Chcemy czy nie, musimy przywyknąć do myśli, że przez co najmniej kilka następnych tygodni nasze życie, w niemal każdym jego obszarze, będzie wyglądać zupełnie inaczej niż do tej pory. Trudna sytuacja wywołana zagrożeniem epidemicznym reorganizuje pracę i działania większości firm i organizacji – również pozarządowych. Nie inaczej jest w przypadku Integracji.
Założona przez Piotra Pawłowskiego organizacja od ponad 25 lat wspiera osoby z niepełnosprawnością. W realizacji jej misji nie przeszkadza nawet pandemia wirusa COVID-19, choć wymusiła zmianę metod działania. Jak obecnie pomaga Fundacja?
Podstawowa zmiana to oczywiście przejście wszystkich pracowników Integracji na tryb pracy zdalnej. Od 16 marca zamknięte dla odwiedzających są trzy Centra Integracja w Gdyni, Warszawie i Zielonej Górze oraz biura Fundacji na warszawskim Muranowie. Bezpośrednie spotkania, tak całego zespołu Integracji, jak i wewnątrz poszczególnych działów, zastąpiła komunikacja telefoniczna i wirtualna. Oprócz standardowej wymiany maili, pracownicy są ze sobą w stałym kontakcie na wirtualnej platformie Workplace by Facebook. To swego rodzaju wirtualne biuro, które daje możliwość szybkiej wymiany informacji i reakcji na bieżące wydarzenia.
Uzyskaj zdalną pomoc: psychologiczną, prawną i nie tylko
W normalnych okolicznościach doradcy zawodowi i socjalni oraz prawnicy i psychologowie Integracji, każdego dnia spotykają się z szukającymi wsparcia osobami z niepełnosprawnością. Teraz pozostaje kontakt telefoniczny i mailowy.
W Centrach Integracja wszystkie numery telefonów są aktywne, a doradcy oferują stałe wsparcie.
Doradcy i prawnicy starają się na bieżąco odpowiadać zarówno na pytania natury ogólnej, jak i wynikające z pojawiających się w szybkim tempie zmian w przepisach. Kontaktują się ze stałymi klientami, o których wiedzą, że obecna sytuacja może być dla nich trudna. Czasem wystarczy zwykła rozmowa i zainteresowanie. Do dyspozycji jest także psycholog – co jest szczególne ważne w tym trudnym czasie.
W projektach dotyczących aktywizacji zawodowej wsparcie jest utrudnione, zwłaszcza w obszarze pośrednictwa pracy – wyjątek stanowi praca zdalna. Jest to jednak dobry czas na szlifowanie CV oraz konsultacje dotyczące rozmów kwalifikacyjnych czy kontaktów z pracodawcą. Warto też odwiedzać regularnie serwis rekrutacyjny Integracji www.sprawniwpracy.com.
Bieżące informacje na portalu Niepelnosprawni.pl
Na pełnych obrotach działa też redakcja portalu www.niepelnosprawni.pl – największego i najpopularniejszego w Polsce serwisu poświęconego tematyce niepełnosprawności. Już 18 marca redaktorzy stworzyli specjalną stronę, stale uaktualnianą, na której zebrali informacje o tym, gdzie osoby z niepełnosprawnością mogą uzyskać konkretną pomoc w miejscu zamieszkania – kto im pomoże m.in. z zakupami, zapewnieniem posiłku czy wyprowadzeniem psa. Ponieważ ten czas jest szczególnie trudny dla osób doświadczających problemów zdrowia psychicznego, w innym artykule redaktorzy serwisu zebrali informacje, gdzie obecnie można szukać pomocy w zachowaniu dobrostanu psychicznego.
Co jednak najważniejsze, codziennie na portalu ukazują się aktualne i rzetelne informacje dotyczące działań państwa, samorządów i organizacji pozarządowych, które mają pomóc przetrwać ten trudny czas osobom z niepełnosprawnością i ich opiekunom. To artykuły i poradniki poświęcone m.in.: zmianom w obszarze orzeczeń o niepełnosprawności, dostępowi do wyrobów medycznych, nowemu programowi pomocowemu PFRON, dodatkowemu zasiłkowi opiekuńczemu czy zasadom postępowania w sytuacji, gdy zachoruje jedyny opiekun.
Przygotowywany jest też kolejny numer magazynu „Integracja”, a redakcja gazety uruchomiła specjalny telefon i adres mailowy – dla tych, którzy potrzebują pomocy, wsparcia lub po prostu chcą porozmawiać.
Codzienna walka o świat bez barier
Zamieszanie wywołane obecną sytuacją nie sprawia, że Integracja z mniejszą uwagą przygląda się przypadkom naruszania praw osób z niepełnosprawnościami. Od początku kryzysu monitoruje kwestie dostępności wystąpień dotyczących zagrożenia epidemicznego dla osób głuchych. W ciągu ostatnich dwóch tygodni Ewa Pawłowska, prezes Integracji, wystosowała oficjalne apele do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a także poszczególnych ministerstw o tłumaczenie ich konferencji na język migowy, dołączając tym samym do petycji Polskiego Związku Głuchych.
Po raz kolejny okazało się, że tego typu działania mają sens – obecnie wszystkie wystąpienia premiera są tłumaczone na język migowy. Wkrótce ma się to też stać standardem w przypadku wszystkich ministerstw. W oficjalnej odpowiedzi skierowanej do Ewy Pawłowskiej, KPRM poinformowała prezes Integracji również o innych działaniach, które mają zostać podjęte w celu zapewniania równych szans w dostępie do informacji wszystkim obywatelem RP.
„Zdajemy sobie sprawę ze znaczenia dostępu do rzetelnych i sprawdzonych informacji dla wszystkich naszych obywateli. Obecna sytuacja w szczególny sposób uwidoczniła konieczność podjęcia działań zmierzających do zagwarantowania tego dostępu. Dziękuję za wkład w ten proces” – podkreślił w piśmie przedstawiciel KPRM.
Poszukiwania kolejnych twórców z niepełnosprawnościami
Nie zmieniają się plany Integracji na drugą połowę roku. Z nadzieją na opanowanie epidemii, przygotowywane są jesienne wydarzenia: konkurs „Człowiek bez barier” i Wielka Gala Integracji.
Od kilku lat w trakcie Wielkiej Gali Integracji, największego w Polsce spotkania osób z niepełnosprawnościami, ich rodzin, przyjaciół oraz przedstawicieli świata biznesu, polityki i mediów, prezentowana jest twórczość osób z niepełnosprawnością. Obrazy, rękodzieło, wiersze czy zdjęcia, ukazujące pasje i zainteresowania autorów, przedstawione są na telebimie podczas kilkugodzinnego wydarzenia.
Ich nabór trwa w zasadzie przez cały rok. Organizatorzy zachęcają do przesyłania prac tym bardziej teraz – gdy przebywając w domach możemy przejrzeć swoje archiwa lub poświęcić się rozwojowi talentów artystycznych.
„Działamy na pełnych obrotach”
– Za nami dwa pierwsze tygodnie pracy w zupełnie nowych okolicznościach – mówi prezes Ewa Pawłowska. – Okolicznościach trudnych, bowiem dla wielu z nas codzienne, bezpośrednie kontakty z klientami i przyjaciółmi Fundacji oraz kolegami z biura to sól tej pracy, coś, co napędza nas do działania i podejmowania kolejnych wyzwań. Jednak doświadczanie bardzo trudnych sytuacji nie jest nam obce. Znam swój zespół i wiem doskonale, że potrafimy się zmobilizować i stawić czoła wielu przeciwnościom. Działamy na pełnych obrotach i nieustannie jesteśmy do dyspozycji wszystkich tych, którzy potrzebują naszej pomocy oraz chcą razem z nami realizować misję Integracji, polegającą na uwrażliwianiu, uświadamianiu i budowaniu przyjaznego dla wszystkich świata – deklaruje Ewa Pawłowska.
Integracja– kontakty
Centrum Integracja w Gdyni
· tel.: 505 606 857 – Monika Merkel, koordynator, „Ogólnopolski Informator dla Osób Niepełnosprawnych”
· tel.: 570 066 306 – „Sprawni w pracy”, „System aktywizacji społeczno-zawodowej w Gdyni”
· tel.: 505 606 776 – „Aktywnie zdobywaj pracę”, „Krok dalej”
· e-mail: gdynia@integracja.org
Centrum Integracja w Warszawie
· tel.: 22 831 85 82, 570 066 806 lub 570 066 906 – aktywizacja zawodowa
· tel.: 505 602 517 – informacje socjalno-prawne
· e-mail: warszawa@integracja.org
Centrum Integracja w Zielonej Górze
· tel.: 570 066 206
· e-mail: zielonagora@integracja.org
Redakcja portalu Niepelnosprawni.pl
· tel.: 505 602 562
· e-mail: redakcja@niepelnosprawni.pl
Redakcja magazynu „Integracja”
· tel.: 519 066 481
· e-mail: janka.graban@integracja.org
Biuro Integracji
· tel.: 22 530 65 70
· e-mail: integracja@integracja.org
Integracja od 25 lat działa na rzecz wyrównywania społecznych szans osób z niepełnosprawnościami, kształtowania świadomości obywatelskiej oraz integracji społecznej. Od 1994 r. wydaje magazyn „Integracja”, od 2003 r. prowadzi portal Niepelnosprawni.pl i od sześciu lat Sprawniwpracy.com. Jest organizatorem wielu kampanii społecznych, m.in. „Nie chcę być strażakiem”, „Płytka wyobraźnia to kalectwo”, „Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu”, „Dlaczego traktujesz nas inaczej”.
Źródło: Fundacja Integracja