Najbliższe wybory parlamentarne odbędą się wedle zmienionych zasad. Dla wielu grup wyborców pojawią się nowe możliwości głosowania jakie wprowadza Kodeks wyborczy. Jak wynika z badań CBOS i ISP, jedynie 22 proc. Polaków wie, kto jest uprawniony do głosowania korespondencyjnego, a 23 proc. badanych wie kto może skorzystać z możliwości głosowania przez pełnomocnika. Bardzo ważne jest więc informowanie obywateli o nowych przepisach wyborczych.
Studenckie Koło Naukowe Prawa Wyborczego „Elektor” WPiA UMK przygotowało materiały informacyjne na temat udziału w głosowaniu. Zachęcamy do zapoznania się z broszurą „Co się dzieje z Twoim głosem w wyborach parlamentarnych”. W prosty i przystępny sposób przedstawiono tam jak wygląda przebieg głosowania, w jaki sposób przelicza się głosy na mandaty oraz ukazano praktyczne kwestie ułatwień w głosowaniu.
W Kodeksie wyborczym zapisano także wiele udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Broszura „Uprawnienia osób niepełnosprawnych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej – 9 października 2011” zawiera wszelkie informacje na temat tak zwanego pakietu ułatwień dla wyborców, czyli m.in. możliwości głosowania w lokalu dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych, prawa do głosowania przy użyciu nakładek na karty w alfabecie Braille’a czy też prawa do korzystania z pomocy innej osoby znajdującej się w lokalu. W broszurze zawarto także wszelkie informacje na temat głosowania korespondencyjnego i głosowania przez pełnomocnika.
Mamy nadzieję, że zamieszczone materiały i plakaty przybliżą Państwu obowiązujące zasady wyborcze oraz zachęcą Państwa do głosowania.
Dowiedz się więcej na temat głosowania - do pobrania udostępniamy następujące broszury:
Źródło: Instytut Spraw Publicznych