Jesteśmy po siedmiu dniach szkoleń, zaczynamy trzeci miesiąc pracy w zespołach nad warsztatami dramowymi dla placówek, które wybrali wolontariusze i wolontariuszki Stowarzyszenia Praktyków Dramy STOP-KLATKA biorący udział w projekcie „Dramowa Akademia Wolontariacka”. Działamy równolegle w czterech województwach: lubelskim, podkarpackim, podlaskim i świętokrzyskim. Jednocześnie prowadzimy nabór do ostatniej edycji DAW.
Rozwój, współpraca i inspiracja
Szkolenia, które odbyły się na przełomie października i listopada 2011 równolegle w czterech województwach, pozwoliły biorącym udział w DAW oswoić się ze sobą. Był to także czas wypracowywania pierwszych pomysłów wokół mających się dziać w konsekwencji projektu warsztatów dramowych budujących kapitał społeczny. Badanie potrzeb, wyznaczanie celów, umiejętności związane z komunikacją, budowanie relacji, elementy kapitału społecznego, praca w zespole, ważność dawania informacji zwrotnych – to wszystko pojawia się w łatwej, przystępnej formie, w ciągu dwudziestu godzin szkolenia rozłożonych na trzy kolejne dni. Uczestnicy mogą zapomnieć o nudnawej formie wykładu. Tu każde ćwiczenie angażuje i umysł, i ciało. Raz trzeba ruszyć ręką, a raz – głową – mówi Ewa Oleszczuk, wolontariuszka z Podkarpacia.
- Szczególnie podobają mi się zabawy ruchowe, które dają wiele radości i uśmiechu – podkreśla uczestniczka, Aneta Dereń. - Warsztaty były dla mnie wielkim przeżyciem i ogromną dawką pozytywnej energii do dalszego działania – dodaje.
Kolejnym etapem były szkolenia wyjazdowe, czterodniowe, z metody dramy (listopad-grudzień 2011).
- Wyjazd szkoleniowy był czasem pełnym głębokich refleksji i intensywnych ćwiczeń. Drama okazała się być wspaniałą techniką, którą poznaję coraz bardziej i coraz mocniej chcę ją stosować. Dni mijały aktywnie i bardzo szybko. Był to czas spędzony pozytywnie z ciekawymi ludźmi, którzy mieli wiele do powiedzenia i cieszę się, że się tam znalazłam – mówi Jolanta Sieńko, studentka Animacji kultury z arteterapią, wolontariuszka w województwie lubelskim.
- Dla mnie warsztaty były mocnym przeżyciem. Nauczyłam się bardzo dużo - nie tylko technik dramowych, ale też wiele o tym, jak zachowują się ludzie, jak działa nasza psychika, nad czym sama powinnam pracować. Codzienne zajęcia budziły wiele dobrych emocji, chociaż pracowałyśmy też na trudnych tematach. Myślę, że zwiększyła się moja wrażliwość i uważność na innych. Z całą pewnością mogę powiedzieć, że mam teraz solidne podstawy do prowadzenia dramowych szkoleń. Tak o tym etapie projektu mówi Magdalena Jarzębkowska, studentka lingwistyki stosowanej z profilem pedagogicznym, wolontariuszka w województwie lubelskim
To co za nami i przed nami nie jest tak piękne jak to, co w nas
Czarodziej pokonuje olbrzyma, a elf czarodzieja – przynajmniej w jednej z dramowych rozgrzewek. Z czym muszą zmierzyć się uczestnicy? Wydaje się, że w trakcie warsztatów przełamują własne obawy, nieśmiałość, zachowawczość. Uczą się dzielić pomysłami i doświadczeniami, wyplatając podczas spotkań niewidoczną sieć powiązań.
Potencjał, jaki kryje w sobie każdy z uczestników, podkreślają trenerki STOP-KLATKI zaznajamiając zebranych z pojęciem kapitału społecznego. Co nam daje inwestowanie w tę dziedzinę? - To szansa, by się rozwijać i zmieniać rzeczywistość wokół siebie – ocenia Kamil Szubski. To również motyw przewodni DAW. Wszystkie warsztaty, jakie stworzą i przeprowadzą wolontariusze uczestniczący w projekcie będą dotyczyły właśnie doskonalenia umiejętności, które pozwolą nam, jako społeczeństwu, budować kapitał społeczny.
O obecnych ciepło mówi Basia Burek, uczestniczka z Rzeszowa: - Każdy jest inny, bogaty we własne doświadczenia i plany na przyszłość. - Postawa pozostałych uczestników jest dla niej inspiracją do działania.
Czy można się przyłączyć
Tymczasem STOP-KLATKA prowadzi zapisy do kolejnej edycji DAW. Szkolenia rozpoczną się w lutym 2012, ale już teraz przyjmujemy zgłoszenia. Liczba miejsc ograniczona. Zapraszamy osoby z Podkarpacia, Lubelszczyzny, Podlasia i ze świętokrzyskiego!
Projekt DAW jest współfinansowany z Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP-KLATKA prowadzi go od 4 lat.
Pobierz
-
patronat ngo.pl
678650_201108312144590284 ・38.72 kB