Dodanie do Google Maps zrobionych własnoręcznie zdjęć może być doskonałą formą promocji dla działających lokalnie organizacji pozarządowych. Narzędzie Google, jeśli tylko zostanie wykorzystane z pomysłem, jest wspaniałym środkiem komunikacji z odbiorcami, nie tylko lokalnymi.
Aby móc dodać zdjęcie do Google Maps, niezbędna jest rejestracja w serwisie Panoramio. Oczywiście nie gwarantuje to automatycznego wrzucania fotografii do map, ponieważ muszą przechodzić weryfikację i akceptację ze strony moderatorów, a to trwa nawet do kilku tygodni. Nie dziwne, skoro dziennie swoje propozycje fotografii zamieszczają tam setki tysięcy osób.
Po rejestracji w serwisie (możemy zrobić to za pomocą maila lub konta Google) możemy rozpocząć zamieszczanie zdjęć. Co ciekawe, Panoramio pozwala na dodawanie dosyć dużych plików zdjęciowych, bo aż do 25 MB wagi lub 50 megapikseli rozdzielczości. Ważna uwaga – na zdjęciach mogą być jedynie krajobrazy, naturalne otoczenie, architektura, etc. Nie można umieszczać np. portretów czy selfie.
Fotografię wczytujemy klikając w ikonę aparatu – możemy wrzucić zdjęcie z dysku, z albumu sieciowego Picasa lub profilu Google+. Następnie opisujemy zdjęcie, do którego oprócz tekstu warto dodać tagi czy notatkę. Teraz najważniejsze: lokalizujemy na mapie miejsce, które przedstawia dany obraz. Dzięki mapie satelitarnej możemy dosyć dokładnie umieścić znacznik lokalizacyjny.
I to właściwie wszystko. Po kliknięciu w przycisk „Gotowe” pozostaje nam jedynie czekać na akceptację ze strony Panoramio oraz umieszczenie zdjęcia na mapie. Poza funkcją informacyjno-estetyczną, można wykorzystać tę niezwykle ciekawą funckję Google Maps do promocji lokalnych inicjatyw, chociażby poprzez pokazywanie wartych odwiedzenia/wsparcia miejsc.
Źródło: Technologie.ngo.pl