Jak oceniać doświadczenie organizacji? Wątpliwości na posiedzeniu ŁRDPP
13 kwietnia 2015 r. w Urzędzie Miasta Łodzi odbyło się XVI posiedzenie Łódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego II kadencji, na którym dyskutowano m.in. o pojawiających się wątpliwościach w zapisach otwartych konkursów dot. oceny doświadczenia oferentów w realizacji zadań publicznych.
Posiedzenie rozpoczęło się od prezentacji Założeń Lokalnego Programu Rewitalizacji Łodzi 2020+ (ZLPR) i omówienia przebiegu konsultacji dokumentu. Program wskazuje, że priorytetowym obszarem rewitalizacji jest Strefa Wielkomiejska. Zawiera ona cały kluczowy system przestrzeni publicznych (oparty o ulicę Piotrkowską) oraz I i III Strefę Nowego Centrum Łodzi. Podzielona została na 55 jednostek analitycznych – kwartałów zabudowy, dla których sukcesywnie, w miarę możliwości organizacyjnych i finansowych będą opracowywane i wdrażane zintegrowane projekty rewitalizacyjne. Konsultowany dokument zakłada, iż Centrum po przeprowadzeniu procesów rewitalizacyjnych będzie przede wszystkim obszarem, na którym zostanie odtworzona i wzmocniona spójność społeczna, przede wszystkim przez odbudowanie więzi sąsiedzkich i wielu oddolnych mikro-inicjatyw, co przyczyni się do wzmocnienia zaradności gospodarczej i społecznej mieszkańców. Prezentowany program zakłada również powstanie sieci instytucji publicznych i obywatelskich. przyczyniając się do poprawy jakości życia w Strefie Wielkomiejskiej. Wskutek tego obszar stanie się atrakcyjny pod względem zamieszkania i inwestowania, ożywi się przestrzeń publiczna, partery budynków zapełniają się sklepami i lokalami usługowymi, miejscami kultury i przestrzeniami aktywności obywatelskiej, zaspokajającymi potrzeby mieszkańców. Na poddaszach rewitalizowanych kamienic otwarte zostaną pracownie dla artystów, świetlice dla dzieci, młodzieżowe kluby i sąsiedzkie miejsca spotkań.
W drugiej części posiedzenia ŁRDPP analizowała wniosek Fundacji Urban Forms dot. wątpliwości w zakresie rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert z budżetu Miasta Łodzi na przeprowadzenie „Programu edukacyjno - artystycznego dla dzieci i młodzieży dotkniętej wykluczeniem społecznym na terenie Polesia”, dyskutowano na temat pojawiających się wątpliwości organizacji pozarządowych przystępujących do otwartych konkursów ofert w stosowanych zapisach kryteriów. ŁRDPP zarekomendowała by w każdym konkursie ofert właściwa komórka/jednostka UMŁ w sposób precyzyjny określała stawiane wymogi (bądź wskazywała brak specyficznych wymogów) w zakresie doświadczenia instytucjonalnego oferenta. W opisywanym konkursie jednym z kryteriów dostępu dla oferentów było doświadczenie niezbędne do realizacji zadań będących przedmiotem konkursu, stąd wątpliwości wzbudziła bardzo wysoka ocena organizacji młodej (zarejestrowanej dopiero w styczniu br.) oraz rekomendacja komisji o dofinansowaniu jej zadania. Instytucja ta bowiem nie realizowała dotychczas zleconych zadań publicznych (doświadczenie w ich realizacji miała jedynie jej kadra). Stąd ŁRDPP zwróciła uwagę by również każdorazowo przy ocenie ofert, w kryterium „możliwość realizacji zadania” oceniać również zdolność instytucjonalną organizacji (nie tylko osób tworzących tę instytucję), gdyż jest ona kluczowa w kontekście właściwego zarządzania pieniędzmi publicznymi.
Uchwała Rady >>>
Szczegóły zawiera protokół >>>
Źródło: Urząd Miasta Łodzi