Codziennie z Internetu korzysta ponad 20 milionów Polaków. Część z nich to osoby z niepełnosprawnościami. Czy wiesz, że większość stron, które odwiedzają, nie jest do nich przystosowana? Słaby kontrast, zbyt mała czcionka, teksty umieszczone na grafikach — to tylko kilka problemów, z którymi takie osoby na co dzień się stykają. Z tego artykułu dowiedziesz się, jak sprawić, by Twoja strona była dostępna cyfrowo dla każdego.
Dostępność cyfrowa i WCAG — co to takiego?
Dostępność cyfrowa to zasady tworzenia i udostępniania treści, stron internetowych oraz aplikacji w taki sposób, by były one dostępne i użyteczne dla wszystkich użytkowników, w tym osób z niepełnosprawnościami. Zbiór takich zasad został opracowany przez organizację Web Accessibility Initiative (WAI) i szerzej znany jest jako WCAG 2.1 (ang. Web Content Accessibility Guidelines). Ten zbiór dokumentów obejmuje wiele zaleceń dotyczących tego, w jaki sposób zwiększyć dostępność treści poprzez odpowiednie dostosowanie stron internetowych. Znajdują się tam informacje o tym, jak publikować treści wizualne, aby każdy mógł z nich korzystać, niezależnie od stopnia i rodzaju niepełnosprawności.
Zgodnie z literą prawa w Polsce, urzędy administracji publicznej i podmioty realizujące zadania publiczne muszą stosować się do Ustawy o Dostępności Cyfrowej Stron Internetowych i Aplikacji Mobilnych, która to wprowadza zalecenie WCAG. Stosowanie się do WCAG 2.1 przez inne podmioty nie jest obligatoryjne, ale warto zagwarantować dostępność stron internetowych dla wszystkich użytkowników.
Dostosowanie stron internetowych do potrzeb osób niepełnosprawnych — 4 podstawowe zasady
Naszym zadaniem jest przystosowanie stron internetowych do osób niepełnosprawnych, oraz takich, które mają pewne ograniczenia. Jest to ważne dla nas, jak i dla osób niepełnosprawnych, ponieważ wtedy nie czują się wykluczone, a wręcz docenione. Aby strony były dostosowane do takich osób, twórcy muszą spełniać 4 podstawowe zasady WCAG 2.1:
1. Postrzegalność
Punkt ten związany jest z zapewnieniem przyjaznego interfejsu użytkownika. Strony WWW i wszystkie elementy na nich zawarte, muszą być przedstawione w sposób dostępny dla jego zmysłów. Wykorzystaj różne formaty treści, aby ułatwić ich odbiór osobom z niepełnosprawnościami. Wykorzystaj do tego zdjęcia, tabele, instrukcje, filmy z lektorem języka migowego i/lub napisami. Sama strona powinna umożliwiać zmianę wielkości czcionki, koloru tła czy dopasowanie kontrastu do potrzeb odbiorcy.
2. Funkcjonalność
Wszystkie elementy interfejsu na stronie np. menu nawigacyjne, filmy i nagrania audio muszą być obsługiwane za pomocą klawiatury, myszki oraz innych urządzeń wspomagających. Należy projektować strony tak, aby użytkownicy w sposób intuicyjny i sprawny mogli poruszać się po kolejnych stronach czy akapitach. Powinni mieć także wystarczająco dużo czasu, aby przeczytać i zrozumieć treści — bez automatycznego wylogowania, czy przejścia na kolejną stronę. Należy zwrócić uwagę, aby w długich artykułach stosować kotwice do poszczególnych sekcji artykułu.
3. Zrozumiałość
Tworzone treści powinny być czytelne i w miarę łatwe do zrozumienia. Trudne słowa stosowane w danej branży powinny być jasno wytłumaczone. Aby pomóc użytkownikowi zrozumieć zawiłe kwestie, warto wzbogacić swoje treści o wykresy czy obrazy. Jeżeli musisz napisać długi artykuł, pamiętaj, aby podzielić go na sekcje i oznaczyć odpowiednimi nagłówkami. Zadbaj o to, by tekst był dopasowany do ekranu urządzenia, tak by nie trzeba było przewijać obrazu w poziomie. Do obrazów i zdjęć dodawaj atrybut ALT, czyli opis alternatywny tego, co się na nich znajduje.
4. Solidność
Strona powinna być tak stworzona, aby umożliwiać poprawną jej interpretację przez różnego rodzaju oprogramowania użytkownika czy technologie wspomagające. Warto poprawić kod HTML, CSS, JS, aby był wolny od błędów i poprawny semantycznie.
Korzyści z wdrożenia WCAG 2.1
Jeżeli zdecydujesz się na wdrożenie na swojej stronie wytycznych WCAG 2.1 możesz liczyć na szereg korzyści.
Zapewnienie dostępności cyfrowej poprawi wizerunek organizacji w oczach osób z niepełnosprawnościami. Będą oni mogli bez trudu poruszać się po stronie, czytać znajdujące się na niej treści, a także odpowiednio na nie reagować. A to otworzy Twoją organizację na zupełnie nowych odbiorców. Szacuje się, że w Polsce mieszka od 4 do 7 milionów osób, które żyją z jakimś rodzajem ograniczeń. Dzięki zastosowaniu się do wytycznych dasz im szansę na poznanie Cię bliżej i sprawisz, że nie będą czuli się wykluczeni.
Jest jeszcze jedna korzyść, o której nie warto zapominać. Do tej pory wiele stron w Internecie nie jest przyjaznych dla osób z niepełnosprawnościami. Jeżeli wdrożysz wytyczne WCAG na stronę swojej organizacji, wyróżnisz się z tłumu i pokażesz, że problemy tych osób nie są Ci obce.
accessMate — jedna wtyczka, wiele możliwości
Wdrożenie WCAG nie jest zadaniem łatwym. Wymaga często gruntownego przebudowania strony, co niestety jest kosztowne. Na szczęście jest na to rozwiązanie.
Agencja KS stworzyła wtyczkę accessMate, która jest w pełni zgodna z wytycznymi WCAG 2.1. Dostosowuje ona komponenty interfejsu użytkownika do indywidualnych potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a przy tym jest łatwa w obsłudze. Intuicyjny interfejs i zdefiniowane profile umożliwią zmianę wyświetlania się treści na stronie za pomocą jednego kliknięcia. Wtyczka ta może być wdrożona praktycznie na każdą stronę. Ponadto jest ona dostępna za darmo dla wszystkich organizacji non-profit, które zgłoszą się do Agencji KS.
accessMate to obecnie najlepsze rozwiązanie dostępne na polskim rynku, dzięki któremu można zwiększyć dostępność cyfrową swojej strony.
Profile dostępne w accessMate
Poniżej przedstawiamy 6 zdefiniowanych profili, które szybko dostosują stronę do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Profil ADHD
Ze względu na zaburzenia koncentracji i ADHD, użytkownicy mają ogromne problemy ze skupieniem się podczas użytkowania stron internetowych czy aplikacji mobilnych. Zastosowanie profilu wyłącza wszelkie animacje i delikatnie wygasza stronę, aby użytkownicy nie doznawali efektu rozproszenia, dzięki czemu będą w stanie w pełni korzystać Twoich treści. Dodatkowo za kursorem będzie podążał prostokąt, który pomoże czytelnikom skupić się na oznaczonym fragmencie tekstu.
Epilepsja
Osoby cierpiące na epilepsje mogą mieć atak podczas przeglądania szybko migającego tekstu, elementów ruchomych lub przez specyficzne wzory geometryczne (tzw. bodźce świetlne). Profil przyciemnia stronę oraz wyłącza wszystko to, co może przebodźcować użytkownika. Minimalizuje to ryzyko ataku padaczki u takich osób.
Zaburzenia wzroku
Dla osób niedowidzących lub posiadających znaczną wadę wzroku korzystanie ze stron internetowych nie jest proste. Dzięki dedykowanemu profilowi w accessMate kursor stanie się większy, animacje zostaną wyłączone, a tekst zostanie powiększony, by zapewnić jego czytelność.
Dysleksja
Osoby chorujące na tę chorobę mają problem nauką czytania i pisania. Profil podmienia czcionkę we wszystkich elementach stron na bardziej czytelną, podobną do pisma ręcznego, przez co osoby chore są w stanie prawidłowo odebrać teksty zamieszczone w witrynie.
Daltonizm
Problem daltonizmu w większym stopniu dotyka mężczyzn niż kobiet, co sprawia, że kolory na niektórych elementach strony mogą być niewłaściwie interpretowane. accessMate zwiększa jasność strony, co pozwala osobom z najpopularniejszymi formami daltonizmu zobaczyć istotne barwy, niezbędne do korzystania z witryny.
Ślepota
Profil ten może posłużyć osobom z zaburzeniami wzroku, jako alternatywny czytnik ekranu. Pomoże on im rozczytać treści lub teksty alternatywne obrazków.
Poza zdefiniowanymi profilami każdy użytkownik będzie mógł indywidualnie dopasować wygląd strony do swoich możliwości o potrzeb.
Dostępności stron internetowych dla każdego i bez ograniczeń
Każda strona w internecie powinna być dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Choć Internet wciąż się zmienia, droga do takiego stanu rzeczy jest niezwykle długa. Wtyczki, takie jak accessMate, sprawiają, że osoby ze specjalnymi potrzebami nie czują się wykluczone. Warto więc zadbać o cyfrową dostępność zarówno publikując przyjazne dla użytkowników treści, jak i dając możliwość przystosowania strony każdemu z odbiorców z osobna.
Źródło: KS sp. z o.o.