Fundusze europejskie wydawane są na przeróżne inicjatywy. Im trwalsze ich rezultaty tym lepiej. Na pewno warto inwestować te środki w edukację i wzmacnianie stabilności lokalnych instytucji.
Taki cel ma projekt „Myśl ekonomicznie – działaj społecznie!”. W ramach jego przedstawiciele organizacji pozarządowych w Wielkopolsce uczą się, jak wykorzystać działalność gospodarczą lub odpłatną dla lepszej realizacji swoich działań. Projekt kształci kadry przyszłych przedsiębiorstw społecznych. Trenerzy i prelegenci przekonują, że zarabianie pieniędzy przez NGO nie jest niczym złym, wręcz przeciwnie.
Tymczasem w Wielkopolsce zarejestrowanych jest ponad 4000 organizacji pozarządowych, z których tylko 8% pretenduje do roli przedsiębiorstwa społecznego, prowadząc działalność gospodarczą, często z ograniczonym zatrudnieniem. Wśród działaczy sektora panuje często jeszcze przekonanie, że „społeczny” oznacza „nieekonomiczny”. Przedstawiciele organizacji narzekają też na niewiedzę na temat możliwości i sposobów prowadzenia działalności gospodarczej, czy tworzenia przedsiębiorstwa społecznego. Braki w kwalifikacjach dotyczącą również wiedzy z zakresu: opracowania biznes planu, marketingu, zarządzania przedsiębiorstwem.
- Organizacje pozarządowe muszą być stabilne, żeby dobrze działać. Warto na taki cel przeznaczać środki europejskie – mówi Dorota Surma, dyrektor finansowa Centrum PISOP.
Organizacje same zdają sobie sprawę jak istotne jest dobre planowanie i zarządzanie finansowe mimo częstej niechęci do „zarabiania” pieniędzy. Projekt cieszy się wielkim zainteresowaniem i wysoką frekwencją na szkoleniach i spotkaniach informacyjnych. Autorzy liczą, że ta i podobne inicjatywy wpłyną na wzmocnienie III sektora w Wielkopolsce. I że dzięki promowaniu przedsiębiorczości społecznej skala zatrudnienia w III sektorze będzie stale wzrastać zbliżając się chociaż trochę do wartości w krajach „starej” UE.
Projekt „Myśl ekonomicznie – działaj społecznie” realizowany jest przez Centrum PISOP jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: Centrum PISOP