Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Publicystyka
IV edycja konkursu 'Tylko ryba nie bierze'. Nadzieje i satysfakcje
Magda Dobranowska-Wittels, ngo.pl
138 prac przygotowanych przez 55 dziennikarzy z 17 redakcji prasowych, trzech rozgłośni radiowych oraz trzech stacji telewizyjnych. Takie jest pokłosie czwartej edycji konkursu ‘Tylko ryba nie bierze’. 1 grudnia 2003 w siedzibie Fundacji im. Stefana Batorego odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.
- Poziom prac był wysoki, a poza tym wyrównany, co było dużym zaskoczeniem – ocenia Grażyna Kopińska, dyrektor Programu Przeciw Korupcji Fundacji im. Stefana Batorego, jednego ze współorganizatorów konkursu. – Aby naszych członków kapituły nie zamęczyć na śmierć, zawsze robimy selekcję wstępną nadesłanych prac. W tym roku tak naprawdę tylko 10 % artykułów nie nadawało się do pokazania kapitule. Zdecydowana większość była naprawdę na przyzwoitym poziomie.
W tym roku Kapituła Konkursu w składzie Klaus Bachmann, Krzysztof Bobiński, Teresa Bogucka, Marcin Król, Justyna Duriasz-Bułhak (reprezentująca Fundację Wspomagania Wsi) oraz Janusz Buszyński (reprezentujący Ambasadę USA) zdecydowała , aby pierwsza nagrodę w wysokości 8330 złotych przyznać Małgorzacie Soleckiej i Andrzejowi Stankiewiczowi z dziennika „Rzeczpospolita” za cykl artykułów „Leki za miliony dolarów”, opisujący aferę korupcyjną w Ministerstwie Zdrowia.
Kapituła tak uzasadniła swoją decyzję: „Nagrodzony cykl artykułów w najwyższym stopniu spełniał kryteria konkursu: dotyczył bardzo ważnego społecznie problemu, pokazywał mechanizmy, których analiza może pozwolić na wyciągnięcie wniosków dotyczących uniknięcia korupcji w przyszłości – w tym przypadku procedury wprowadzania leków na listy leków refundowanych. Należy docenić fakt, iż autorzy zawsze dawali obwinionym stronom możliwość ustosunkowania się do zarzutów (…).”
- Rozpoczynałam pracę nad tym cyklem z poczuciem wstydu, że z ust przedstawiciela zagranicznej firmy muszę wysłuchiwać takich rzecz na temat polskich urzędników. Mam nadzieję, że teksty te przyczynią się do tego, że nie będziemy musieli się już wstydzić – powiedziała Małgorzata Solecka odbierając nagrodę.
- A ja mam nadzieję, że to się nie rozejdzie po kościach i w końcu kogoś zobaczymy przez sądem, a może także za kratkami – dodał Andrzej Stankiewicz.
Już nie nadzieję, ale satysfakcję ma za to laureat drugiej nagrody – Józef Jerzy Jurecki z „Tygodnika Podhalańskiego”. W nagrodzonych artykułach „Nietykalni” i „Nietykalni aresztowani” opisał korupcję w zakopiańskim Urzędzie Skarbowym. Bohaterowie jego tekstów znaleźli się za kratkami.
Równorzędną drugą nagrodę otrzymali Marek Kęskrawiec z tygodnika „Newsweek” za artykuł „Folwark Księdza Nowoka” i „Ksiądz odwołany” oraz Jacek Bazan z redakcji Superwizjera TVN za materiał filmowy „Sprzedaż ziemi”. Obaj dziennikarze poruszyli bulwersujący temat nieuczciwych interesów prowadzonych przez przedstawiciela Kościoła.
Dwie równorzędne trzecie nagrody przyznano Włodzimierzowi Frąckiewiczowi i Krystianowi Przysieckiemu z Redakcji Reportażu Programu I Telewizji Polskiej za wyemitowany w programie „Zawsze po 21” materiał „Niewygodny”, w którym przedstawiono mechanizm pozbywania się uczciwych funkcjonariuszy przez państwową instytucję niewłaściwie wykorzystującą przepisy prawne oraz Grzegorzowi Indulskiemu z tygodnika „Newsweek” za teksty „Matnia Łapińskiego” i „Minister z FOZZ-em”. Teksty te uznano za znakomite uzupełnienie i pogłębienie wątków opisanych przez tegorocznych laureatów pierwszej nagrody.
Nagrodę specjalną w wysokości 4 tys. złotych ufundowaną przez Fundację Wspomagania Wsi otrzymał Marcin Kozarow z Polskiego Radia Pomorza i Kujaw z Bydgoszczy za materiał pt.: „Żaba – zwykły kundel”, poruszający sprawy społeczności lokalnych.
Oprócz Fundacji Wspomagania Wsi fundatorami nagród są Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki (11 937 złotych) oraz Fundacja im. Stefana Batorego (11 063 zł).
Konkurs „Tylko ryba nie bierze?” organizowany jest przez Fundacje in. Stefana Batorego we współpracy z Helsińską Fundacją Praw Człowieka. Zmarły niedawno szef Fundacji - Marek Nowicki był członkiem Kapituły Konkursu. Zgromadzeni na uroczystości ogłoszenia wyników uczcili minutą ciszy jego pamięć.
Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.