Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Internet zaliczany jest do środków masowego przekazu, przez który przepływa najwięcej informacji. Ma to zarówno swoje pozytywne jak i negatywne skutki. Ostatnio w Polsce zaczęto dostrzegać rolę Internetu w promowaniu akcji społecznych.
Charytatywny Internet
Coraz częściej wykorzystuje się fakt ogólnej dostępności Internetu przy realizacji projektów trzeciego sektora. Powstały strony internetowe, które pozwalają organizacjom na zbieranie pieniędzy potrzebnych do funkcjonowania projektów. Użytkownik zasiadający przed ekranem komputera musi jedynie otworzyć daną stronę i kliknąć na baner. Wtedy pieniądze przepływają z konta sponsorów na konto akcji.
Najsłynniejszą stroną, dzięki której można pomóc zebrać pieniądze na dożywianie dzieci jest Polska Strona Głodu, Polskiej Akcji Humanitarnej. Po włączeniu strony www.pajacyk.pl i kliknięciu w brzuszek pajacyka, drewniana kukiełka uśmiecha się, a na konto akcji wpływają pieniądze.
W podobny sposób pieniądze na swój projekt, budowy sztucznego, polskiego serca, stara się zebrać Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu. Na stronie www.polskieserce.pl widnieje animacja przedstawiającą skarbonkę w kształcie serca. Każdy, kto kliknie na ten rysunek zobaczy, jak 5 groszy wpada do skarbonki tym samym powiększając stan konta Fundacji.
Za pośrednictwem Internetu pieniądze na swoją akcje zbierał też Jerzy Owsiak. Każdy, kto w okresie trwania zbiórki pieniężnej na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, połączył się z siecią za pośrednictwem Onetkonet, zasilał konto organizacji.
Powyżej wymienione akcje należą do tych najbardziej rozpromowanych poprzez Internet. Stowarzyszenie Chrześcijańskie Solidarności z Bezrobotnymi w Pile również za pomocą Internetu stara się zebrać fundusze, aby możliwa była pomoc osobom bezdomnym. Na swojej stronie - www.skowyra.host.sk - organizacja umieściła baner, który również pozwala na zasilenie konta na rzecz osób potrzebujących, w tym wypadku bezdomnych.
Poprzez Internet są zbierane również pieniądze dla osób indywidualnych. Przykładem może być strona niepełnosprawnej, niespełna dwuletniej, dziewczynki o imieniu Marika. Pod adresem internetowym www.pomocdlamariki.friko.pl/jak.php, można odnaleźć numer konta oraz "baner - skarbonkę". Te dwa sposoby pozwolą na powiększenie stanu konta, z którego pieniądze będą przeznaczone na rehabilitację i zakup protez.
Za każdym razem, gdy użytkownik Internetu kliknie na baner sponsora na jednej z wyżej wymienionych stron, na ekranie monitora wyświetlana jest informacja odnośnie celu akcji, przeznaczenia pieniędzy lub sponsorach, którzy dane przedsięwzięcie wspierają.
Osoba odwiedzająca stronę nie ponosi żadnych kosztów (poza opłatą za abonament lub pobyt w kawiarence internetowej). Każdy, kto chce być "internetowym dobroczyńcą", musi jedynie pamiętać o odwiedzeniu danego adresu internetowego.
Negatywna twarz Internetu
Internet pozwala na przesyłanie informacji i kontaktowanie się ze sobą ludzi z odległych miejsc na świecie. Nigdy nie ma jednak 100% pewności odnoście źródła informacji i jej autentyczności. Dotyczy to zwłaszcza popularnej formy porozumiewania tzw. "czatowania". Osoba po drugiej stronie łączy może przedstawić nam zupełnie niezgodny z prawdą własny wizerunek. Podatne na uleganie takim manipulacjom są zwłaszcza najmłodsi użytkownicy Internetu. To właśnie z myślą o nich rozpoczęto realizację kampanii społecznej - "Dziecko w sieci". Na stronie internetowej stworzonej specjalnie na potrzeby tej akcji (www.dzieckowsieci.pl) można znaleźć dokładny opis usług oferowanych przez Internet, zasad ich dostępności i przede wszystkim zagrożeń, jakie ze sobą niosą. Strona ta jest godna polecenia szczególnie rodzicom.
******************
Internet jest najmłodszym środkiem masowego przekazu i jednocześnie dającym największe możliwości. Bez opuszczania domu pozwala on na dokonanie zakupów, a nawet prowadzenie życia towarzyskiego. Nigdy nie można mieć pewności, co kryje się po drugiej stronie łączy. Czasami jednak warto zaryzykować - na przykład klikając w baner - być może rzeczywiście w ten sposób przywrócimy nadzieję potrzebującym.
Źródło: lodzkie.ngo.pl
Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.