W jaki sposób budować kapitał społeczny na poziomie lokalnym? Co można zrobić, aby mieszkańcy polskich miast i gmin silniej angażowali się w podejmowanie decyzji dotyczących ich społeczności? O tym między innymi rozmawiamy w trakcie II Krajowego Kongresu Współpracy Lokalnej, który 10 i 11 października odbędzie się w Warszawie.
Siła trzeciego sektora
„Dzisiaj Polska stoi organizacjami pozarządowymi. Dzisiaj tam bije serce Polski” – powiedziała podczas pierwszej edycji imprezy dr Hanna Machińska.
Krajowy Kongres Współpracy Lokalnej to miejsce, gdzie do wspólnej dyskusji, wymiany poglądów i doświadczeń zapraszamy osoby reprezentujące środowisko trzeciego sektora. Kongres jest miejscem, gdzie organizacje pozarządowe działające w całej Polsce, a szczególnie w mniejszych miejscowościach mogą zwiększać swój potencjał, uczyć się nowych rzeczy czy inspirować do działań. Kongres to także doskonała okazja do networkingu.
„Chcemy z jednej strony przekazywać wiedzę i inspirować, ale również stwarzać przestrzeń do dyskusji i integracji” – mówi Agnieszka Gajcz FRDL, koordynatorka projektu Building Bridges.
Tegoroczny Kongres to dwa dni, podczas których zaplanowaliśmy kilkadziesiąt paneli, wystąpień, dyskusji i spotkań. Porozmawiamy o wolontariacie, społecznej odpowiedzialności biznesu, czy edukacji obywatelskiej. Wydarzenie będzie miało też charakter międzynarodowy – o działaniach w społecznościach lokalnych wobec kryzysu demokracji opowiedzą nasi partnerzy z Europy Środkowej.
Samorząd i potrzeba partycypacji
FRDL od 35 lat pracuje na rzecz rozwoju samorządności i decentralizacji w Polsce. Chcemy dzielić się tym doświadczeniem. Dlatego ważnym elementem Kongresu jest współpraca aktywistów i trzeciego sektora z samorządem.
„Dziś stoimy przed nowymi wyzwaniami. Zadaniem samorządu nie jest jedynie zarządzanie infrastrukturą, budowa dróg czy wodociągów. Samorząd terytorialny to – zgodnie z konstytucją – wspólnota, którą stanowią wszyscy mieszkańcy. Czas, aby władze samorządowe skupiły się także na kapitale społecznym” – przekonuje prezes zarządu Fundacji, dr Cezary Trutkowski.
Podczas Kongresu porozmawiamy o tym, jak władze samorządowe mogą wspierać aktywność organizacji pozarządowych i włączać je w podejmowanie decyzji. Ciekawym wątkiem są tu szczególnie nowe formy demokracji, takie jak panele obywatelskie czy fora deliberatywne.
„Dobrze zaprojektowane fora deliberatywne mogą pełnić ważne funkcje w polityce demokratycznej. Są przestrzenią promocji dialogu i wymiany myśli, a nie monologu i popisu retoryki. Uzupełniają te strukturalne braki, które wiążą się z problemami skali, złożoności, braku informacji i wiedzy oraz możliwości wypowiedzenia się i bycia wysłuchanym – pisze dr hab. Joanna Podgórska Rykała, redaktorka książki Innowacje deliberatywne – inspiracje dla praktyków i teoretyków, która zostanie zaprezentowana podczas Kongresu.
Krajowy Kongres Współpracy Lokalnej już w październiku. Weźmie w nim udział ponad 500 osób reprezentujących środowisko trzeciego sektora, samorządu terytorialnego oraz eksperci i ekspertki z Polski i zagranicy.
Zapraszamy do zainteresowania się wydarzeniem.
Szczegółowy Program wydarzenia dostępny jest na stronie www.kongreswspolpracy.pl.