Australijski system edukacji, którego korzenie sięgają czasów kolonialnych, przeszedł długą drogę od tradycyjnych metod nauczania Aborygenów do jednego z najbardziej cenionych systemów na świecie. Od przedszkola, gdzie kładzie się nacisk na kreatywność i współpracę, po uniwersytety o międzynarodowej renomie, australijska edukacja oferuje różnorodne ścieżki rozwoju. Jakie rozwiązania z tego systemu warto zaadaptować w Polsce?
Początki systemu nauczania
Historia tego systemu jest długa i ma swoje początki w okresie kolonialnym. Pierwszymi mieszkańcami tego kontynentu byli Aborygeni, którzy przybyli tutaj z archipelagu wysp Indonezji. Ich metody nauczania znacząco odcisnęły się na historii Australii.
System edukacji wprowadzony przez Aborygenów był mniej formalny niż współczesny system edukacyjny. Jednocześnie był on nakierowany na przekazywanie dziedzictwa kulturowego pierwotnych ludów Australii. Młoda generacja Aborygenów podczas edukacji zdobywała informacje w czterech kluczowych obszarach. Tymi obszarami były informacje o systemie opieki społecznej, rzeczywista wiedza o ich naturalnym środowisku, rozwój umiejętności praktycznych oraz wiedza o zasadach, którymi się oni kierowali.
Pierwsze placówki edukacyjne
Pierwsze placówki edukacyjne powstały pod koniec osiemnastego i na początku dziewiętnastego wieku. W tym czasie zaczął funkcjonować system państwowego szkolnictwa. Jednakże uczęszczanie do szkół było przywilejem osób zamożnych, ponieważ biedne dzieci musiały pracować, aby wesprzeć swoje rodziny.
Podczas dziewiętnastego stulecia zaczęto postrzegać edukację jako prawo każdego dziecka. Takie stanowisko rządzących spowodowało wprowadzenie bezpłatnej i obowiązkowej edukacji dla wszystkich dzieci w wieku od sześciu do czternastu lat niezależnie od ich sytuacji materialnej oraz pochodzenia.
Charakterystyka australijskiego systemu edukacji
Od tego czasu system edukacji przechodził kilka zmian i reform. Dzisiaj jest on uważany za jeden z najlepszych na świecie. Stwarza on szeroki wachlarz ścieżki edukacyjnej, począwszy od edukacji na poziomie podstawowym, poprzez szkołę średnią, kształcenie zawodowe aż po cenione na uniwersytety. We wczesnych latach edukacji dzieci rozpoczynają rozwijać swoje zainteresowania dlatego w tym miejscu wato przeanalizować pierwszy okres nauki szkolnej.
Pierwsze etapy systemu edukacji
- Przedszkole
Jest ona pierwszym etapem edukacji w Australii. W tym okresie kadra pedagogiczna stawia sobie za cel nauczanie dzieci współpracy w grupie oraz zawieranie przyjaźni. Ponadto kładzie on nacisk na wzmocnienie kreatywności oraz umiejętności komunikowania się. Ponadto dzieci na zajęciach lekcyjnych uczą się czytania i pisania. Dzieci rozwijają również umiejętności matematyczne, które są niezbędne w kolejnych latach nauki.
- Szkoła podstawowa
W ramach programu realizowanego podczas szkoły podstawowej nauczyciele koncentrują się rozwijaniu podstawowych umiejętności w zakresie czytania, pisania, liczenia. W tym okresie opanowują umiejętności współpracy w grupie oraz wyrażanie emocji. Ważne miejsce w programie nauczania zajmuje przekazywanie wiedzy o współczesnym świecie.
Podsumowanie
Podsumowując rozważania nad systemem edukacji w Australii, należy stwierdzić, że ten system ma zalety, które warto wprowadzić w naszym kraju. Jedną z nich jest umiejętność współpracy w grupie, tak ważna w dzisiejszym społeczeństwie. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że priorytetem w podczas nauczania jest zdobycie umiejętności wyrażania własnych potrzeb.
Adam Przybylski – absolwent politologii i filologii germańskiej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Ukończył również studia z zakresu administracji elektronicznej i zaawansowanych technologii informatycznych. Współpracuje z Warmińsko-Mazurskim Sejmikiem Osób z Niepełnosprawnościami w zakresie wyrównywania szans osób z niepełnosprawnościami. Publikuje artykuły o problemach osób z niepełnosprawnościami. Pracownik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego. Organizował konferencje o projektowaniu uniwersalnym i warsztaty z zakresu funkcjonowania osób z niepełnosprawnością wzrokową.