Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
Relacja oraz zdjęcia z konferencji naukowo-szkoleniowej, połączonej z jubileuszem 25-lecia Fundacji SOS Życie. Zobacz, jak świętowaliśmy!
30 września 2015 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie odbyła się konferencja naukowo-szkoleniowa, połączona z jubileuszem 25-lecia Fundacji SOS Życie z udziałem Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla oraz ekspertów i samorządowców.
Reklama
Na konferencji wybitni specjaliści mówili o problemach, ale i także wskazywali doskonale sprawdzające się rozwiązania problemu wczesnej umieralności kobiet na raka piersi i raka szyjki macicy. Podkreślano też wagę zaangażowania samorządów w edukację i profilaktykę.
- Podczas konferencji, otrzymaliśmy bardzo wiele życzeń, pełnych serdeczności i energii. Dziękujemy. Wysoko oceniano również poziom merytoryczny tego spotkania – mówi Łucja Bielec, założycielka Fundacji SOS Życie.
Dr Janusz Meder wskazywał na niezwykłą rolę samorządów w edukowaniu i uświadamianiu społeczeństwa, ponieważ wysiłek organizacji obywatelskich i lekarzy nie wystarczy. Ludzie coraz bardziej sami szkodzą swojemu zdrowiu m.in. przez palenie papierosów czy niezdrowe jedzenie i brak ruchu. Według Medera należy wspierać takie działania, jakie podejmuje Fundacja SOS Życie.
Kinga Bielec krótko przypomniała historię Fundacji, wskazując na rolę, jaką odegrało mocne dążenie do celu jej założycielki. Łucja Bielec opowiedziała o ośrodku fundacji, podkreślała konieczność kontroli jakości badań mammograficznych i zachęcała samorządy do bliskiej współpracy.
Prof. Tadeusz Pieńkowski mówił, że na badania profilaktycznie przychodzą kobiety przekonane o konieczności ich wykonania. Twierdził, że należy przekonywać te nieprzekonane.
Gośćmi, którzy zabrali głos byli także: prof. Andrzej Kawecki, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Radioterapii Onkologicznej dla woj. podkarpackiego, Krystyna Wechmann, Prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonek, Pani Senator, dr Dorota Czudowska oraz Monika Grądalska-Lampart z Zakładu Epidemiologii Podkarpackiego Rejestru Nowotworów.
- Mamy nadzieję, że ta konferencja będzie dużym krokiem w kierunku lepszej współpracy samorządów z organizacjami i ekspertami na rzecz zdrowia mieszkańców Podkarpacia, a szczególnie kobiet zagrożonych rakiem piersi i rakiem szyjki macicy - mówi Łucja Bielec.
Krótka historia Fundacji SOS Życie
Fundacja została założona przez Łucję Bielec w 1990 roku, po 4 latach udanej walki o życie syna chorego na białaczkę. Aby oddać dobro, które otrzymała cała rodzina od obcych ludzi, także z Francji, gdzie był leczony Mariusz, założyła fundację, której misją jest ratowanie życia i zdrowia ludzi.
Fundacja od 1995 roku działa w zakresie profilaktyki – realizuje programy profilaktyczne wczesnego wykrywania raka piersi i raka szyjki macicy. Jest organizacją pozarządową, która włącza się w procesy rozwoju profilaktyki w Polsce, współpracuje z najlepszymi specjalistami onkologami, radiologami w Polsce. Organizuje pomoc dla osób indywidualnych, chorych na raka i ich rodzin. Organizuje działania edukacyjne.
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.