Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Publicystyka
IX Europejska Konferencja ISPCAN. Krzywdzenie dzieci - tajemnica rodzinna
Magda Dobranowska-Wittels, ngo.pl
Z badań statystycznych wynika, że blisko 80% dorosłych Polaków było w dzieciństwie karanych fizycznie i 80% rodziców stosuje kary fizyczne wobec swoich dzieci. Przez trzy dni o problemach zintegrowanej pomocy dziecku krzywdzonemu dyskutować będą w Warszawie uczestnicy IX Europejskiej Konferencji ISPCAN, która rozpoczęła się w piątek 29 września 2003.
- Krzywdzenie dzieci ciągle jeszcze pozostaje tajemnicą rodzinną. Nie prawda, że zdarza się to tylko w rodzinach patologicznych. Tym nieszczęściem dotknięte są także tak zwane rodziny normalne – mówiła Jolanta Kwaśniewska, podczas otwarcia konferencji, na która do Warszawy przyjechało ponad 650 uczestników z 76 krajów świata. Małżonka prezydenta RP objęła konferencję patronatem.
Przez trzy dni specjaliści zajmujący się pracą z dziećmi krzywdzonymi będą wymieniać się swoimi doświadczeniami, dzielić zdobytą wiedzą.
- Ta konferencja to dawka wiedzy w pigułce – mówi Monika Sajkowska, dyrektor Fundacji Dzieci Niczyje, organizatora konferencji. - Wygłoszonych zostanie 250 referatów, będzie okazja do zapoznania się z najnowszymi ustaleniami teoretycznymi i praktycznymi dotyczącymi pomocy dzieciom krzywdzonym, a także z programami pomocy takim dzieciom.
Tematem IX Europejskiej Konferencji jest promocja zintegrowanego podejścia do problemów krzywdzonego dziecka. Najnowsze badania wskazują, że tylko kompleksowa pomoc całej rodzinie jest w stanie zapobiec zarówno fizycznym jak i emocjonalnym aktom agresji wobec dziecka. A do tego, że warto i należy mówić głośno o tych problemach, mogą przekonać wyniki badań prowadzonych przez psychologów i psychoterapeutów, mówiące, iż dzieci wobec których stosuje się przemoc, później podobne zachowania przejawiają w stosunku do swoich rówieśników, a także rodziców. Ponadto często ofiarą agresji ojca wobec matki, jest również dziecko. Zaobserwowano także silny związek między przemocą wobec dzieci, a alkoholizmem w rodzinie. Specjaliści rzadko patrzą na takie sytuacje w szerszym kontekście.
- Jeśli zajmujemy się bitymi dziećmi, zapominamy o matkach, a gdy pomagamy bitym kobietom, zaniedbujemy dzieci – narzekał prof. Kevin Browne, psycholog z Uniwersytetu Birmingham. Przytoczył także badania z, których wynika , że najczęściej przemoc domowa przybiera postać hierarchiczną. Bita przez mężczyznę kobieta, odreagowuje swoje upokorzenie i ból na dziecku.
Najstraszniejsze jest, że osoba, która kocha się najbardziej bije cię najmocniej, a nikt z twoich bliskich na to nie reaguje – mówił Kevin Brown.
Prof. Browne przyznał, że polskie doświadczenia w łączeniu problemów krzywdzenia dzieci z alkoholizmem rodziców lub opiekunów są dużo bardziej zaawansowane niż brytyjskie. Jednakże ogólna sytuacja w odniesieniu do omawianych problemów nie jest w naszym kraju najlepsza. Proces prywatyzacji publicznej służby zdrowia doprowadził do upadku instytucji pielęgniarek środowiskowych. A to właśnie ich wizyty w domach, gdzie rodziły się dzieci mogły zapobiec wielu dramatom. Ponadto w Polsce ciągle jeszcze domy dziecka są najczęściej stosowaną formą odizolowania dziecka od patologicznej rodziny. Tymczasem w krajach zachodnich dąży się do tego, aby do sierocińców trafiało coraz mniej dzieci, a już na pewno nie te poniżej trzeciego roku życia.
Umieszczenie dziecka w sierocińcu daje niemal takie same efekty, jak zaniedbywanie i wykorzystywanie go przez rodziców – twierdzi prof. Browne. W Wielkiej Brytanii w domach dziecka jest 75 dzieci - takich, które ze względu na stan zdrowia wymagają specjalistycznej opieki.
W Polsce nie ma tak dobrze rozwiniętego systemu rodzin zastępczych. Najczęściej dzieci trafiaj do domu dziecka lub do rodziny zastępczej, którą jest babcia.
- Bardzo często łóżko dziecka pozostaje w tym samy miejscu, tylko papiery przeszły przez całą procedurę sądową. A ta sama kobieta, która nie umiała wychować swojej córki, teraz ma się zajmować wnukiem – mówiła Maria Keller-Hamela z Fundacji Dzieci Niczyje, prezydent IX Europejskiej Konferencji na temat problematyki krzywdzenia dzieci. - To jest straszny wstyd, że w XXI wieku mamy sierocińce, a większość z ich pensjonariuszy to sieroty społeczne.
- Zapewnienie pomocy i ochrony dla krzywdzonych dzieci to obowiązek państwa, a bardzo często spada on na barki organizacji pozarządowych – dodała Monika Sajkowska. - Nawet najlepsze organizacje nie są w stanie opracować globalnego programu, opartego na służbach społecznych.
Konferencje Międzynarodowego Stowarzyszenia Zapobiegania Krzywdzeniu i Zaniedbywaniu Dzieci (International Society for Prevention of Child Abuse and Neglect – ISPCAN) organizowane są od 26 lat. Tegoroczna edycja konferencji ma charakter regionalny – europejski, ale biorą w niej udział także profesjonaliści spoza Europy.
Źródło: inf. własna
Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.