Fundacja Instytut Studiów Strategicznych z końcem sierpnia zakończyła pracę nad innowacyjną aplikacją – Interaktywną Mapą Obywatelską, umożliwiającą monitoring współpracy pomiędzy starostwami powiatowymi województwa małopolskiego a organizacjami pozarządowymi oraz promocję dobrych praktyk w obszarze współpracy międzysektorowej.
Fundacja Instytut Studiów Strategicznych realizuje na terenie województwa małopolskiego projekt „Wspólne działanie – kluczem do sukcesu” (1 sierpnia 2009 – 31 października 2010). Celem nadrzędnym projektu jest podniesienie jakości współpracy pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego (JST), a organizacjami pozarządowymi (NGO). Powstanie Interaktywnej Mapy Obywatelskie odbywało się podczas realizacji kolejnych działań projektowych: programu Aktywny Obywatel, działań animacyjnych projektu oraz spotkania fokusowego, podczas którego uczestnicy projektu zaprezentowali swoje pomysły na współpracę międzysektorową. W proces realizacji Interaktywnej Mapy Obywatelskiej zaangażowano Starostwa Powiatowe województwa małopolskiego, bez pomocy których realizacja idei interaktywnej mapy byłaby trudna a ostateczny rezultat niedostatecznie miarodajny.
W założeniu Interaktywna Mapa Obywatelska ma stać się narzędziem wspomagającym monitoring i kontrolę administracji publicznej. Pomóc mają w tym aplikacje, w które mapa została wyposażona. Chodzi tu głownie o monitoring współpracy (zawiera wskaźniki efektywności współpracy, umożliwiające monitoring działań JST w obszarze współpracy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi a przez to daje możliwość dokonywania porównań w tym zakresie między poszczególnymi powiatami) oraz ocenę rocznych programów współpracy (jej rezultaty odzwierciedlają jakość dokumentów regulujących współpracę JST z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na danym terenie).
Interaktywna Mapa Obywatelska ma istotny wymiar społeczny. Każdy z nas za pomocą mapy ma możliwość lokalizowania aktywnych organizacji pozarządowych działających na rzecz rozwoju lokalnych społeczności. Rozwiązanie to stwarza możliwość promocji zamieszczonych na mapie organizacji, a tym samym realizowanych przez nie projektów i inicjatyw. Dodatkowo mapa wyposażona została w bazę dobrych praktyk, która obejmuje godne uwagi rozwiązania i przedsięwzięcia w obszarze współpracy międzysektorowej wypracowane przez organizacje pozarządowe i jednostki samorządu terytorialnego z terenu województwa małopolskiego. Dzięki interaktywności aplikacji użytkownicy mają możliwość samodzielnej promocji dobrych praktyk i interesujących projektów realizowanych na ich terenie zamieszkania poprzez umieszczanie informacji o nich na mapie. Opcja ta będzie dostępna również po zakończeniu trwania projektu. Wystarczy przesłać taką informację poprzez umieszczony na mapie formularz kontaktowy.
Treść Interaktywnej Mapy Obywatelskiej będzie na bieżąco uzupełniania zarówno w zakresie bazy aktywnych organizacji jak i dobrych praktyk, również po zakończeniu projektu, dlatego zachęcamy wszystkich do aktywnego zaangażowania się w jej rozwój. W przyszłości Interaktywna Mapa Obywatelska ma bowiem stanowić ważne i aktualne źródło informacji dla wszystkich obywateli, zarówno tych zainteresowanych tematyką NGO, jak i tych którym zależy na podniesieniu jakości ich życia poprzez zmotywowanie do efektywnych działań administracji publicznej. Zaplanowane w projekcie działania mają bowiem ostatecznie doprowadzić do wdrożenia zasad społeczeństwa obywatelskiego, gdzie przedstawiciele lokalnych społeczności czują się odpowiedzialni za losy lokalnej wspólnoty. Drogą do uzyskania tego celu jest podniesienie wiedzy w zakresie dostępnych dla obywateli mechanizmów współdecydowania na szczeblu lokalnym oraz narzędzi egzekwowania odpowiedzialności jednostek samorządu terytorialnego. Mamy nadzieję, że jednym z takich narzędzi stanie się właśnie Interaktywna Mapa Obywatelska.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytetu V „Dobre rządzenie”, Działanie 5.4, Poddziałanie 5.4.2