Jak e-wolontariat może ci pomóc odkryć twoje mocne strony [patronat ngo.pl]
Każdy z nas ma wiedzę i umiejętności, które mogą się okazać cenne dla kogoś innego – na pewno słyszałeś, słyszałaś to nie raz. Jednak kiedy zastanawiasz się, czym ty możesz podzielić się z innymi jako e-wolontariusz/ka, nic nie przychodzi ci do głowy. Niby wiesz, że coś tam umiesz, ale wydaje ci się, że to za mało i że nikomu się to nie przyda… Nie martw się, za chwilę rozwiejemy twoje wątpliwości.
W naszych poprzednich artykułach poświęconych e-wolontariatowi wspominaliśmy już o tym, w jak wiele rozmaitych zadań mogą się angażować e-wolontariusze. W pracy wolontariackiej zawsze najważniejsze jest jednak to, aby robić coś, co sprawia nam frajdę, co bardzo nas wciąga i co możemy robić z dużym zapałem. Zatem zanim zaczniesz swoją przygodę z e-wolontariatem, na początku zadaj sobie pytanie:
- Co lubisz robić? Co sprawia ci frajdę?
- Możesz też doprecyzować: Co lubisz robić na komputerze/ w Internecie?
Możesz odpowiedzieć na przykład:
-
Lubię przeglądać Facebooka/ Twittera/ Instagram/ inne medium. Jeśli spędzasz tam dużo czasu i jesteś wnikliwym obserwatorem, twoje potencjalne umiejętności to: umiejętność redagowania postów, znajomość trendów, czy znajomość użytkownikó To bardzo cenne informacje dla organizacji pozarządowych, które chcą być obecne na Facebooku!
-
Lubię korzystać z programów graficznych. Może edytujesz w nich swoje zdjęcia, dodajesz napisy, zmieniasz? Twoje potencjalne umiejętności to: umiejętność projektowania grafiki, składu materiałów promocyjnych (np. ulotki do druku), czy przygotowywanie szablonu do prezentacji multimedialnych.
-
Lubię nagrywać filmiki smartfonem. Twoje potencjalne umiejętności to: umiejętność przycinania i montowania filmów, dodawania efektów specjalnych, czy publikowania filmów w Internecie.
-
Lubię pisać. Jeśli masz tzw. „lekkie pióro”, możesz pomagać organizacjom w redagowaniu informacji i notek prasowych, pisaniu treści do newslettera, pisaniu artykułów na bloga, czy tworzeniu krótkich treści na ulotkę lub plakat.
-
Lubię uczyć się języków obcych. Jeśli znasz jakiś język obcy, możesz pomóc organizacjom np. w tłumaczeniu artykułów czy wyszukiwaniu informacji na obcojęzycznych stronach internetowych.
- Lubię surfować w Internecie. Poruszając się w Sieci jak ryba w wodzie możesz być świetny/ świetna w zadaniach polegających na wyszukiwaniu informacji, czy prowadzeniu monitoringu Internetu.
Jak możesz działać na TuDu – już od teraz?
Potwierdź swoje kompetencje i zdobądź certyfikat!
Komunikatywność, praca zespołowa, organizacja czasu – to tylko kilka kompetencji, które ćwiczysz, kiedy bierzesz udział w różnorodnych projektach społecznych, również tych online! Wielu wolontariuszy nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że doświadczenie zdobywane w trakcie wolontariatu jest bardzo cenne ponieważ może pozytywnie wpłynąć na decyzję o zdobyciu wymarzonego stanowiska pracy.
Jeśli nigdy nie zastanawiałeś/-aś się, jakie są twoje mocne strony, czas to zmienić! Skorzystaj z naszego nowego narzędzia o nazwie LEVER BASIC, dzięki któremu:
- przekonasz się, które kompetencje miękkie są twoją mocną stroną,
- przygotujesz portfolio, dzięki któremu zwiększysz swoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy,
- samodzielnie ocenisz swoje kompetencje i wygenerujesz zaświadczenie LEVER BASIC.
Źródło: E-wolontariat.pl