Jak mądrze pomagać powodzianom? Podpowiada Zuza Komornicka
Zniszczenia na terenach zalanych powodzią są ogromne. Jak mądrze pomagać? Podpowiada Zuza Komornicka z Funduszu Lokalnego Masywu Śnieżnika, organizacji, która działa w Kotlinie Kłodzkiej od 1997 roku.
Chcę Wam podpowiedzieć w kilku punktach, jak należy pomagać, mądrze pomagać, podczas powodzi, która nawiedziła nasz region.
Zniszczenia są ogromne. Pomoc płynie do nas z całej Polski, ale też z innych stron świata. Są to różne formy pomocy: począwszy od wpłat na portalu zrzutka.pl, poprzez dary rzeczowe, aż do wolontariuszy, którzy do nas przyjeżdżają i chcą działać.
Chcę Wam jednak pokazać, jak należy pomagać. Darczyńcy mają bardzo dobre intencje, ale nie zawsze przysyłają do nas to, czego naprawdę potrzebujemy.
Wyobraźcie sobie, że wychodzicie z domu, wracacie i tego domu nie ma. Jest zniszczony. A dary, które otrzymujecie przez tydzień, to jest na przykład tylko i wyłącznie woda i żywność. Czy to jest to, czego rzeczywiście potrzebujecie?
Potrzebna jest długofalowa, usystematyzowana pomoc.
🧹 Sprzątanie
Zaczęliśmy od wielkiego sprzątania, które trwa do dzisiaj. Wjechało wojsko, przyjechało mnóstwo wolontariuszy, którzy pomagają. Potrzebny jest sprzęt, jak łopaty, grabie. Świetnie się sprawdzały łopaty do odśnieżania, które idealnie nadawały się do zgarniania szlamu.
Ale w czym te osoby mają pracować, skoro uciekły z domu tylko w trampkach? Konieczne są kalosze, ale również buty, półbuty, w których można chodzić po błocie.
Bardzo ważne są taczki. Nadal ich potrzebujemy, ale nie tak dużo, jak na początku. To, co było kluczowe na ten moment, teraz już jest mniej potrzebne.
Wciąż potrzebne są agregaty, ponieważ wiele domostw nadal nie ma prądu. Od razu chciałam podziękować przede wszystkim firmie ANG Odpowiedzialne Finanse, Fundacji Nie nieodpowiedzialn, Ikano Bank, a przede wszystkim firmie Dedra i Podlaskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Humanitarnemu za wysłanie agregatów oraz myjek.
Na wagę złota w tym momencie są osuszacze. Nie wiem, czy wiecie, ale ich cena podskoczyła o 20 procent, ponieważ praktycznie są niedostępne w większości sklepów.
Niezbędne są farelki. Dni robią są coraz chłodniejsze, a wiele osób nie ma ogrzewania, więc również ich pilnie potrzebujemy.
Na czym gotować? Potrzebne są kuchenki gazowe. Pamiętajcie, gdy kupujecie sprzęt, który wymaga dodatkowych akcesoriów, zadbajcie o to, żeby one były również dostępne.
👖 Jak pakować odzież?
Pamiętajcie, że mieszkamy w regionie górskim, a zbliża się zima. Ludzie będą potrzebowali ciepłej odzieży, jak kurtki, bluzy, spodnie. Bardzo dziękuję firmie 4F, która wysłała do nas dary o wartości 250 tysięcy złotych.
Jak należy pakować odzież? Nie chcemy żadnych pojedynczych i używanych ciuchów, ponieważ dla nas najważniejsze są nowe ubrania. Te osoby zostały z niczym, więc chociaż to zróbmy im w prezencie.
Jeżeli pakujecie rzeczy, wyobraźcie sobie mężczyznę, kobietę lub dziecko w konkretnym rozmiarze. Pakujcie więc na przykład odzież tylko w rozmiarze L. Buty, wiadomo, tutaj zawsze jest ryzyko, ale spodnie L, bluzy L, podkoszulki L, bo będzie nam o wiele łatwiej to dostarczyć do konkretnych osób.
Nie można też zapomnieć o lekach. Wiele osób cierpi na schorzenia. Oczywiście będą lekarze, którzy się nimi zaopiekują, ale możemy im dostarczyć leki przeciwbólowe, ziołowe leki na uspokojenie, leki na biegunkę, na zatrucia pokarmowe i na zapalenie pęcherza.
Nie zapominajmy też o seniorach. Potrzebne są pampersy dla seniorów lub specjalne podkłady, które możemy położyć na łóżko.
👷♂️ Pomoc w remontach
Moi drodzy, jesteśmy na etapie remontów. Dlatego potrzebne są również elektronarzędzia. W wielu przypadkach to jest narzędzie pracy osób poszkodowanych, te narzędzia zostały zalane w piwnicach i nie nadają się do użytku.
Potrzebne są środki grzybobójcze.
Jeżeli zajmujecie się remontami, jesteście ekipą budowlaną, koniecznie przyjedźcie, ponieważ wiele osób Was tutaj bardzo potrzebuje.
❣️ Dziękujemy!
W imieniu Funduszu Lokalnego Masywu Śnieżnika i całej społeczności Kotliny Kłodzkiej, chcę Wam jeszcze raz bardzo serdecznie podziękować za Wasze wsparcie.
Jeżeli chcecie mądrze pomóc, zdecydowanie zachęcam Was do wspierania zrzutek, zwłaszcza lokalnych organizacji, które tutaj działają. Pamiętajcie jednak, żeby je weryfikować.
Przy okazji dziękuję Fundacji Paribas, Fundacji Wspomagania Wsi oraz Fundacji Malak, które wsparły naszą zrzutkę naprawdę dużą kwotą. Dzięki temu możemy tutaj działać.
Możecie też pomóc w inny sposób. Pomoc długofalowa i systemowa będzie tu jeszcze potrzebna. Każde ręce do pracy się przydadzą.
Bardzo wam dziękujemy!
Zuzanna Komornicka – koordynatorka Działaj Lokalnie, Specjalista ds. Komunikacji i Promocji w Funduszu Lokalnym Masywu Śnieżnika.
Źródło: inf. własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.