Sieć oferuje nieograniczone możliwości nauki, komunikacji i rozrywki, ale jest też pełna zagrożeń związanych z kwestiami prywatności i samopoczucia najmłodszych internautów. Coraz częściej mówi się o czyhających na dzieci zagrożeniach, czy jednak one same zdają sobie z nich sprawę? Teraz można to sprawdzić, zachęcając je do udziału w ogólnopolskim Teście wiedzy „Cyberbezpieczni”, przygotowanym przez Fundację Polskiego Funduszu Rozwoju.
Najczęstszymi formami przestępczości internetowej, których ofiarami padają nastolatki i nastolatkowie, są włamania na konta e-mail lub na portalach społecznościowych oraz oszustwa przy transakcjach online. Jak nauczyć dzieci kontroli nad danymi i ustrzec je przed oszustwami internetowymi? Kilka porad:
1. Wyrobienie nawyku blokowania urządzeń hasłami.
2. Aktualizacja oprogramowań i antywirusów.
3. Mnogość tożsamości internetowych – kilka maili, najlepiej nieujawniających nazwiska ani wieku.
4. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe.
5. Tworzenie mocnych i unikalnych haseł.
6. Konta dostosowane do wieku i potrzeb.
7. Kontrakt i kontrola rodzicielska.
8. Limity czasu spędzanego przed ekranem.
Więcej wskazówek znajduje się na stronie Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju, która rozpoczęła kampanię edukacyjną o cyberbezpieczeństwie dla młodzieży i ich opiekunów: https://fundacjapfr.pl/cyberbezpieczni.html
Ogólnopolski Konkurs i Test wiedzy o cyberbezpieczeństwie
Projekt „Cyberbezpieczni” powstał w myśl promocji wiedzy i bezpiecznych zachowań w Internecie, w tym celu Fundacja PFR uruchomiła Test wiedzy dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. To niepowtarzalna okazja do sprawdzenia się w starciu z hipotetycznymi zagrożeniami i cyberprzestępcami! Organizatorom zależało, aby oprócz elementu rywalizacji, Konkurs niósł również wartość merytoryczną, ucząc młode pokolenie, jak ustrzegać się przed cyberatakami i szerzącymi się fałszywymi informacjami. Aby wziąć udział w Teście i zweryfikować swoją wiedzę, wystarczy zalogować się NA PLATFORMIE.
Konkurs ma formę testu składającego się z 27 zamkniętych pytań jednokrotnego wyboru, które podzielone są na trzy kategorie tematyczne i poziomy trudności. Każdy uczestnik testu otrzyma certyfikat potwierdzający udział w Teście wiedzy. W konkursie nagrodzone zostaną zgłoszenia o największej liczbie punktów, najkrótszym czasie wypełnienia i o najwcześniejszej dacie wpływu. Dla zwycięzców przygotowano 100 nagród w postaci bonów prezentowych do serwisu Allegro.pl o wartości 500 zł, które będzie można przeznaczyć na bezpieczne zakupy w sieci! Udział w Konkursie gwarantuje zdobycie wiedzy i umiejętności w obszarze ochrony przed oszustwami internetowymi oraz rozpoznawania fake newsów i fact-checkingu, a także zapewnia dostęp do dodatkowych materiałów edukacyjnych – webinarów Niebezpiecznik.pl!
Cyberbezpieczne działania edukacyjne
Aby wiedza o zagrożeniach czyhających w cyfrowej rzeczywistości mogła dotrzeć do jak najszerszego grona młodych odbiorców od początku roku szkolnego zespół edukacyjny Centralnego Domu Technologii prowadzi warsztaty „Cyberbezpieczni” dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zajęcia są bezpłatne i odbywają się w formie zarówno stacjonarnej, jak i online. Do wyboru przygotowano trzy moduły tematyczne zajęć: Cyberbezpieczeństwo, Media społecznościowe i Manipulacje. W efekcie działań edukacyjnych już ponad 11 tysięcy osób – uczniów, nauczycieli i rodziców − miało szansę dowiedzieć się, jak być bezpiecznym w sieci i rozpoznawać nieprawdziwe treści publikowane w Internecie. Materiały edukacyjne stworzone w ramach projektu są udostępnione bezpłatnie na kanale YouTube CDT.
Projekt jest finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach ogólnopolskiego programu rozwoju kompetencji uczniów i nauczycieli „Cyberbezpieczni”. Partnerami Ogólnopolskiego Konkurs i Testu wiedzy zostali: Centralny Dom Technologii, Fundacja CYBER oraz redakcja portalu Niebezpiecznik.pl
Źródło: Fundacja PFR