Ludzie niepełnosprawni czują się samotni. Ma to zmienić nowy Program 'Wolontariat Pomocy Niepełnosprawnym'.
IZOLACJA MA SIĘ SKOŃCZYĆ
Wolontariat. Akcja pomocy niepełnosprawnym
Ludzie niepełnosprawni czują się samotni. Ma to zmienić nowy Program „Wolontariat Pomocy Niepełnosprawnym”.
Na pomysł skontaktowania wolontariuszy z niepełnosprawnymi wpadli autorzy audycji „Spróbujmy razem” w telewizyjnej „Dwójce”. – Niepełnosprawny bardzo często żyje w kompletnej izolacji – podkreśla Mateusz Dzieduszycki, autor telewizyjnego programu. Wspólnie z Centrum Wolontariatu, Polskim Czerwonym Krzyżem, Polska Misją Medyczną i fundacją Przyjaciółka postanowili więc opracować program „Wolontariat Pomocy Niepełnosprawnym".
Podstawowym jego zadaniem jest stworzenie dwóch baz danych - o niepełnosprawnych potrzebujących pomocy i wolontariuszach chcących im pomagać.
Informacji o potrzebujących ma dostarczyć m.in. PCK. - Siostry PCK opiekują się niepełnosprawnymi i obłożnie chorymi. Mamy więc dobre rozeznanie. Jednak one nie mogą tym osobom poświęcić więcej niż 2-3 godz. dziennie - mówi Scholastyka Śniegowską, dyrektor biura Zarządu PCK.
Centrum Wolontariatu zapewni zaś szkolenie dla tych, którzy będą chcieli pomagać. - Dla wielu będzie to pierwszy kontakt z osobą niepełnosprawną, dlatego powinni się nauczyć, jak się komunikować z taką osobą, jak np. prowadzić wózek. Będziemy chcieli też pokazać, z jakimi problemami natury medycznej mogą się spotkać podczas opieki nad osobą niepełnosprawną. Pomocą tutaj będzie nam służyć Polska Misja Medyczna - tłumaczy Lidia Ziębińska.
Program dopiero rusza, jednak chęć udziału w nim zadeklarowało już ok. 200 osób z całej Polski. W Warszawie dotychczas akces do programu zgłosiło niestety jedynie 15 wolontariuszy. Chętni do udziału w akcji mogą się zgłaszać do Centrum Wolontariatu przy ul. Nowolipie 9/11.
JACEK KAROLONEK
Źródło: Gazeta Stołeczna