To nie pomyłka – Jagiełło to pseudonim Profesora Zbigniewa Pełczyńskiego z czasów walk w podziemnej Armii Krajowej. Pan Profesor odwiedził Konin w dniach 19-20 listopada 2014 i wziął udział w kilku niezwykle ciekawych spotkaniach.
Trudno jest w kilku zdaniach opisać Osobę Profesora Zbigniewa Pełczyńskiego. Kilka ciekawych anegdot i wspomnień dotyczących Jego wojennej przeszłości, mieli okazję poznać uczniowie II Liceum im. K. K. Baczyńskiego w Koninie. Podczas zwiedzania Izby Tradycji i Pamięci Profesor przekazał krawat, który nosili kombatanci – żołnierze I Dywizji Pancernej Generała Maczka. Jeden z uczniów Liceum – Michał Lorek – oprowadził Profesora, przedstawiając historię każdego eksponatu.
Profesor Pełczyński w niezwykle ciekawy i barwny sposób opowiadał o swoich przeżyciach wojennych, o tym, jak trzykrotnie uniknął śmierci podczas Powstania Warszawskiego. Odpowiadając na pytania uczniów o motywację młodych ludzi, którzy ruszyli do powstania, powiedział, że On sam miał wówczas 17 lat. Jemu podobnie, jak Jego rówieśnikom towarzyszył naiwny patriotyzm, wierzyli w zapewnienia o uzbrojeniu i w to, że w kilka dni są w stanie pokonać wroga. A potem, kiedy okazało się, że mają niewielkie szanse na przeżycie, chcieli już tylko umrzeć z godnością – taka myśl przyświecała „Jagielle”, kiedy wychodził z kanałów.
Los dał jednak Zbigniewowi Pełczyńskiemu szansę – po wyzwoleniu z niewoli rozpoczął się brytyjski etap życia Profesora. Ponad 60 lat pracy naukowej i obserwacji Wielkiej Brytanii owocuje wieloma ciekawymi spostrzeżeniami, o których z przyjemnością Profesor rozmawiał z dziennikarką Radia Merkury, Iwoną Krzyżak i Wiceprezydentem Konina, Sławomirem Lorkiem. Profesor Pełczyński, twórca Szkoły Liderów ogromne nadzieje pokłada w samorządzie. Szkoła od lat kształci liderów i przygotowuje do pracy w samorządach. Uczy i doskonali sztukę współpracy, dyskusji, kompromisów, niezależnie od poglądów i sympatii politycznych. To nowa jakość w polityce. Profesor przekonywał, że samorządy są podstawą życia politycznego i dlatego tak wielką rolę przywiązuje do kształcenia samorządowców. Podkreślał też rolę planowania strategicznego, co ciągle jest niedoceniane, a nawet rzadko stosowane w Polsce. Planowanie strategiczne oznacza bowiem perspektywę znacznie dłuższą niż kadencja w sejmie, czy samorządzie. To bardzo ważna umiejętność, która ułatwia mądre rządzenie.
Wizyta Profesora w Koninie zbiegła się z wyborami kandydatów do Rady Działalności Pożytku Publicznego. Konińskie organizacje zgłosiły aż 21 kandydatów, a wybory rozpoczął właśnie Pan Profesor krótkim wykładem na temat liderstwa w społecznościach lokalnych. Warto dodać, że organizacje wybrały 4 członków Rady, spośród których troje to absolwenci różnych programów Szkoły Liderów.
Konin to miejsce, w którym rozwija się współpraca sektora pozarządowego i samorządowego. Jednym z produktów tej współpracy jest „Kamienica Wolności”, a właściwie dwie kamienice przy Placu Wolności, które samorząd Konina oddał organizacjom pozarządowym w roku, w którym obchodzimy 25-lecie wolności, miejsce, w którym każdego dnia uwalniana jest dobra energia. To właśnie tu miało miejsce spotkanie z absolwentami programów Szkoły Liderów i tutorem Bartkiem Jędrzejczakiem (Liderzy PAWF edycja II, III, IV, VII), który obecnie jest szefem Centrum Organizacji Pozarządowych. Profesor gorąco pogratulował Michałowi Kotlarskiemu (absolwentowi XXI Szkoły Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego), który z rekordową liczbą głosów dostał się do Rady Miasta Konina, jako jeden z najmłodszych jej reprezentantów. Pogratulował również Ewie Jeżak (absolwentce XIX SLSO), która dzielnie, choć bez powodzenia, walczyła o fotel Wójta Gminy Krzymów. W spotkaniu wziął udział również Sławek Kurek, który jako absolwent II Letniej Szkoły Liderów został nazwany weteranem, Waldemar Duczmal (absolwent VII edycji Liderów PAWF), którego interesuje „wszystko, co związane z samorządem, ale od drugiej strony”, Karol Włodarczyk (absolwent VIII edycja Liderzy PAWF) i Zuzanna Janaszek-Maciaszek (absolwentka VIII Szkoły Liderów Społecznych i Politycznych), którzy reprezentowali Fundację im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ, a także Marek Bystrzycki (absolwent XX Letniej Szkoły Liderów Organizacji Pozarządowych), który reprezentował sportowców niepełnosprawnych, a konkretnie koszykarzy ze Stowarzyszenia MUSTANG. Każdy z uczestników spotkania miał okazję opowiedzieć o swojej działalności i sukcesach. Profesor słuchał z dumą, a potem dzielił się, jak zawsze niezwykłą życiową mądrością. Polecał na przykład model platformy, a nie drabiny w dążeniu do pełnienia ważnych ról w samorządach, ponieważ drabina najczęściej oznacza, że trzeba kogoś ściągnąć za nogę, żeby wdrapać się na jego miejsce. Model platformy natomiast stwarza miejsce dla zespołów zadaniowych, w których każdy jest ważny i może mieć wpływ na sukces i osiąganie celów. Pan Profesor dał też dobrą radę uczestnikom spotkania, aby doskonalili umiejętność zwięzłego i konkretnego wysławiania się, co jest cechą dobrych mówców.
Pan Profesor był pod ogromnym wrażeniem tego, co dzieje się w Koninie, różnych przedsięwzięć, które są zainicjowane przez absolwentów oraz dobrych praktyk w wielu obszarach działań, a także współpracy wielosektorowej.
Ważną częścią wizyty Pana Profesora w Koninie były spotkania z Podopiecznymi Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ. Profesor odwiedził siedzibę Fundacji, dał się zaprosić na kolację w mieszkaniach treningowych, przygotowaną przez uczestników projektu Akademia Życia, podpatrywał zajęcia aktywnej rehabilitacji na sali sportowej, a przy okazji opowiedział wiele ciekawych historii, między innymi o swoich imionach. Najmłodsi uczestnicy zajęć niewątpliwie zapamiętają Profesora, jako „Pana Pchełkę”.
Podczas spotkań zrodziło się wiele ciekawych pomysłów, które zamierzamy przekuwać w konkretne plany. Jednym z nich jest zorganizowanie w Koninie konferencji na temat współpracy międzysektorowej i pokazanie dobrych praktyk. Drugim jest organizowanie nad konińskimi jeziorami, w centrum Polski, Letnich Obozów Liderskich.
Pięknie dziękujemy Panu Profesorowi za poświęcony czas, mądrość i doświadczenie, które przekazuje nam, jak szalony. Dziękujemy też Adamowi Paluszkiewiczowi, który wspierał Profesora i aktywnie uczestniczył w całym programie wizyty oraz całemu Zespołowi Blues Hostel, który wykazał się domową gościnnością. Profesor podkreślał, że jadł tam najlepsze naleśniki!