Sieć Ośrodków Działaj Lokalnie liczy obecnie 60 organizacji w Polsce i obejmuje 585 gmin. Czynione są starania, aby zasięg Programu był coraz większy, ale jest jeszcze wiele gmin, do których Program nie dociera, ponieważ w pobliżu nie ma żadnego Ośrodka Działaj Lokalnie. Organizacji, które chciałyby uczestniczyć w Działaj Lokalnie przybywa. Wiele z nich czuje się na siłach, aby stać się organizacją grantodawczą.
Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na pytania zadawane przez organizacje, które chciałyby dołączyć do Sieci Ośrodków Działaj Lokalnie.
Czy do Sieci ODL można dołączyć w dowolnym momencie? Czy prowadzony jest nabór dla zainteresowanych organizacji?
Nabór dla nowych organizacji, które chciałyby dołączyć do Sieci ODL jest prowadzony średnio co 2-3 lata. Pierwszym etapem jest ogłoszenie regulaminu zawierającego kryteria formalne, które trzeba spełnić, aby zgłoszenie zostało przekazane do dalszej oceny. W każdym naborze przyjmowanych jest od 5 do 7 nowych starannie wyselekcjonowanych organizacji. W drugiej połowie 2015 roku odbędą się dwa nabory:
- Nabór „klasyczny”, w ramach którego wyłonionych zostanie 3-5 nowych ODL, które dołączą do obecnych członków Sieci i będą prowadziły konkurs grantowy Działaj Lokalnie od 2016 r.
- Nabór na Afiliowane Ośrodki Działaj Lokalnie, w ramach którego wyłonionych zostanie 3-5 organizacji, które spełniają kryteria regulaminu Programu oraz są gotowe do uruchomienia konkursu grantowego w oparciu o doświadczenia „Działaj Lokalnie” ze środków własnych lub pozyskanych lokalnie (bez pełnego dofinansowania ze środków PAFW).
Jakie warunki powinna spełnić moja organizacja, aby móc zostać ODL (dotyczy również Afiliowanych ODL)?
Każda organizacja pozarządowa, która chciałaby dołączyć do Sieci ODL musi wziąć udział w naborze. Podstawowe warunki, jakie musi spełnić organizacja ubiegająca się o przyłączenie do Sieci to:
- działanie w miejscowości liczącej do 50 tys. mieszkańców,
- umiejętność skutecznego pozyskiwania środków finansowych na swoją działalność,
- współpraca z różnymi partnerami w swojej społeczności (np.: samorządy, przedsiębiorstwa, organizacje pomocowe, osoby indywidualne),
- gotowość do: ogłoszenia konkursu grantowego na terenie co najmniej 4 gmin (z wyłączeniem obszarów, na których działają dotychczasowe ODL), wspierania aktywności mieszkańców swojej społeczności, przyznawania dotacji na inicjatywy obywatelskie (organizacja ma statutową możliwość przyznawania dotacji oraz jest gotowa pozyskać wkład finansowy z przeznaczeniem na dotacje).
Ważne jest, aby misja organizacji była zbieżna z celami Programu „Działaj Lokalnie”, dlatego też szczególnie zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie organizacje działające na rzecz rozwoju lokalnego.
Jak finansowane są Ośrodki Działaj Lokalnie? Czy część otrzymanej dotacji można przeznaczyć na administrację?
Czy Afiliowane ODL otrzymają wsparcie finansowe?
Afiliowane ODL będą prowadziły konkurs grantowy ze środków własnych lub pozyskanych lokalnie. Dodatkowo przewidziane będą tzw. „seed granty” w wysokości 5-10 tys. zł (w zależności od środków pozyskanych przez Afiliowany ODL), które będą mogły przeznaczyć na koszty uruchomienia konkursu grantowego (koszty administracyjne), koszty pozyskania środków na granty (kampanie fundraisingowe), ale którymi nie będą mogły zasilić konkursu grantowego. Afiliowane ODL dołączą do Sieci, będą mogły korzystać z jej zasobów, a także oferty kierowanej do ODL (szkoleń, spotkań regionalnych, konkursów). Jedyna różnica między ODL wyłonionymi w naborze klasycznym i Afiliowanymi ODL dotyczyć będzie finansowania konkursu grantowego. Ponadto Afiliowane ODL będą wspierane merytorycznie w przygotowaniu pierwszego konkursu grantowego przez przedstawicieli najbardziej doświadczonych ODL, pełniących rolę mentorów.
Czy moja organizacja może brać udział w szkoleniach, jeśli dołączy do Sieci?
Każda organizacja, która jest przyjmowana do Sieci ODL przechodzi szkolenie przygotowujące, aby dobrze zapoznać się z ideą i zasadami Programu oraz dostosować statut do działalności grantodawczej. Ponadto nowe ODL mogą także liczyć na wsparcie przy organizacji pierwszego lokalnego konkursu grantowego w zakresie: udziału członka zespołu Działaj Lokalnie w posiedzeniu komisji grantowej, przeprowadzenia monitoringu finansowego i merytorycznego, wsparcia zespołu ODL od strony organizacyjnej (prowadzenia księgowości, nawiązywania współpracy z przedsiębiorcami, czy z samorządem w ramach regrantingu).
Jakie inne korzyści mają Ośrodki Działaj Lokalnie będąc członkami Sieci?
Ponieważ zależy nam na budowaniu Programu „Działaj Lokalnie” jako silnego, profesjonalnego programu społecznego wprowadzającego realną zmianę w życie lokalnych społeczności oraz świadczącego usługi na wysokim poziomie, koncentrujemy się na wzmacnianiu potencjału członków Sieci ODL w sposób, który pozwoli im stale podwyższać poziom swoich usług. Dlatego w ramach programu oferowane są ogólnopolskie warsztaty, szkolenia, doradztwo ekspertów z zakresu pozyskiwania środków, wizyty studyjne między ODL-ami, regionalne spotkania ODL, webinaria, bazę zasobów sieci ODL, filmy promujące współpracę ODL z samorządem i biznesem. W ramach programu ODL mogą pozyskiwać dodatkowe środki na przeprowadzenie kampanii 1% podatku, na prowadzenie wśród grantobiorców Konkursu „Opowiedz…”, który uczy promowania aktywności społecznej poprzez filmy i reportaże multimedialne. Zespół DL stara się także nawiązywać współpracę z zewnętrznymi instytucjami, które dysponują ofertą szkoleń dla ODL (np. zespół portalu ngo.pl przeprowadził szkolenia dotyczące komunikacji). Uruchomiony został także proces certyfikacji ODL, który służyć ma wzrostowi aspiracji Ośrodków Działaj Lokalnie, motywowaniu ich do podnoszenia jakości świadczonych usług oraz budowaniu prestiżu wokół całej sieci. Uzyskanie certyfikatu przez ODL ma odzwierciedlać osiągnięcie przez niego określonego poziomu jakości i skuteczności prowadzonych działań. Wzmocniona i zmotywowana sieć ODL ma być atrakcyjnym partnerem dla firm, instytucji i osób prywatnych. Podsumowaniem każdej edycji Programu są uroczyste gale, podczas których wręczane są nagrody najefektywniejszym Ośrodkom Działaj Lokalnie oraz laureatom Konkursu „Opowiedz…”.
Ponadto Ośrodki Działaj Lokalnie stając się członkami Sieci czerpią szereg korzyści m in. działając według wysokich standardów wzmacniają swoją pozycję w lokalnych środowiskach i budują zaufanie otoczenia, w tym partnerów samorządowych, biznesowych i instytucjonalnych, Otrzymują możliwość stałego podnoszenia standardów swoich działań, a także rozbudowywania swojego potencjału na poziomie instytucjonalnym, relacji z partnerami oraz darczyńcami, stają się liderami w swoich społecznościach.
Źródło: Program "Działaj Lokalnie"