełnosprawnościami. Rozmowy z samorzecznikami z doświadczeniem niepełnosprawności i osobami sojuszniczymi, które w swojej pracy podejmują temat dostępności kultury. Tłem rozmów są wystawy organizowane przez Muzeum Warszawy i jego oddziały.
Czym jest dostępność? Co to w zasadzie znaczy, że coś jest dostępne?
Punktem wyjścia do rozmowy jest wystawa „Do użytku zewnętrznego. Grafika w przemyśle farmaceutycznym 1960-1980” w Muzeum Farmacji (8 września – 18 grudnia 2022 roku).
O kodach (nie tylko kolorystycznych), wsłuchiwaniu się w potrzeby osób z niepełnosprawnością wzroku i czynieniu sztuki i kultury dostępną rozmawiają:
- Katarzyna Kucharska-Hornung - kuratorka wystawy i kierowniczka Muzeum Farmacji
- oraz Wojciech Figiel - wykładowca akademicki, autor publikacji naukowych, tłumacz języka angielskiego i hiszpańskiego.
Rozmowę prowadzi: Karola Kosecka - aktywistka, redaktorka magazynu SZAJN oraz współorganizatorka ogólnopolskiego protestu osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów/ek.
Jak opowiadać o odbudowie stolicy przez zapach i dotyk?
Drugi odcinek skupia się na multisensoryczności poznawania Warszawy i zachęca do odkrywania śladów odbudowy stolicy w przestrzeni miasta - w parkach, na kopcach i muranowskich kawiarniach. Punktem wyjścia do rozmowy jest wystawa „Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949” (30 marca - 3 września 2023 roku).
Jak pachnie cegła? Gdzie możemy dotknąć gruzów dawnej Warszawy? O zapachach, ciężarach i warstwach odbudowy rozmawiają:
- Adam Przywara – historyk, badacz architektury i kurator wystawy “Zgruzowstanie Warszawy 1945-1949”,
- Marcin Matuszewski – edukator Muzeum Warszawy odpowiedzialny za tworzenie oferty edukacyjnej towarzyszącej wystawie.
Jak opowiadać o kulturze językiem prostym? Czym jest przedprzewodnik i komu może się przydać?
Trzeci odcinek dotyka zagadnień związanych z potrzebami osób z niepełnosprawnością intelektualną i w spektrum autyzmu. Punktem wyjścia do rozmowy jest wystawa „Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949” (30 marca - 3 września 2023 roku).
Jak przygotować się do wizyty w muzeum? Jak pogodzić potrzeby różnych grup zwiedzających? O projektowaniu uniwersalnym, cichych godzinach i sensoryczności wystaw rozmawiają:
- Aleksandra Sztajerwald, ekspertka ds dostępności, autorka tekstów łatwych do czytania towarzyszących wystawie „Zgruzowstanie Warszawy 1945-1949”,
- Marcin Matuszewski – edukator Muzeum Warszawy odpowiedzialny za tworzenie oferty edukacyjnej towarzyszącej wystawie.
Jak się udostępnia kulturę osobom z niepełnosprawnością wzroku? W jaki sposób odbywa się tworzenie tyflografik?
Punktem wyjścia do rozmowy jest wystawa „Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949” (30 marca - 3 września 2023 roku).
Rozmawiają Monika Dubiel, osoba niewidoma doktorantka UW, konsultantka audiodeskrypcji i materiałów dotykowych, Monika Matusiak, historyczka sztuki z Fundacji Wielozmysły oraz Marcin Matuszewski, odpowiedzialny za tworzenie oferty edukacyjnej towarzyszącej wspomnianej wystawie, pracownik Muzeum Warszawy, przewodnik i edukator.
Kultura bez barier
Podcast zrealizowany przez Muzeum Warszawy w ramach przedsięwzięcia grantowego „Poprawa dostępności wystaw czasowych Muzeum Warszawy oraz wydarzeń towarzyszących dla osób ze specjalnymi potrzebami” finansowanego z projektu „Kultura bez barier”.
Źródło: Muzeum Warszawy