Podczas posiedzenia 28 października 2015 r. Rada Działalności Pożytku Publicznego przyjęła regulamin oraz powołała 6 stałych zespołów problemowych. Do Rady trafiło 5 rozporządzeń, których konsultacja będzie teraz głównym zajęciem członków RDPP.
W trakcie dyskusji o regulaminie pojawił się wątek nagrywania i upubliczniania posiedzeń RDPP. Chodziło o rejestrację obrazu i dźwięku i zamieszczenie takiego nagrania w internecie. Propozycję zgłosił przedstawiciel strony pozarządowej Witold Zakrzewski, argumentując, że posiedzenia Rady powinny być jawne w takim stopniu, jak jawne są np. posiedzenia komisji sejmowych. Propozycja była głosowana. Kilku członków wstrzymało się od głosu, większość była przeciwna, a za rejestracją głosował tylko proponujący. Mimo to posiedzenia są nagrywane (rejestracja audio) – nagranie służy jednak tylko jako pomoc do sporządzenia protokołu.
6 zespołów stałych
Podobnie jak w ubiegłych kadencjach, Rada planuje organizować pracę w ramach zespołów problemowych. Powołano 6 zespołów stałych:
- Zespół ds. Społecznych
- Zespół ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli
- Zespół ds. Gospodarki i Rozwoju
- Zespół ds. Rozwoju Dialogu Obywatelskiego
- Zespół ds. Polityki na Rzecz Młodzieży
- Zespół ds. Interwencji
Do konsultacji w zespołach trafiło od razu 5 projektów rozporządzeń. Trzy z nich są już w szerokich konsultacjach publicznych. To projekty rozporządzeń:
- w sprawie prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów przez niektóre organizacje pozarządowe oraz stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego,
- w sprawie uproszczonego wzoru oferty i uproszczonego wzoru sprawozdania z realizacji zadania publicznego,
- w sprawie gospodarki finansowej Funduszu Wspierania Organizacji Pożytku Publicznego.
Pozostałe dwa rozporządzena skierowano do Rady, choć są jeszcze na wstępnym etapie - w uzgodnieniach wewnątrzesortowych. Do szerszych konsultacji publicznych jeszcze trafią. Są to projekty rozporządzeń:
- w sprawie wzorów oferty i i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań,
- w sprawie treści, formy oraz sposobu zamieszczenia informacji o finansowaniu lub współfinansowaniu promocji z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych (…).
Platforma komunikacji
Podczas posiedzenia padła propozycja, aby wymiana dokumentów i informacji potrzebnych w pracy Rady odbywała się w oparciu o platformę Moodle. To ogólnodostępne narzędzie internetowe wykorzystywane głównie w edukacji. Propozycję zgłosił Zdzisław Szkutnik, jeden z nowych członków, przedstawiciel strony pozarządowej. Krzysztof Więckiewicz przypomniał, że kilka lat temu specjalnie dla RDPP stworzono narzędzie informatyczne, mające w założeniu wspierać pracę członków Rady. Nie udało się jednak wprowadzić tego rozwiązania, głównie z powodu niechęci ówczesnego składu RDPP.
Dyskusja o platformie skierowana została na szerszy temat organizacji pracy - bardziej niepisanych zasad i zwyczajów, niż tego, co już zawiera regulamin. Ustalono, w odpowiedzi na zapotrzebowanie nowych członków, że kolejne posiedzenie zacznie się właśnie od omówienia takich miękkich zasad i procedur pracy RDPP. Będzie to również okazja do wprowadzenia korekt w tej materii.
Współprzewodniczący Duda – duże podziękowania
Było to ostatnie posiedzenie, w którym uczestniczył minister Jarosław Duda w roli współprzewodniczącego RDPP. Funkcję tę pełnił przez cztery kadencje. Współprzewodniczący wyraził nadzieję, że z NGO się nie żegna. Jarosław Duda został wybrany do Senatu i będzie miał okazję tworzyć parlamentarne gremia współpracujące z organizacjami. Krzysztof Balon podziękował ustępującemu przewodniczącemu, podkreślając, jak bardzo powodzenie w pracach rady zależy od konkretnych ludzi i ich zaangażowania.
Planowane jest poszerzenie RDPP o nowych przedstawicieli strony pozarządowej, w ramach przepisów (wprowadzonych niedawną nowelizacją), które w praktyce dają możliwość nieograniczonego poszerzania tej części Rady. Współprzewodniczący Duda tłumaczył jednak, że powinna się tym zająć nowa ekipa. Nominowanie kolejnych członków przez odchodzące władze resortu pracy byłoby nadużyciem.
Kolejne posiedzenie Rady zaplanowane zostało na drugi tydzień stycznia 2016 r. Powinno odbyć się już z nowym współprzewodniczącym reprezentującym stronę rządową i samorządową.
Odwiedź wiadomosci.ngo.pl.
Źródło: inf. własna ngo.pl