W rozpoczętym wiosną 2014 r. międzynarodowym programie IT4Change czyli „IT dla zmian”, zainicjowanym przez Ashokę i SAP Germany, bierze udział ośmioro uczestników z Europy Środkowo-Wschodniej. Celem projektu jest propagowanie wykorzystania narzędzi ICT dla wspierania zmian społecznych poprzez edukacyjne i finansowe wsparcie przedsiębiorców społecznych działających w tym obszarze.
We współczesnym świecie stale zmieniających się i unowocześniających technologii informatycznych, specjaliści i przedsiębiorcy z obszaru IT, a zwłaszcza ICT (technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych), zaczynają odgrywać coraz aktywniejszą i istotniejszą rolę w kreowaniu zmian społecznych.
Rolę, jaką pełni Internet i technologie dla kształtowania postaw obywatelskich lub rozwiązywania problemów społecznych rozumie i stosuje w praktyce coraz więcej organizacji pozarządowych w Polsce, choć jak mówi Anna J. Orzech, specjalistka ds. komunikacji w Internecie Fundacji WOŚP, zarówno Internet, jak i narzędzia ICT ciągle jeszcze w Polsce są przez Trzeci Sektor niedostatecznie wykorzystane. „To smutne, że tak wielu społeczników zapomina o sieci i działaniu w niej. Internet jest miejscem, w którym spędzamy dzisiaj ogromną ilość czasu. Nasze przyzwyczajenia, poglądy, emocje coraz bardziej kształtowane są w oparciu o to, co zobaczyliśmy, przeczytaliśmy właśnie w Internecie. Warto by oprócz tego wszystkiego, na co niekoniecznie chcielibyśmy w nim trafić – była też alternatywa. Dlatego ICT należy potraktować jako narzędzie do osiągnięcia naszego celu” – mówi Anna J. Orzech.
W procesie tym ważne jest zachęcanie do współpracy ze specjalistami z branży ICT. „Specjaliści IT czy e-marketingowcy mogą pełnić rolę e-wolontariuszy, doradców, dostarczać gotowe rozwiązania czy udostępniać swoje know-how i szkolić organizacje i społeczników” – dodaje.
Rola branży ICT nie musi jednak ograniczać się do bezinteresownego wsparcia dla organizacji pozarządowych. Nowe technologie służą także specjalistom z tego obszaru do prowadzenia przedsiębiorstw oferujących usługi i produkty, które będą nie tylko źródłem dochodu i tworzenia miejsc pracy, ale będą miały także wpływ społeczny. Połączenie know-how i rozwiązań technologicznych z działaniami na rzecz osób wykluczonych, edukacji dzieci i młodzieży lub przedsięwzięć pro-ekologicznych to nowa i niezwykle rozwojowa dziedzina przedsiębiorczości społecznej.
Początkujący przedsiębiorcy potrzebują nie tylko inwestycji finansowych, ale także wsparcia doradczego doświadczonych specjalistów, którzy dobrze rozumieją nie tylko nowe technologie, ale także otoczenie biznesowe. Z myślą o korzyściach i szansach, jakie daje taka współpraca, międzynarodowa organizacja Ashoka, od 30 lat wspierająca finansowo i merytorycznie przedsiębiorców społecznych w ponad 80 krajach świata, zainicjowała program IT4Change.
W programie „IT dla zmian” biorą udział młodzi przedsiębiorcy społeczni (16-27 lat) działający na styku sektora społecznego i IT z Niemiec i Europy Środkowo-Wschodniej. W trakcie trwającej od maja do lipca 2014 roku rekrutacji, zbierano pomysły rozwiązań dotyczących wykorzystania technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych w rozwiązywaniu problemów społecznych. Od 22 do 26 października 28 wybranych młodych przedsiębiorców społecznych, w tym ośmioro z Europy Środkowo-Wschodniej, uczestniczyło w konferencji IT4Change w Berlinie, podczas której mieli możliwość spotkań, dzielenia się doświadczeniami i wiedzą. Uczestnicy brali również udział w warsztatach przygotowanych przez ekspertów oraz poznawali Berlin od strony start-upów odwiedzając organizacje społeczne i spotykając się z ludźmi pracującymi w takich miejscach, jak Impact Hub czy Social Impact Lab.
W ramach programu, po tym wydarzeniu Ashoka Polska i Orange Labs uruchomiły dla uczestników Europy Środkowo-Wschodniej cykl sesji coachingowych, które mają na celu indywidualne wsparcie i rozwój projektów. Podczas spotkań z coachami uczestnicy oceniają swoje pomysły z punktu widzenia ich zastosowania technicznego, a także są omawiane działania w dziedzinie budowania pozycji na rynku: planowanie finansowe, działania marketingowe i promocyjne, ocenianie ryzyka, zarządzanie zespołem itp. Ta edukacyjna część projektu w Polsce realizowana jest przez zespół menedżerów i specjalistów z Centrum Badawczo-Rozwojowego Orange Labs.
Według Sebastiana Grabowskiego, dyrektora Centrum Badawczo-Rozwojowego Orange Labs, nadeszły czasy, kiedy w świecie biznesu i dużych korporacji należy odchodzić od twardego, silnego sposobu zarządzania na rzecz bardziej wertykalnego, dostrzegającego i rozwiązującego problemy społeczne. „Kreatywność i charyzma zarządzających to klucz do sukcesu wszystkich organizacji” – dodaje.
W 2011 roku wraz z grupą współpracowników Sebastian Grabowski założył Open Middleware2.0 Community, społeczność, która m.in. wspiera młodych programistów w tworzeniu innowacyjnych aplikacji z obszaru telekomunikacji i informatyki. W ciągu ponad trzech lat działalności, w ramach społeczności powstało kilkadziesiąt innowacyjnych rozwiązań, takich jak aplikacja dla osób wymagających opieki, społecznościowe gry miejskie czy usługa dla pasażerów komunikacji publicznej. Współpraca z Ashoką w ramach IT4Change jest, według Sebastiana Grabowskiego, niejako naturalną konsekwencją istnienia i działalności tej społeczności.
Zgłoszone przez uczestników programu IT4Change projekty oferują różnorodne, kreatywne rozwiązania łączące przedsiębiorczość, nowe technologie oraz możliwości, jakie niesie za sobą Internet dla osiągnięcia zmiany społecznej i znaczącego oddziaływania.
Jak mówi Agata Stafiej-Bartosik, Dyrektor Ashoki w Polsce: „Spotkanie społeczników i biznesu daje wspaniałe rezultaty. Ci ludzie ogromnie cieszą się z twórczego współtworzenia. Są pozytywnie zdziwieni, jak wiele ich łączy. Zainspirowani tą synergią, w przyszłorocznej edycji programu chcemy postawić na spotkania, dyskusje, stworzyć różnorodnym środowiskom IT więcej okazji do wymiany doświadczeń i wspólnego działania”.
Warto dodać, że pogram IT4Change zapoczątkowany w 2014 roku w Europie Środkowo-Wschodniej był programem pilotażowym. Do tej pory program odbywał się tylko w Niemczech i obecnie planowane są dalsze działania na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce.
Źródło: Ashoka