Stowarzyszenie Jeden Świat – SCI Poland zaprasza nauczycielki i nauczycieli na bezpłatne, certyfikowane szkolenia z zakresu edukacji globalnej.
Mamy obowiązek o tym uczyć...
– Polska zobowiązała się, że będzie realizować i rozwijać edukację globalną, podpisując Europejską Deklarację Edukacji Globalnej do 2050 roku – przypomina Elżbieta Olczak, ekspertka z Grupy Zagranica.
Na łamach portalu SOS Sieci Organizacji Społecznych dla Edukacji Olczak wyjaśnia, że nauczanie przygotowująca do globalnego obywatelstwa jest jednym z celów zrównoważonego rozwoju wyznaczonym przez Organizację Narodów Zjednoczonych, a także priorytetem Rady Europy, który został wyrażony w deklaracjach podpisanych również przez Polskę. Celem edukacji globalnej jest przygotowanie nie tylko obywatelek i obywateli, ale także całego państwa do odgrywania aktywnej roli na arenie międzynarodowej, jak twiedzi ekspertka.
...ale nie uczymy
Tymczasem w polskich szkołach o takich zagadnieniach jak konsekwencje kolonializmu, migracje, nierówności społeczne w skali makro, czy nawet o tak gorącym obecnie temacie jak następstwa zmian klimatycznych, uczy się na marginesie.
Polska szkoła bowiem, według ekspertów, skupia się na przekazywaniu wiedzy faktograficznej, rzadko ucząc o tym, jak działają globalne współzależności. Uczniowie i uczennice wiedzą gdzie stawiać kropki, ale niekoniecznie wiedzą, jak je łączyć.
Tym samym odpowiedzialność za realizowanie zobowiązań wobec instytucji europejskich, ale także i przyszłych pokoleń spada na indywidualnych nauczycieli i indywidualne nauczycielki. Na szczęście mogą oni i one liczyć na wsparcie organizacji pozarządowych.
"Siła Połączeń", czyli nauczyć się jak uczyć o świecie
Stowarzyszenie Jeden Świat – SCI Poland ma wieloletnie doświadczenie w pozaformalnej edukacji globalnej oraz we wspieraniu nauczycieli oraz edukatorów. Organizujemy warsztaty i szkolenia, a także tworzymy materiały edukacyjne i metodologiczne. Pomagamy w wytyczaniu ścieżek edukacyjnych, które prowadzą ku lepszemu zrozumieniu świata oraz ku pokojowi.
Tym razem bierzemy na warsztat temat globalnych łańcuchów dostaw oraz wpływu, jaki system na nich oparty wywiera na nierówności społeczne, globalne, klimat i środowisko oraz – ostatecznie – pokój na świecie. Ruszamy z projektem “Siła Połączeń”, aby uczyć o tym, jak działa świat. Projekt jest współfinansowany ze środków pozyskanych przez Grupę Zagranica.
Głównym celem naszego projektu jest pogłębienie wiedzy i kompetencji wśród osób osób uczących w szkołach, oraz poza nimi a także wśród uczniów i uczennic. Łącznie planujemy dotrzeć do ponad 500 osób, głównie z Wielkopolski.
Chcemy zaangażować młodzież w krytyczne dyskusje oraz działania na rzecz bardziej sprawiedliwych i zrównoważonych łańcuchów dostaw.
Chcemy także oddać głos osobom mieszkającym w krajach Globalnego Południa oraz zainicjować dialog na tematy globalne z uwzględnieniem ich perspektywy.
Jak wziąć udział w szkoleniu?
Projekt “Siła połączeń” potrwa dziesięć miesięcy i w jego trakcie podejmiemy trzy rodzaje działań. Do udziału w pierwszym z nich chcemy zaprosić was już teraz.
Między lutym i majem 2025 przeprowadzimy darmowe szkolenia dla 15 osób uczących w szkołach i poza nimi z Wielkopolski na temat globalnych łańcuchów dostaw związanych z szybką modą, elektroniką i żywnością. O tym, jak wziąć udział w szkoleniach piszemy poniżej.
W kolejnym etapie przeszkolone osoby przygotują oraz przeprowadzą akcje edukacyjno-informacyjne w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej 2025. W ich planowanie oraz tworzenie aktywnie zaangażowani będą uczniowie i uczennice z włączonych w projekt szkół.
Na koniec opracujemy materiały edukacyjne oraz pigułki informacyjne pokazujące konkretne praktyki związane z globalnymi łańcuchami dostaw z perspektywy osób eksperckich z krajów Globalnego Południa.
Głęboko wierzymy, że dzięki naszemu projektowi nauczyciele, nauczycielki oraz osoby uczące poza szkołami, a przede wszystkim młodzież lepiej zrozumie skomplikowane relacje i procesy stojące za globalnymi łańcuchami dostaw. A to pozwoli im nie tylko podejmować etyczne wybory konsumenckie, ale także domagać się od władz rozwiązań prawnych i systemowych, by wdrażać zmiany, które realnie zmienią to, jak funkcjonuje nasz świat.
Aby wziąć udział w szkoleniach należy wypełnić formularz zgłoszeniowy – termin do 12 marca.
Źródło: Stowarzyszenie "Jeden Świat"