Z opublikowanego w 2024 roku najnowszego raportu SOFI (The State of Food Security and Nutrition in the World) wynika, że jako globalna społeczność nie rozwiązaliśmy jeszcze problemu głodu. Aż jedna na 11 osób na świecie może doświadczać głodu, a ten wskaźnik pozostaje niezmienny po gwałtownym wzroście, który nastąpił w trakcie pandemii COVID-19.
Raport wskazuje, że w 2023 roku nawet 757 milionów osób na całym świecie było dotkniętych głodem. Widoczne są także duże dysproporcje - głód wciąż rośnie w Afryce, w Azji poziom pozostaje bez większych zmian. Sytuacja polepszyła się natomiast w regionie Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Dane te pokazują, że jesteśmy daleko od realizacji Celu Zrównoważonego Rozwoju 2 - Zero Głodu.
Sytuacja jest na tyle poważna, że badania pokazują, iż w 2023 roku aż 2,33 miliarda ludzi na świecie doświadczyło braku bezpieczeństwa żywnościowego. To daje prawie 30% ogółu populacji. W 2022 roku aż jedna trzecia światowej populacji nie miała dostępu do zdrowej żywności. Prognozy wskazują, że do 2030 roku liczba osób cierpiących na chroniczne niedożywienie osiągnie niemal 600 milionów, przy czym Afryka ponownie będzie najbardziej dotkniętym regionem. Dokument roboczy Komisji Europejskiej “Drivers of food security” wskazuje, że w Europie na brak dostępu do zdrowej żywności cierpi 58 milionów Europejek i Europejczyków.
Aby poradzić sobie z problemem głodu istnieje pilna potrzeba przyspieszenia transformacji systemów żywnościowych. Należy również podkreślić, że pogłębiający się kryzys klimatyczny będzie jedynie zaostrzał sytuację osób najbardziej wykluczonych.
Anna Spurek, Dyrektorka Generalna Green REV Institute: “Przeprojektowanie systemu żywności to zadanie na teraz. Sektor hodowlany to motor nierówności i braku bezpieczeństwa żywnościowego i żywności. Półki pełne mięsa i nabiału warto zestawić z głodem i ubóstwem. Dania już wprowadza polityki dla przebudowy systemu do systemu roślinnego, pytanie co z Polską Panie Ministrze Siekierski, Premierze Tusku, Ministro Leszczyno, Ministro Hennig- Kloska?”
Kontakt do mediów:
Green REV Institute
kontakt@greenrev.org
Źródło: Green REV Institute