Kwestie trwałości finansowania ośrodków wsparcia ekonomii społecznej, standaryzacji ich działań oraz rola Centrów Ekonomii Społecznej w reprezentowaniu środowiska były głównymi tematami spotkania, jakie odbyło się 19 października 2010 roku na IV Ogólnopolskich Spotkaniach Ekonomii Społecznej w Poznaniu.
Ośrodki wsparcia wyraziły zainteresowanie partnerską współpracą z centrami. Za szczególnie ważne uważają reprezentowanie przez CESy interesów środowiska (w tym w kluczowej kwestii zapewnienia trwałości finansowania) oraz wymianę doświadczeń i wiedzy. Oczekują też na rzetelne badanie ich potrzeb i przygotowanie szczegółowej ofert wsparcia i współpracy na tej podstawie.
Niezbędna stabilność finansowania
Postulowano również przygotowanie i prowadzenie szkoleń dla członków Komisji Oceniających Projekty. Szkolenia te miałyby dotyczyć ekonomii społecznej i znaczenia instytucji wspierających jej podmioty.
W dyskusji o finansowaniu OWES zwrócono także uwagę na wciąż działające Ośrodki Wsparcia Spółdzielni Socjalnych, które powstały w ramach zakończonego już Programu „Wspieranie Rozwoju Spółdzielczości Socjalnej”. Ośrodki te także oczekują na długofalowe rozwiązania w zakresie ich finansowania.
Szkolenia - co zrobić, by były jeszcze lepsze
OWESy postulowały, że tworzenie szczegółowej oferty szkoleniowo-konsultacyjnej powinno być poprzedzone badaniami ich potrzeb. Badania takie (obejmujące m.in. indywidualne spotkania z przedstawicielami OWESów) powinny być przeprowadzone w poszczególnych regionach. Wyniki badań – zdaniem przedstawicieli ośrodków wsparcia – powinny być podstawą do dyskusji podczas kolejnego ogólnopolskiego spotkania OWES.
Podczas spotkania zauważono, że część szkoleń dla OWESów może być realizowana w formie wzajemnego uczenia się opartego na wymianie wiedzy i dobrych praktyk stosowanych w ośrodkach wsparcia. Przedstawiciele ośrodków wsparcia zgłaszają rosnące zapotrzebowanie na szkolenia „twarde” dotyczących inwestycji, realizacji projektów w ramach RPO oraz budowanie sieci konsultantów doradzających w tym zakresie.
Zaproponowano, aby lista ekspertów doradzających w ramach CES była jawna – upubliczniona np. na stronie internetowej z informacjami o CES.
Pojawił się także postulat, aby OWES w większym stopniu skupiły się na edukacji ekonomicznej skierowanej do podmiotów ekonomii społecznej (m.in. dotyczącej kredytów, pożyczek i zabezpieczeń).
Ponadto zgłaszano zapotrzebowanie na podręcznik dla OWESów, w którym omówiona byłaby tematyka pomocy publicznej. Zasygnalizowano także potrzebę większej edukacji w zakresie wprowadzania i stosowania klauzul społecznych w przetargach ogłaszanych przez samorządy.
Wysokie standardy dla wszystkich
Podczas spotkania padła propozycja, aby określić standard minimum dla OWESów. Następnie na tej podstawie powinny być konstruowane szkolenia i inne formy wsparcia, które pozwoliłby wdrażać ustalone standardy. Podkreślono, że podmioty ekonomii społecznej powinny otrzymywać w całym kraju usługi na podobnym poziomie i w określonym zakresie, co wymaga wprowadzenia standardów na poziomie ogólnopolskim.
Spotkania ważne dla sieci
Przedstawiciele OWESów wysoko oceniają rolę spotkań sieciujących. Spotkania takie – zdaniem uczestników warsztatu – są okazją do dyskusji o sprawach ważnych dla środowiska. Zaproponowano, aby na kolejne spotkanie sieciujące zostali zaproszeni przedstawiciele IP2, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Tematem tego spotkania powinno być między innymi wdrażanie poddziałania 7.2.2 PO KL.
Poza ogólnopolskimi spotkaniami sieciującymi ważne – zdaniem przedstawicieli OWESów – będą spotkania ośrodków z danego regionu. Podczas takiego spotkania ośrodki mogłyby wymieniać się informacjami, zgłaszać potrzeby i problemy oraz podejmować decyzje dotyczące wspólnych działań.
Więcej na temat IV Ogólnopolskich Spotkań Ekonomii Społecznej w portalu ekonomiaspoleczna.pl:
Felieton Piotra Frączaka
Relacja z pierwszego dnia OSES >
Relacja z drugiego dnia OSES >
Źródło: ekonomiaspoleczna.pl